Istnieją różne podejścia do życia. Możemy mieć też odmienne sposoby na myślenie o przyszłości. Biorąc pod uwagę, że przyszłość jest tym, co ma nadejść, a co jeszcze się nie wydarzyło, nigdy nie mamy całkowitej pewności, co się stanie. Zgadywanie przyszłości jest niemożliwe, a ten fakt może doprowadzić niektórych z nas do negatywnych stanów emocjonalnych.
Zwykle to, co nieznane generuje strach, niepokój i niepewność. Przyszłość, ta wielka niewiadoma, powoduje te odczucia, kiedy o niej myślimy. Ale przyszłość nie jest wcale ponura. Możemy robić wiele rzeczy, aby to poprawić.
Chociaż nie możemy przewidzieć przyszłości, zawsze będziemy mieli możliwość wykazania się pewną postawą, która pomoże nam poczuć się bardziej przygotowanym na wyzwania. Dlatego myślenie o przyszłości decyduje w znacznym stopniu o tym, jak poradzimy sobie z przyszłymi wydarzeniami.
Ogólnie rzecz biorąc, możemy przyjąć cztery postawy wobec przyszłości. Chociaż są one najczęściej używane do określania postaw przywódców, mają one zastosowanie także do innych kontekstów, takich jak myślenie o przyszłości. Są to następujące cztery postawy:
- strusia (bierność),
- strażaka (reaktywność),
- ubezpieczyciela (planowane działanie),
- konspiratora (proaktywność).
4 postawy charakteryzujące myślenie o przyszłości
Struś i bierność
Pomimo powszechnego przekonania strusie nie chowają głowy w piasek, gdy czują, że są w niebezpieczeństwie. Jednak ta postawa bierze swoją nazwę od tego fałszywego przekonania. Postawa strusia opiera się na bierności, czyli na nie robieniu niczego. W skrócie mówiąc, polega na zdaniu się na oglądanie świata takim, jaki jest, dopóki nie zajdą zmiany.
Postawa ta jest uważana za negatywną, ponieważ zakłada, że nie gwarantuje przygotowania w obliczu tego, co może się wydarzyć. Jednak nie zawsze jest zła. Nie robienie niczego jest ważną strategią, która czasami może być bardzo skuteczna.
Niemniej ta postawa jest również bardzo ryzykowna. Jeśli przyszłość wymaga od nas zmiany, możemy przegapić wiele możliwości, jeśli naśladujemy strusie.
Strażak i reaktywność
Ogólnie rzecz biorąc, strażacy działają tylko w przypadku pożaru. Innymi słowy, gdy jest już za późno, aby zapobiec pożarowi. Tego typu myślenie o przyszłości wiąże się z mniejszą biernością niż postawa strusia.
Polega na oczekiwaniu, aż rozpali się pożar, zamiast zapobiegania zaprószeniu ognia. Oczekiwanie na wystąpienie problemów przed ich rozwiązaniem jest bardzo ryzykowne, ponieważ w niektórych przypadkach może być za późno.
Być może zainteresuje Cię także: Oczekiwanie na to, że coś się wydarzy – przestań siedzieć i czekać
„Strażacy” mają tendencję reagować na bodźce bez zastanowienia (reakcja na działanie). Chociaż strategie te są skuteczne w niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy jest mało czasu, pochopne działania zwykle powodują, że popełniamy więcej błędów.
Ubezpieczyciel i planowane działanie
Ubezpieczyciele sprzedają ubezpieczenia, które przypisują cenę posiadanemu przez nas mieniu. W przypadku, gdy mienie ulegnie zniszczeniu, możemy odzyskać jego wartość w postaci pieniężnej. Tak samo można opisać tego typu myślenie o przyszłości. Mianowicie ta postawa wobec przyszłości idzie o krok dalej niż postawa strażaka. Próbuje zapobiec temu, co się wydarzy i zapewnia, że jeśli tak się stanie, przynajmniej nie wszystko zostanie utracone.
Postawa ubezpieczyciela jest kojarzona z podejmowaniem planowanych działań. Polega na przewidywaniu, co może się wydarzyć, zanim to nastąpi. Chociaż lepiej być przygotowanym na to, co może się zdarzyć, ta postawa ma również aspekt negatywny. Strach może nas bowiem skłonić do nadmiernej aktywności, co może nas wiele kosztować, nawet gdy szanse na coś negatywnego są bardzo niskie.
Być może zainteresuje Cię także: Roztropność może przerodzić się w strach
Konspirator i proaktywność a myślenie o przyszłości
Spiskowcy są zawsze czujni. Każdy znak ożywia ich nieufność wobec ludzi. Tego typu myślenie o przyszłości nazywa się proaktywnością. Opiera się na działaniu, zanim coś się wydarzy.
Proaktywna postawa konspiratora idzie o krok dalej i ma na celu zmianę przyszłości. Ludzie o proaktywnej postawie próbują interweniować, aby rzeczywistość pasowała do ich myśli i planów. Jeśli oczekują konkretnej przyszłości, starają się zrobić wszystko, co możliwe, aby wydarzenia układały się po ich myśli.
Myślenie o przyszłości – różne podejścia
Po zapoznaniu się ze wszystkim postawami wobec przyszłości, ludzie na ogół skłaniają się ku dwóm ostatnim. Najlepiej zdecydować się na aktywny nadzór ubezpieczyciela w połączeniu z aktywnością konspiratora. Takie połączenie ma na celu przewidywanie przyszłych zagrożeń i możliwości, które pojawiają się na horyzoncie, w celu skorygowania ścieżki bez konieczności rezygnowania z celów.