Miłość – 10 powodów, dla których się jej boimy

Miłość

Czy kiedykolwiek świadomie pozwoliłaś sobie na bycie kochanym przez inną osobę? Z natury mamy tendencję do uciekania od rzeczy wywołujących u nas poczucie strachu lub niepewności, a miłość pod tym względem nie jest wyjątkiem. Nasza wewnętrzna obrona, nieufność i nasz strach może być przyczyną naprawdę wielu problemów.

Jeśli nie jesteś jeszcze przyzwyczajona do bycia kochaną, najprawdopodobniej starasz się podświadomie wypchnąć kochające Cię osoby ze swojego małego światka. Dlaczego więc miłość u niektórych osób wzbudza takie obawy? Jest wiele powodów takiego stanu rzeczy.

Zrozumienie tych przyczyn jest kluczem do zlikwidowania poczucia obawy związanego z relacjami między dwoma osobami. Dlaczego po prostu nie pozwolisz, aby miłość zagościła na stałe w Twoim życiu?

1. Miłość prędzej, czy później się skończy i ktoś Cię zostawi

Jeśli kiedykolwiek wcześniej ktoś Cię zostawił i przeżyłaś rozstanie, jest całkiem prawdopodobne, że będziesz mieć obawy związane z tym, że osoba, z którą obecnie jesteś związana, także w przyszłości Cię opuści. Oczywiście, nie należy ślepo ufać wszystkim osobom, które jeszcze nie udowodniły swojego uczucia wobec Ciebie, ale uporczywe myślenie o tym, że i tak wszyscy prędzej, czy później zrobią to samo również nie jest rozwiązaniem w tej sytuacji.

Kluczem do sukcesu jest powolne angażowanie się w związek. W odpowiednim momencie wyraź dręczące Cię obawy i zwróć uwagę na reakcję Twojego partnera, a także prezentowane przez niego oznaki zaangażowania w Wasz związek i lojalności względem Ciebie.

Dobrym pomysłem może być zapisanie tych oznak lub porozmawianie o nich wprost z partnerem. Stąpaj twardo po ziemi i powoli posuwaj się do przodu.

Związek - miłość

2. Gdy ktoś Cię kocha, to ma wobec Ciebie wygórowane wymagania

Ogólnie rzecz biorąc, miłość i zaangażowanie to dwie najważniejsze cechy, których oczekują obie strony będące w związku. Niektórzy ludzie nawet są w stanie podjąć pewne kroki i starania w nadziei, że w przyszłości druga strona zrewanżuje im się tym samym. W takich przypadkach wzajemne oczekiwania odgrywają szczególnie ważną rolę co do powodzenia związku.

Należy jednak pamiętać o tym, że oczekiwania mogą być czasami podstawą zdrowych relacji panujących w związku pomiędzy dwiema kochającymi się osobami, jednak mogą równie dobrze stać się zarzewiem konfliktów. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty – miłość to jedno, ale rzeczywistość może okazać się inna niż się tego spodziewaliśmy.

Każdy związek jest inny. Po raz kolejny warto podkreślić, że wszelkimi przejawami strachu lub obawami należy bez wahania podzielić się ze swoim partnerem, aby jak najszybciej dojść do wzajemnego porozumienia.

3. Gdy ktoś Cię kocha, to znaczy, że wie o Tobie zbyt wiele

Zdarza się dość często, że demonstrując innym ludziom to, kim jesteśmy, możemy wywołać u siebie poczucie zagrożenia. Tego rodzaju obawa stanowi ważną barierę dla intymności.

Aby ją przełamać i pokazać się drugiej osobie w pełnym świetle, pozwolić jej poznać zarówno nasze pozytywne, jak i negatywne cechy mogą powodować u nas narastającą obawę. Szczególnie silnie przejawia się ona w momencie, gdy uważamy, że nasze negatywne cechy sprawią, że ta druga osoba będzie chciała nas z tego powodu zostawić.

Ale to znów nie jest niczym więcej, niż tylko oczekiwaniami, które nie pozwalają nam przeżywać wzajemnie wszystkich radosnych i trudnych chwil, jakie niesie ze sobą miłość oraz życie codzienne. Ostatecznie w ten sposób możemy tylko zwiększyć naszą obawę przez byciem kochanym.

Jeśli nie otworzysz się w pełni przed swoim partnerem, to weź pod uwagę, że tak naprawdę nigdy nie będzie miał on okazji Cię poznać i zaakceptować taką, jaką jesteś. Jeśli ktoś chce być z Tobą, będzie Cię kochał taką, jaka jesteś, niezależnie od okoliczności.

Śmiech

4. Gdy ktoś Cię kocha, to w końcu Cię czymś rozczaruje

Tak, to prawda. Miłość nie jest idealna. Nikt nie jest w stanie może sprostać wszystkim oczekiwaniom. Ludzie popełniają różne błędy, są leniwi, obawiają się pewnych rzeczy lub zapominają o tym, co jest ważne dla nich lub dla drugiej strony w związku. Tobie również to się przydarzy prędzej, czy później.

Przygotuj się na to. Znakomitym sposobem, aby poradzić sobie z nieuchronnym rozczarowaniem jest poinformowanie Twojego partnera o tym, jakie są akceptowalne przez Ciebie granice, jaka jest Twoja sytuacja i jak się z tym czujesz. Pamiętaj jednak, by robić to z szacunkiem. Możesz to potraktować jako punkt wyjścia, z którego można negocjować na temat przyszłych sposobów postępowania.

Dlaczego czekać biernie na swoje rozczarowanie i nie dać swojemu partnerowi szansy na to, aby w określonej sytuacji po prostu postąpił inaczej?

