Prawie każdy zachowuje się, jak gdyby miłość nie była umiejętnością. Jak gdyby miłość była uśpiona w każdym człowieku, gotowa, aby zbudzić się w okolicznościach sprzyjających jej rozwojowi.
Każdy doświadcza, czym jest miłość w ograniczonym zakresie i zdaje się nie dostrzegać związku między swoją samotnością i zdezorientowaniem a brakiem wiedzy na ten temat. To tak, jakby nie zdawać sobie sprawy, że nie można w pełni doświadczyć czegoś, jeśli się temu nie poświęci. A poświęcenie miłości zawsze wymaga rozwoju osobistego.
„Zaczynamy kochać nie wtedy, kiedy znajdziemy idealną osobę, ale kiedy nauczymy się postrzegać niedoskonałą osobę jako idealną”.
-Sam Keen-
Żyj jak kochająca osoba
Każdego dnia jesteśmy bombardowani wiadomościami pełnymi problemów politycznych i gospodarczych, przemocy uwarunkowanej płcią, nękania i zastraszania nastolatków, skandali społecznych itp.
Jeśli mimo wszystko wstajesz rano, jesz śniadanie, ubierasz się i wychodzisz z domu z odnowionym poczuciem determinacji, pod ochroną zbroi optymizmu, oglądając świat oczami dziecka, zdając sobie sprawę z emocji i ciesząc się z życia i napotykanych w nim ludzi, doceń to – jesteś w stanie kochać.
Najlepszym sposobem na życie jest pozostawanie w stanie zakochania.
Życie w stanie zakochania nie oznacza, że odrzucasz zdrowy rozsądek albo zostawiasz racjonalne myślenie za drzwiami. Życie może być doskonałe, ekscytujące, pełne i wspaniałe, jeśli jest widziane oczami miłości. Możesz nauczyć się kochać, a jeśli Ci się to uda, wszystko zacznie wyglądać inaczej.
Miłość z punktu widzenia psychologii
Miłość to jedna z emocji. Jest to uczucie, które odczuwasz do kogoś lub czegoś. Miłość ma jednak wiele twarzy. Może wpływać na zachowania, działania i zmiany w ludziach, którzy ją odczuwają i pielęgnują.
Według psychologii i trójczynnikowej koncepcji miłości Roberta Sternberga miłość tworzą trzy podstawowe elementy: intymność, namiętność i zaangażowanie.
- Intymność w relacji może być rozumiana jako zbiór uczuć, które promują bliskość, przywiązanie, kontakt, dzielenie dobrych chwil, zwierzanie się sobie z różnych rzeczy w zaufaniu, wzajemne obdarowywanie prezentami itp. Jest związana z przyjaźnią w związku.
- Namiętność to intensywne pragnienie zjednoczenia z drugą osobą, takie jak wyrażenie potrzeb seksualnych czy romantycznych wraz z pobudzeniem w obszarze psychicznym.
- Zaangażowanie to zdecydowanie się na miłość do drugiej osoby i zdecydowane dbanie o związek. Wiąże się to z poświęceniem dla partnera, zarówno w dobrych, jak i złych chwilach.
Rodzaje miłości interpersonalnej według Sternberga
Na podstawie wspomnianych trzech komponentów i różnych ich kombinacji Sternberg identyfikuje 7 rodzajów miłości:
[Tłumaczenie obrazka poniżej]
liking (intimacy alone) – lubienie (tylko intymność), romantic love (intimacy + passion) – miłość romantyczna (intymność + namiętność), consummate love (intimacy + passion + commitment) – miłość doskonała (intymność + namiętność + zaangażowanie), companionate love (intimacy + commitment) – miłość braterska (intymność + zaangażowanie), infatuation (passion alone) – zaślepienie (tylko namiętność), fatuous love (passion + commitment) – miłość fatalna (namiętność + zaangażowanie), empty love (commitment alone) – miłość pusta (tylko zaangażowanie)
Kochać życie
Miłość można odczuwać wobec przyjaciół, rodziny, partnerów, a nawet życia.
Erich Fromm, psychoanalityk, psycholog społeczny i filozof omówił ten temat w swojej książce „O sztuce miłości”, w której zastanawiał się, co to znaczy kochać życie.
Zdaniem Fromm’a tragedia polega na tym, że większość z nas umiera zanim zacznie żyć. Praca Fromm’a polegała na teoretyzowaniu odnośnie konkretnych rzeczy, akceptowaniu ograniczeń myśli abstrakcyjnej i porzuceniu wszelkiego rodzaju postaw mesjanistycznych.
