Mózg w sytuacjach krytycznych aktywuje szybką reakcję, która wprawia w ruch serię reakcji behawioralnych i hormonalnych. Ponadto ten sposób funkcjonowania jest wrodzony i różni się od tego, jak zwykle działa mózg.
Nasz mózg jest organem ponoszącym największą odpowiedzialność, jeśli chodzi o funkcje i zachowania organizmu. W wielu przypadkach nasz mózg funkcjonuje świadomie i proceduralnie (wprawia w ruch funkcje, których już się nauczyliśmy, takie jak chodzenie i mówienie).
Jednak mózg w sytuacjach krytycznych, czyli w obliczu ryzyka lub zagrożenia, współpracuje z innymi sieciami neuronowymi, które są odpowiedzialne za aktywację systemu przetrwania. W konsekwencji nasz mózg jest gotowy do natychmiastowego działania.
Na przykład system sieci neuronowych działa jako system alarmowy i jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji w sytuacjach krytycznych. Ten system alarmowy nie jest doskonały i czasami może skłonić nas do podjęcia złych decyzji.
Poniżej dowiesz się więcej o tym, jak działa mózg w sytuacjach krytycznych, a także o konsekwencjach, jakie może mieć aktywacja naszego systemu alarmowego.
Mózg jest gotowy do natychmiastowego podejmowania decyzji w obliczu rzeczywistego lub dostrzeganego niebezpieczeństwa.
Układ limbiczny a sytuacje krytyczne
Układ nerwowy człowieka jest między innymi odpowiedzialny za procesy emocjonalne i reakcje związane ze strachem i lękiem. Mamy tu na myśli szczególnie układ limbiczny, który znajduje się w płacie skroniowym.
Układ limbiczny zawiera strukturę przeznaczoną specjalnie do wykrywania i przetwarzania zagrożeń: ciało migdałowate. Ta struktura jest połączona z różnymi obszarami mózgu i ma zdolność inicjowania szybkich i intensywnych zachowań.
Wszystkie gatunki ssaków mają wrodzoną reakcję walki lub ucieczki w obliczu niebezpiecznych bodźców. Co więcej, ta reakcja jest wyzwalana przez ciało migdałowate.
Reakcję alarmową można aktywować świadomie w obliczu poważnego niebezpieczeństwa lub nieświadomie za pomocą skrótu mózgowego.
Jak może zareagować mózg w sytuacjach krytycznych
Mózg w sytuacjach krytycznych może wysłać rozkaz ucieczki
Nasz mózg nie zapyta, czy uważamy, że należy uciekać lub stawić czoła sytuacji. Dlatego reakcja na alarm w momentach zagrożenia może pogorszyć sytuację, ponieważ podejmujemy szybkie decyzje bez mierzenia ich możliwych konsekwencji. Na przykład, gdy uciekamy, aby uciec przed niebezpieczeństwem.
I odwrotnie, sytuacja krytyczna może doprowadzić nas do ucieczki przed postrzeganym niebezpieczeństwem bez wykrycia innych niebezpieczeństw, z którymi będziemy musieli się zmierzyć.
Na przykład przejście przez ulicę bez patrzenia w obie strony lub rzucanie się z balkonu, teraz, gdy myślisz racjonalnie, wydaje się czynnością pozbawioną sensu. Jednak mózg w sytuacjach krytycznych może mieć inne postrzeganie skuteczności takiej decyzji.
Twój mózg może Ci powiedzieć, żebyś został i walczył z dostrzeżonym niebezpieczeństwem
Możemy to zaobserwować, kiedy dana osoba staje twarzą w twarz z zagrożeniem, aby ratować swoje życie, eliminując zagrożenie. Kiedy układ współczulny jest aktywowany, ta reakcja walki zwiększa poziom adrenaliny we krwi.
Generuje również ostrą reakcję na stres, która sprawia, że mięśnie są bardziej odporne, skóra mniej wrażliwa, a płuca nabierają większej pojemności. To wszystko przekłada się na większą siłę.
Paraliż lub zakłopotanie
Zdarza się, że osoba w niebezpieczeństwie traci zdolność reagowania. Może stać w miejscu, nie mogąc nic zrobić lub ukrywając się. W odpowiedzi paraliż oczekuje, że zagrożenie po prostu zniknie. W takim przypadku, osoba nie ma zdolności do aktywacji układu mięśniowo-szkieletowego i dlatego pozostaje nieruchoma.
Jak widać, mózg w sytuacjach krytycznych dysponuje systemem alarmowym, który aktywuje się natychmiast i niemal nieświadomie. Co więcej, w ciągu milisekund nasz mózg może doprowadzić nas do niewłaściwej reakcji na określoną sytuację.
W rzeczywistości zdarza się, że reakcja alarmowa potęguje zagrożenie. Na szczęście mamy specjalistów, którzy poświęcają życie szkoleniu innych ludzi, aby umieli postępować w nagłych wypadkach.
Konsekwencje aktywacji systemu przetrwania
Najbezpieczniejszą bezpośrednią konsekwencją znalezienia się w sytuacji krytycznej jest wyczerpanie fizyczne i emocjonalne. To ekstremalne zmęczenie jest wynikiem zużycia zasobów spowodowanego niebezpieczną sytuacją i może trwać dłużej niż jeden dzień.
Co więcej, może utrzymywać się nawet po śnie i odpoczynku. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie nasze zasoby neuronalne i fizyczne były skoncentrowane na zapewnieniu nam przetrwania.
Oprócz wyczerpania sytuacje krytyczne pozostawiają również ślad w naszej pamięci, ponieważ ciało migdałowate i hipokamp (struktura odpowiedzialna za przechowywanie nowych informacji i wspomnień) współpracują wtedy ze sobą.
W związku z tym ciało migdałowate aktywuje hipokamp, aby tworzyć nowe wspomnienia. Z tego powodu większość ludzi nigdy nie zapomina o traumatycznych przeżyciach.
Zespołu stresu pourazowego
Podobnie inną możliwą konsekwencją aktywacji systemu przetrwania jest PTSD (zespół stresu pourazowego). Może dojść do niego po intensywnej aktywacji fizycznej i emocjonalnej.
Jednak PTSD nie zawsze objawia się po krytycznej sytuacji.
PTSD wymaga specjalistycznej terapii psychologicznej ze względu na charakterystyczne retrospekcje zdarzeń, które prowadzą do chwil wielkiego smutku i odczuwania ciągłego zagrożenia w najbliższym otoczeniu.
Wreszcie, ważne jest, aby pamiętać, że mózg może nauczyć się reagować bardziej adaptacyjnie na sytuacje krytyczne lub wszelkie potencjalne niebezpieczeństwa. Szkolenie, protokoły działań ratowniczych i strategie samoobrony to kluczowe elementy, które mogą pomóc nam ulepszyć naszą reakcję na zagrożenie.