Wszyscy kochamy na swój własny sposób i każdy wybiera dla siebie co najlepsze. Mamy moc tworzenia związków, ale nie zawsze jesteśmy świadomi tej mocy. Wszystko zależy od naszej postawy. Nasze interakcje z innymi, światem i oczywiście z nami samymi zależą od tego wyboru. Miłość do samego siebie – powiedz tak!
Obecnie, wśrod najrozmaitszych sposobów bycia połączonym związek, który jest tym najważniejszym (a także stanowi podstawę wszystkich innych relacji), jest także tym, który mamy sami ze sobą. Nieodzowna jest tu miłość do samego siebie.
W zależności od tego jak traktujemy i szanujemy siebie samych, możemy być mniej lub bardziej otwarci na relacje z innymi i ze światem. Dlatego jeśli dbamy o siebie możemy posiadać bardziej autentyczne relacje z otaczającymi nas osobami.
Istnieje wiele ważnych czynników jeśli chodzi o kochanie samych siebie. Najpierw poznajemy siebie abyśmy wiedzieli jak daleko możemy się posunąć. Dodatkowo to będzie miało odzwierciedlenie w naszych relacjach z innymi. Jeśli się dobrze poznamy nasze relacje będą bogatsze i będziemy w stanie zrozumieć różne granice, z którymi możemy się zmierzyć.
Miłość do samego siebie – wiemy do czego jesteśmy zdolni
Kiedy kochamy samych siebie wiemy jak daleko możemy zajść. Rozwijamy samoocenę, która pomaga nam zrozumieć nasze granice. Dlatego uczymy się, że:
- Nie jesteśmy idealni: mówienie “kocham siebie” oznacza świadomość, że nikt nie jest doskonały. Wtedy zdajesz sobie sprawę, że można popełniać błędy, a to nie powinno Cię irytować.
- Nie powinniśmy wywierać na siebie zbyt dużej presji: “miłość do samego siebie” oznacza również prawo do powiedzenia „stop”. Jeśli będziesz wywierał zbyt dużą presję na siebie, poczujesz się przytłoczony.
- Możemy uczyć się na własnych błędach: “miłość do samego siebie” oznacza również traktowanie każdego błędu jako lekcji. W ten sposób nie będziesz czuł się tak, jakbyś grzązł w błocie ponieważ poznałeś siebie i nauczyłeś się, że wszystko to, co Ci się przydarza jest ważnym doświadczeniem.
- Daj się zaskoczyć: ilekroć okazujemy sobie miłość, wybieramy życie tu i teraz. Kiedy już wiesz jak daleko możesz się posunąć, przestań narzucać przyszłość, nie będziesz potrzebował wszystkiego, żeby być pod aż taką kontrolą. Kochanie siebie oznacza płynięcie z prądem!
Poprzez kochanie siebie samych poznajemy się głębiej. To uczy nas kim tak naprawdę jesteśmy. Rozumiemy nasze emocje, myśli i możemy zacząć przewidywać jak reagować na różne sytuacje.
Kiedy praktykujemy kochanie siebie samych, uczymy się co jest dla nas najlepsze. W związku z tym podejmujemy decyzje zgodnie z tą wiedzą i akceptujemy to, co się dzieje nawet jeśli nie jest to tym, czego się spodziewaliśmy. Jest to okazja do nauki. Co więcej, nie osądzamy samych siebie, ponieważ wiemy, że nie jesteśmy wszechmocni. Nie mamy kontroli nad wszystkim co się dzieje.
Wiemy kiedy powiedzieć: wystarczy!
Kiedy kochamy siebie uczymy się doceniać wszystko to, do czego jesteśmy zdolni i ustalamy granice dla całej reszty. Oznacza to mówienie głośno gdy coś nam się nie podoba, a zatem kontynuowanie budowania relacji. W ten sposób, ludzie w naszym życiu będą wiedzieli jak daleko jesteśmy gotowi się posunąć, co nas denerwuje i co mogą zrobić.
Powiedzenie “kocham” do siebie samego oznacza powiedzenie: “Wystarczy!”. To oznacza komunikowanie z innymi gdy posunęli się w czymś zbyt daleko. W ten sposób ustalamy granice i chronimy się przed rzeczami, które mogą nas skrzywdzić. Jednak nie zawsze możemy uniknąć zranienia – nie możemy kontrolować tego co robią inni, ale pewnym rzeczom możemy zapobiec.
Kiedy kochamy siebie, nawet jeśli jesteśmy silnie z kimś związani, wiemy kiedy powiedzieć “nie”. Wiemy jak coś zakończyć, ponieważ rozumiemy, że pewne sytuacje będą tylko bardziej bolesne, jeśli pozostawi się je same sobie. Kochanie siebie oznacza także pamiętanie o tym, co jest dobre a co złe dla nas samych.
Korzyści z kochania i ochrony samego siebie
Kiedy kochamy i chronimy się tworzymy harmonijne środowisko, w którym uwalniamy się od naszych zmartwień i możemy być szczerymi wobec siebie i innych. Najlepszym sposobem na czerpanie radości ze związku jest bycie sobą, wiedza na temat czego chcemy i skuteczne tego wyrażanie. Istnieje wiele zalet związanych z ustaleniem granic. Oto kilka z nich:
- Uwolnienie się od negatywnych myśli
- Lepsza jakość życia
- Płynięcie z prądem
- Polepszenie naszego nastroju
- Uwolnienie się od problemów
- Lepsze poznanie siebie
- Dogodniejsze zapewnienie sobie czasu
- Spokojniejszy czas na podejmowanie decyzji
Kiedy praktykujemy miłość do siebie samych, rozumiemy siebie dogłębniej włączając w to czego chcemy i dokąd zmierzamy. To pomaga nam w narysowaniu linii, gdy staramy się być doskonali, gdy jesteśmy sfrustrowani lub gdy sprawy wymykają się nam spod kontroli.
Ustalanie limitów to sposób dbania o największy skarb – nas samych. Chronimy nasz wizerunek i tworzymy bardziej szczere relacje. To pomaga nam w osiągnięciu spokoju.
Uwolnij swoje lęki i odważ się na podarowanie sobie bezwarunkowej miłości na jaką zasługujesz! Poznaj lepiej siebie samego!