5. Gdy ktoś Cię kocha, to zrani Twoje uczucia

To prawda, że w wielu przypadkach będąc w związku możemy poczuć się czuć się źle lub wpaść we frustrację. Ale ten nie powinien zostać wyrażony poprzez gniew i wyrzuty, jako że ten sposób nie doprowadzi Cię do niczego konstruktywnego.

Jest znacznie prostszy sposób na wyrażenie swoich uczuć. Po prostu porozmawiaj ze swoim partnerem na temat tego, co zrobił takiego, że wywołało to w Tobie takie uczucia, a nie inne – razem z pewnością będziecie w stanie wypracować sposób rozwiązania tego problemu.

Złość, żal i wściekłość będzie powodować, że jedynie poczujemy się gorzej, a Wasza miłość na tym nie skorzysta.

kłótnia

6. Gdy ktoś Cię kocha, przejmuje nad Tobą kontrolę

Jeśli jesteś przyzwyczajona do bycia kontrolowaną, nieuchronnie będziesz przyciągać do siebie ludzi, którzy będą chcieli mieć nad Tobą władzę. Przyznaj się do tego faktu już teraz, jeśli jest on prawdziwy.

Gdy już będziesz tego świadoma, pozwoli Ci to lepiej pokierować swoimi krokami podczas nawiązywania nowej relacji z drugą osobą. A jeśli będziesz w stanie kontrolować swój związek, wtedy możesz śmiało zacząć myśleć o sobie samej.

Ale jeśli nadal nie jesteś pewna, czy kontrola jest ważną częścią związku, to zawsze możesz zadać sobie następujące pytania: Czy zawsze się na wszystko zgadzasz? Czy grasz na zwłokę lub szukasz pomocy z zewnątrz? Jak dobra jesteś w podejmowaniu samodzielnych decyzji?

I pamiętaj, że jeśli nie pozwolisz na to, by ktoś Cię kontrolował, to nikomu się to nie uda.

7. Gdy ktoś Cię kocha, narzuca na Ciebie różne ograniczenia

Możesz także wychodzić z założenia, że w momencie, gdy rozpoczynasz związek z drugą osobą, to ten ktoś będzie Cię w jakiś sposób ograniczać. W rzeczywistości może być to prawdą, szczególnie w przypadku niektórych związków.

Ale kiedy dzieli się życie razem z inną osobą, to przede wszystkim chodzi o to, aby nie dać się ograniczać, ale wręcz przeciwnie – miłość powinna być impulsem do tego, by wspólnie rozwijać się i poszerzać swoje horyzonty.

Dlatego też nakładanie ograniczeń na samą siebie spowoduje, że staniesz się w tym momencie jedynie cudzą własnością. Ale przecież nikt nie należy do kogokolwiek innego. Idealnym rozwiązaniem jest po prostu szacunek do samej siebie.

Wydarzenia w życiu nie zawsze muszą układać się zgodnie z planem. Rzeczy wcale nie muszą pójść po naszej myśli. Musimy zapewnić po prostu wolność dla siebie i po prostu rozmawiać ze sobą.

spacer

8. Mimo tego, że ktoś Cię kocha, Twoja rodzina i tak go nie zaakceptuje

Zawsze oczywiście istnieje możliwość, że jeden lub więcej członków Twojej rodziny nie zaakceptuje Twojego partnera. Co wtedy należy zrobić? Najzwyczajniejsze w świecie wysłuchanie ich wersji tej historii jest naprawdę dobrym pomysłem. Ale następnie musisz postępować zgodnie z własnymi oczekiwaniami, poziomem satysfakcji i tym, jak się czujesz.

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zrezygnować z bycia z kimś tylko dlatego, że Twoja rodzina krzywo na to patrzy. Każdy ma prawo do wyboru osoby, z którą zamierza dzielić swoje własne życie.

9. Gdy ktoś Cię kocha, tracisz przez to swoich przyjaciół

Być może od czasu, kiedy jesteś w związku, z czasem grono Twoich znajomych zaczęło się zmniejszać. Ale nie musisz wcale ich tracić, wszystko jest kwestią priorytetów. Najprawdopodobniej spędzasz teraz z nimi mniej czasu. Jednak jeśli są to naprawdę Twoi przyjaciele, a nie tylko okazjonalni znajomi, to w rzeczywistości nigdy ich nie stracisz.

Obawa przed utratą znajomych nie musi być problemem, jeśli wiesz jak organizować sobie swój czas. W rzeczy samej nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby spędzać trochę czasu z przyjaciółmi oraz Twoim partnerem.

10. Gdy ktoś Cię kocha, tracisz samego siebie

Wszystko wiąże się bezpośrednio z nałożonymi na siebie ograniczeniami. Jak można być w udanym związku i jednocześnie się nie pogubić przez miłość?

Gdy wiążesz się z kimś, nie stajecie się automatycznie jednością. Zdrowy związek powinien stanowić kolejny element dodany do życia, które już prowadzisz – a nie zastępować je całkowicie.

Korzystnym rozwiązaniem dla obojga z Was będzie stanie się czymś w rodzaju zespołu. W takim układzie jesteś sobą, ale współpracujesz ściśle z drugą osobą i na odwrót. Możesz współpracować, negocjować lub szanować wzajemnie różniące Was aspekty i za wszelką cenę zachować swoją indywidualność.

Teraz usiądź i na spokojnie przeanalizuj, który z wymienionych powyżej punktów dotyczy właśnie Ciebie, gdzie leży Twój strach. Następnie podejmij walkę z nim i poznaj, czym tak naprawdę jest miłość. Każdy z nas chce być przecież kochany i szczęśliwy.

Scroll to Top