Miej życie, jakiego pragniesz

Miej życie, jakiego pragniesz

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2022

Życie każdego z nas, choć wyjątkowe, często jest powtórzeniem lub odtworzeniem przeszłości. Często żyjemy w ten sam sposób, w jaki żyliśmy z naszymi rodzinami lub w szkole, nie zadając sobie pytania, czego naprawdę chcemy lub czy tak właśnie powinniśmy się zachowywać.

Nasze doświadczenia z całego życia czynią nas tym, kim jesteśmy dzisiaj i doprowadziły nas do miejsca, w którym jesteśmy teraz. Jednak zmiana jest zawsze możliwa. Ale aby osiągnąć jakąkolwiek zmianę, która pomoże nam budować nowe życie, konieczne jest dogłębne poznanie siebie i szczere odpowiedzi na kilka pytań: Jak stałem się tym, kim jestem dzisiaj? Jak mogę zachowywać się inaczej?

Nasze wczesne lata wpływają na nasz charakter i osobowość; obejmuje to zarówno pozytywne aspekty, które w sobie lubimy, jak i te, których nie lubimy. Nasze zachowania, których nie lubimy, są zwykle adaptowane z negatywnych cech tych, którzy wpłynęli na nas, gdy byliśmy młodsi. Dotyczy to rodziców, nauczycieli lub innych ważnych osób w naszym życiu. Kiedy przyjrzymy się bliżej tym aspektom, możemy zacząć zauważać, jak wpływają one na naszą karierę, relacje, a nawet cele w naszym życiu.

Proces separacji, w którym oddzielamy nawyki, które zaadaptowaliśmy przez naśladownictwo, nie jest procesem łatwym. Sposób, w jaki rozumiemy świat, przypomina układankę, a w tej układance niektóre pomysły są połączone z innymi. Dlatego usunięcie jednej idei może całkowicie zepsuć całą układankę. Często wolimy zachować myśli, o których wiemy, że są błędne, abyśmy nie musieli analizować struktury naszych puzzli i ewentualnie ich niszczyć.

Dr Robert Firestone opisuje ten proces separacji jako ścieżkę siedmiu kroków do uwolnienia się od zachowań z przeszłości i stania się tym, kim naprawdę jesteśmy.

7 kroków, które pomogą Ci uwolnić się i zdobyć życie, jakiego pragniesz

  1. Przeanalizuj zachowania, które Cię ranią. Zacznij od spisania zachowań ważnej w Twoim życiu osoby w jej najbardziej ekstremalnej formie. Przyjrzyj się temu zachowaniu z zewnątrz.
  2. Kiedy już zidentyfikujesz te zachowania, zastanów się, jak wpływają one na Twoje zdolności poznawcze, postępowanie i uczucia.
  3. Spójrz na świat z nieco innej perspektywy. Nasze „martwe punkty” dotyczące przeszłości utrudniają nam dostrzeżenie wpływu, jaki te zachowania mają na naszą teraźniejszość. Jak pozbyć się tego ograniczonego punktu widzenia? Jednym ze sposobów jest rozmowa z innymi, którzy niedawno pojawili się w Twoim życiu. Są to ludzie, którzy będą mogli patrzeć na rzeczy z dystansu.
  4. Wskaż, co chcesz zmienić. Gdy rozpoznasz wpływ zachowania z przeszłości na czas teraźniejszy, łatwiej będzie określić, gdzie możesz dokonać zmian.
  5. Odnotowywanie momentów, w których reagujesz w sposób, który Ci się nie podoba, jest bardzo przydatne w procesie separacji. Pomaga również lepiej poznać siebie, zidentyfikować wzorce i zadać sobie pytanie, co się tak właściwie dzieje podczas tego typu sytuacji. W końcu nasze automatyczne reakcje są często zaprogramowane i mogą powodować, że pogrążymy się w negatywnych uczuciach, takich jak poczucie winy.
  6. Oprzyj się pokusie zaprzestania prób i traktuj swoje cele poważnie. Początkowa niezdolność do przezwyciężenia zachowań, które nam się nie podobają, może powodować niepokój i niepewność. Nikt nigdy nie powiedział, że to będzie łatwe.
  7. Pamiętaj: nikt nie jest doskonały. Wzorce, które próbujesz zmienić, mają głębokie więzi emocjonalne. Jeśli stwierdzisz, że ciągle powtarzasz jeden błąd, nie oceniaj siebie ani nie uogólniaj go. Załóż, że Twoje zachowanie było zgodne z Twoim sposobem myślenia i że na szczęście już się zmieniłeś.

Moc zmiany jest w Twoich rękach. Więc co zamierzasz zrobić dalej? Czy zawalczysz o życie, jakiego pragniesz?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.