Kochać znaczy być obecnym - spot BBC

Kochać znaczy być obecnym - spot BBC
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 08 listopada, 2022

Ten cudowny film krótkometrażowy BBC pokazuje nam, że kochać znaczy być obecnym. Bo jeśli jest coś, czego potrzebuje, na przykład, każde dziecko to uwaga ze strony rodziców, którzy potrafią rozpoznać jego potrzeby, którzy dodają otuchy swoich spojrzeniem, przytulają uśmiechem i wiedzą, jak odpowiednie i na czas zareagować. Kochać znaczy być obecnym.

W zeszłym roku, najbardziej znana brytyjska telewizja wysyła nam życzenie Bożonarodzeniowe poprzez film krótkometrażowy pełen miłości i czułości. To krótkie dzieło audiowizualne, które trwa mniej niż dwie minuty, pokazuje historię małej dziewczynki i jej taty. Jest on samotnym rodzicem, pochłoniętym przedświątecznymi przygotowaniami, jak to zwykle bywa w każdej rodzinie w tym okresie.

“The supporting act” to filmik, który przypomina nam jak ważne jest, by poświęcać czas i uwagę naszym bliskim. By być dla nich obecnym w naszym zwariowanym i skomplikowanym życiu.

To dzieło BBC stało się znane z różnych powodów. Pierwszy z nich to fakt, że bardzo przyjemnie się je ogląda. Jest doskonale skonstruowane z punktu widzenia technicznego i wizualnego, dzięki czemu przybliża nam jeszcze lepiej całą historię. Drugi powód jest dosyć oczywisty: przekaz filmu zaprasza nas do głębokiej refleksji i zmusza do oceny własnej osoby.

Jeśli kochać znaczy być obecnym, czy aby na pewno zachowujemy się odpowiednio w stosunku do naszych bliskich?

Spot BBC

Świąteczne życzenia z przekazem

Ekipa kreatywna BBC odniosła sukces dzięki temu filmowi krótkometrażowemu, gdzie muzyka jest również bardzo dobrze dopracowana. Co więcej, w produkcji tego dzieła pomagali również znani producenci marionetek MacKinnon & Saunders. Wcześniej współpracowali oni również z reżyserem Timem Burtonem przy tak znanych produkcjach, jak „Frankenweenie” czy „Gnijąca Panna Młoda”.

Producenci szukali czegoś pomiędzy czymś prostym i wyszukanym, gdzie dobrze uda się przedstawić emocjonalną część dzieła.

“The suporting Art” ma dla nas jedno, proste przesłanie: miłość to być obecnym. Coś, o czym często zapominamy, zagonieni pracą i obowiązkami codziennego życia, zapominamy o tym, co naprawdę w życiu ważne.

W tym spocie poznajemy dziesięcioletnią dziewczynkę, niezwykle energiczną i uroczą. Dziewczynka jest bardzo przejęta przedstawieniem bożonarodzeniowym, które przygotowuje w swojej szkole. Chodzi o musical, w którym ma ona ważną rolę i przygotowuje bardzo skomplikowaną choreografię. Ćwiczy ją każdego dnia, w każdej wolnej chwili, o każdej porze dnia i nocy.

W ten sposób, kiedy widzimy jak ćwiczy choreografię i hipnotyzuje nas swoimi wyćwiczonymi krokami, z drugiej strony widzimy też inną, równoległą rzeczywistość. Widzimy tatę dziewczynki, który jest zawsze zajęty i zapracowany, z nosem w telefonie, sprzątający dom, robiący zakupy, przygotowujący świąteczne dekoracje…

Codzienne problemy i obowiązki, które dotyczą nas wszystkich, sprawiają, że często nie jesteśmy w stanie podołać presji i natłokowi spraw. Nie skupiamy się na tym, co tak naprawdę w życiu ważne.

Tańczący ojciec i córka

Kochać znaczy być obecnym i wiedzieć jak zachować się w każdym momencie

Wszyscy kochamy naszych rodziców, naszych braci, naszych partnerów, nasze dzieci i przyjaciół. Jednak, nie wystarczy jedynie kochać. Musimy być w stanie pokazać się obecnymi w ich życiach, by czułość i oznaki miłości dawały siłę do wzrostu. By stały się potężnym narzędziem, dzięki któremu możemy oferować pomoc, wsparcie, pocieszenie, uśmiech, pokrzepienie i szczęście. Dużo szczęścia. Kochać znaczy być obecnym. 

Tata przedstawiony w spocie jest obecny, jednak w większości przypadków dla swojej córki jest nieobceny. Dla córki, która szuka jego wsparcia, wyrazów podziwu, radości lub nawet porady. Dziewczynka potrzebuje, by jej tata miał również swój udział w jej szczęściu. Chce, by był echem jej entuzjazmu i odbiciem tego ważnego momentu w jej życiu, który miejmy nadzieję, już się nie powtórzy.

Taki właśnie efekt chciało osiągnąć BBC tym zmiękczającym serca spocie. Chcieli obudzić nas z letargu codziennych spraw i obowiązków (które jeszcze się zwiększają w okresie przedświątecznym), żebyśmy mogli dostrzec, co tak naprawdę jest ważny w tym okresie, podobnie jak przez resztę roku: nasi bliscy, ludzie, których kochamy. To oni są naszym prezentem każdego dnia, to im powinniśmy poświęcać całą naszą uwagę i okazywać wsparcie.

Odpowiedź, jaką w końcu dostaje córka od ojca jest czymś niezapomnianym. Bo, chcemy wierzyć lub nie, reaguje na czas i w sposób najbardziej uroczy, jaki możemy sobie wyobrazić. Obejrzenie tego spotu powinno być punktem obowiązkowym przedświątecznych przygotowań. Na pewno tego nie pożałujemy…

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.