Mówienie przepraszam: fundamentalne dla każdej rodziny

Nauczenie się mówić „przepraszam” we właściwym czasie i przy użyciu właściwych słów jest niezbędne do budowania zdrowych relacji rodzinnych, które przyczyniają się do harmonijnego środowiska.

Mówienie przepraszam - przytulająca się rodzina.

Mówienie przepraszam. Dzieci uczą się prosić o wybaczenie widząc, jak ich rodzice mówią “przepraszam”. Ale nie wszystkie rodziny są dobre w proszeniu swoich dzieci o przebaczenie, gdy sytuacja tego wymaga. Przez większość czasu zapominamy, że jest to rodzaj fundamentu, który buduje najsilniejsze, najszczęśliwsze i najbardziej pełne szacunku więzi.

Jedna rzecz, o której wiele rodzin nie myśli zbyt wiele, to style komunikacji. Przez większość czasu nie zdajemy sobie sprawy z ogromnej liczby kodów, niewidzialnych poleceń i psychologicznych znaków, które projektujemy na naszych bliskich przez to, co robimy, mówimy, a nawet jeśli “nie mówimy”.

Mówienie przepraszam ma znaczenie.

“Jeśli popełniasz błędy, pokaż im, że nie jesteś zbyt dumny, by powiedzieć” przepraszam, myliłem się” i miej odwagę powiedzieć, że to naprawisz.”

Czy sposób, w jaki wchodzimy w interakcje, zapuszcza korzenie harmonii, czy faktycznie zasiewa ziarna nieszczęścia w naszej najbardziej intymnej grupie związków? Jest to jedno pytanie, nad którym warto się zastanowić. Nie ma znaczenia, jaka jest dynamika twojej rodziny, wszyscy popełniamy błędy i “potrzebujemy” prosić o przebaczenie. Aby móc wybrać momenty, w których “jest ci przykro”, będziesz potrzebować inteligencji emocjonalnej.

Inteligencja emocjonalna to zdrowe, inspirujące narzędzie, które jest niezwykle ważne dla wychowywania i edukowania dzieci. To świetny sposób, aby dać swoim dzieciom system wartości, w którym mają bardziej intymny obraz istoty ludzkiej, gdzie akceptują to, że wszyscy popełniamy błędy. Ale oznacza to również, że ​​wiesz, jak prosić o przebaczenie, aby pomóc naprawić wyrządzone przez siebie zło, utrzymać wszystkie więzi…

Portret dziewczynki.

Mówienie przepraszam jest podstawową częścią naszego wspólnego życia

Wszyscy popełniamy błędy. Nie ma ani jednej osoby, która przybyła na tę ziemię z materiałem, który czyniłby ją odporną na błędy, pomyłki lub nieporozumienia. Więc jeśli chodzi o wychowywanie i edukowanie dzieci, nikt nie może uniknąć błędów, niewłaściwych praktyk, skupiania się nie na tym na czym powinien, zaniedbania czegoś itp. A kluczem do tego wszystkiego nie jest popełnianie mniej lub więcej błędów niż twoje dzieci. Kluczem jest sposób przetwarzania tych sytuacji po ich pojawieniu się.

Rozpoznanie błędu i wzięcie na siebie odpowiedzialności za powiedzenie dziecku “przepraszam” jest rodzajem edukacji. Ale nasza dorosła “kultura” nie zawsze to akceptuje lub ułatwia. To tak, jakby sami rodzice obawiali się złamania tego mitu nieomylności w oczach swoich dzieci. Ale faktem jest, że jeśli spędzamy cały czas próbując zmusić nasze dzieci, aby nauczyły się przepraszać, jak możemy to zrobić sami? Wtedy (niektórzy tak myślą) ryzykujemy utratę autorytetu, dyskredytujemy siebie…

Tak uważa wielu rodziców. Ojcowie robią to, kiedy składają wielkie obietnice swoim dzieciom, których później nie spełniają. Matki robią to, kiedy krzyczą na swoje dziecko za jakąś głupią rzecz, ponieważ w tym momencie nie są w stanie przetworzyć niepokoju i zostawić go za drzwiami.

Twarze namalowane na łyżkach.

Mówienie przepraszam jest podstawową częścią koegzystencji. To właściwa droga do podjęcia, gdy pojawia się problem i odpowiadasz za niego jako osoba dorosła. Nie ma wielu działań, które podsumowywałyby to wyrażenie, ponieważ jest ono pełne empatii i rozpoznawania zasad koegzystencji. W końcu, bez względu na to, jak duże czy małe są to zasady, których wszyscy musimy przestrzegać dla dobra innych i nas samych.

Nauka bycia rodziną

Wielu z nas spędza całe dni na mówieniu “przepraszam” za najdrobniejsze rzeczy. Robimy to, gdy wpadniemy na kogoś, gdy zapominamy ustąpić komuś miejsca w autobusie, gdy zapomnimy przynieść książkę naszemu koledze z klasy lub współpracownikowi… Skoro ważne jest ćwiczenie sztuki mówienia “przepraszam” ” gdy chodzi o najdrobniejsze rzeczy, absolutnie konieczne jest, aby postępować tak wobec ludzi nam najbliższych, tych, których kochamy najbardziej.

Dodatkowo, ponieważ nie widzisz ich codziennie, lub tylko z powodu tego, kim są (partnerzy, dzieci, rodzice, rodzeństwo, itp.), zakładasz, że ci wybaczą. To dlatego, że miłość, uczucia i troska są rzeczami, nad którymi musimy pracować. Mówienie “przepraszam” jest tym, co tworzy rodzinę. Tworzy przestrzeń, w której możesz wychowywać szczęśliwe dzieci z odpowiednimi wartościami. A teraz przyjrzymy się niektórym z głównych korzyści.

Śpiewająca rodzina.

Proszenie dzieci o przebaczenie: krok do przodu przynoszący ogromne korzyści

  • Mówienie “przepraszam” swoim dzieciom pomoże ci skoncentrować się bardziej na codziennym życiu. Jeśli zdołasz przetrwać codzienne zawirowania, mając świadomość swojej własnej omylności, pomoże ci to pozostać bardziej obecnym, lepiej dostosowanym do potrzeb twojego dziecka.
  • Jest to również dobry pomysł, aby zrozumieć jedną rzecz: proszenie dziecka o wybaczenie nie jest aktem słabości. Jest dokładnie odwrotnie, jest przejawem dojrzałości i odpowiedzialności.
  • Dodatkowo, rozpoznanie błędu popełnionego wobec twoich dzieci zapobiegnie komplikowaniu sytuacji. W przeciwnym razie mogą przestać ci ufać.
  • W każdym związku, w którym dorośli potrafią powiedzieć “przepraszam” i poprosić o przebaczenie własne dzieci, obie strony mogą się czegoś nauczyć. Nie jesteśmy nieomylni tylko dlatego, że jesteśmy starsi, a popełnianie błędów jest częścią naszego DNA. To także świetny sposób na ulepszenie siebie jako ludzi.

Podsumowując, jedną rzecz, którą każda rodzina musi zrozumieć – jeśli chcą żyć w szczęściu i harmonii – jest to, że umiejętność mówienia “przepraszam” jest umiejętnością psychologiczną, która jest dobra dla wszystkich. Zacznij więc to robić bez strachu, nie oglądając się za siebie. A jeśli to zrobisz, otrzymasz bezcenną nową szansę – możliwość lepszego poznania siebie.

Scroll to Top