Jego książka opiera się na żydowskich przekazach ustnych i jest pełna precyzyjnych i głębokich refleksji. Autor odsłonił swój szczególny talent do wyjaśniania rzeczy, które wydają się mylące i zaskoczył czytelników swoimi wspaniałymi wyjaśnieniami.
Kto uczy nas miłości?
Wszyscy rodzimy się z umiejętnością kochania i potrzebą bycia kochanym, ale nie każdemu udaje się to osiągnąć.
Miłość musi być wywołana, badana, nauczana i ćwiczona. Ale jak możemy nauczyć się miłości? Jest to determinowane przez kulturę, w której dojrzewamy; rodzinę, do której należymy; ludzi, których napotykamy w życiu; doświadczenia, które zdobywamy itd.
Kto uczy nas, czym jest miłość? Społeczeństwo, doświadczenia, rodzice… Nasi rodzice są naszymi pierwszymi nauczycielami, chociaż nie zawsze są najlepszymi.
Dzieci dorastają myśląc, że ich rodzice są doskonali, a później ogarnia ich rozczarowanie i złość, gdy okazuje się, że rodzice to także ludzie, którzy popełniają błędy.
Większość ludzi nigdy nie uczy się kochać, chociaż każdy człowiek posiada ku temu potencjał – pragnący zostać rozpoznanym, rozwijanym, pielęgnowanym. Nigdy nie jest za późno na naukę czegoś, jeśli nadal istnieje potencjał.
Nie ma słowa, którym można określić, albo chociaż zacząć opisywać pełnię istoty ludzkiej. W każdym z nas istnieje zbyt wiele pięknych cech, które zostałyby oznakowane i posegregowane bez dokładniejszych wyjaśnień.
Wykłady o miłości
Leo Buscaglia był profesorem pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie w Południowej Kalifornii i autorem wielu książek. Prowadził niepowtarzalne zajęcia na USC – były to wykłady poświęcone miłości. Powiedział, że miłości trzeba się nauczyć i ją ćwiczyć.
Takie wykłady wydają się idealne, żeby nie powiedzieć, że stały się niezbędne. Buscaglia zawsze podkreślał, że miłość jest prawdziwym życiowym wyborem, którego alternatywą jest frustracja, samotność i strach.
W swoich książkach uczy nas myśleć, czuć i działać w sposób, który może nam pomóc rozwijać i doświadczać wszystkiego, co życie ma do zaoferowania. Poza przyjęciem stylu miłości proponuje także styl życia.
Nauczyć się miłości
Jeśli zatrzymasz się i zastanowisz, co czujesz, być może zauważysz, że Twoje umiejętności wymagają poprawienia. Nigdy nie jest za późno, żeby nauczyć się nowych metod i poczuć się lepiej ze sobą. Aby nauczyć się miłości, zacznij:
- Rozpoznaj własne potrzeby i przyjrzyj się swojemu stylowi miłości. Kochający ludzie nie zaniedbują własnych potrzeb.
Nie tyle fizycznych potrzeb, które zazwyczaj są spełnione, ale potrzeb emocjonalnych: być zauważanym, rozumianym i szanowanym, odnieść sukces, cieszyć się światem, podziwiać niekończące się cuda życia, poznać wartość życia. Czasem zapominamy uważać na siebie, słuchać siebie i przytulić samych siebie.
- Kochaj siebie. Życie miłością polega na kochaniu siebie i zrozumieniu, że można oferować tylko to, co się posiada i co się wie. Dbaj o siebie, żeby móc się rozwijać, kochać i doceniaj swoją mądrość i doświadczenia, aby przekazać je innym, aby oni także mogli się dzięki nim rozwijać.
- Dbaj o swojego partnera, rodzinę, przyjaciół i innych ludzi. Zwracaj uwagę na małe szczegóły: rozmowę telefoniczną, chwilę poświęconego czasu, uśmiech. Dawanie tych małych prezentów wyraża troskę, a troska oznacza miłość.
- Daj się poprowadzić sercu, nie tracąc rozumu. Miłość może czerpać duże korzyści z nauki, analizy i studiowania. Poznanie siebie, własnej esencji i pragnień oraz czytanie książek i innych refleksji na ten temat, może pomóc Ci nauczyć się miłości.
„Wielka tragedia życia nie polega na tym, że ludzie giną, ale że przestają kochać”.
-W. Somerset Maugham-