Merlin: biografia legendarnej postaci

Merlin jest jednym z głównych bohaterów mitologii celtyckiej, a także niezliczonych dzieł literackich i kinematograficznych. Kilka różnych poszlak, sugeruje, że mógł być on postacią historyczną, choć rzecz jasna jego dzieje zostały mocno zniekształcone przez popularne opowieści i wyobraźnię ludzi.
Merlin: biografia legendarnej postaci
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia, 2020

Merlin jest bez wątpienia najsłynniejszym czarodziejem w historii ludzkości. Do tej pory naukowcy wciąż nie mają absolutnej pewności, że istniał on w rzeczywistości. Niemniej jednak wiele tekstów literackich i książek historycznych często o wspomina o tej postaci.

Jednak zdaniem ekspertów istnieje większa pewność co do tego, że Merlin rzeczywiście chodzi po tej ziemi, niż na przykład inna legendarna postać, jaką jest bez wątpienia król Artur.

Niezależnie od tego, czy Merlin istniał naprawdę, czy też nie, prawda jest taka, że ​​wokół tej postaci narosły niezliczone wręcz legendy. A to sprawia, że jeszcze trudniej jest opracować w pełni wiarygodną oś czasu i historię jego życia.

Mimo to Merlin jest legendarną postacią o fantazyjnej i tajemniczej aurze. Pojawia się w wielu średniowiecznych opowieściach i mitach przekazywanych w Anglii z pokolenia na pokolenie.

„Ci, którzy nie wierzą w magię, nigdy jej nie znajdą”.
-Roald Dahl-

Z historycznego punktu widzenia pierwszą osobą, która wprowadziła Merlina do brytyjskiej tradycji, był Geoffrey z Monmouth. Był on poetą, który mieszkał w Południowej Szkocji. Gildas Mędrzec jest także kolejnym źródłem tej postaci, ponieważ opowiadał on o uczynkach Ambrosiusa Aureliana.

Ta ostatnia postać, Ambrosius Aurelianus, jest uważana za króla Artura, a Gildas kojarzył go z postacią Merlina. Sam Merlin jest także wiązany z mityczną postacią pustelnika noszącego imię Lailoken.

Merlin i jego rzekome pochodzenie

Merlin jest jednym z głównych bohaterów mitologii celtyckiej, a także niezliczonych dzieł literackich i kinematograficznych. Kilka różnych poszlak, sugeruje, że mógł być on postacią historyczną, choć rzecz jasna jego dzieje zostały mocno zniekształcone przez popularne opowieści i wyobraźnię ludzi.

Większość legend z udziałem Merlina wskazuje, że był on z natury złą istotą i że przybył na świat, aby wyrządzać ludziom krzywdę. Jednak w miarę dorastania Merlin mądrze wykorzystał wszystkie swoje moce i stał się mądrym człowiekiem oraz doradcą królów.

Most w lesie

Niektóre teksty twierdzą, że Merlin był synem demona i zakonnicy. Inne wersje mówią, że matka tego czarodzieja była w rzeczywistości czarownicą mieszkającą w głębi lasu lub kobietą, która poczęła dziecko bez udziału mężczyzny.

W oparciu o niewielką ilość dostępnych danych historycznych najbardziej akceptowaną wersją tej legendy jest to, że prawdziwe nazwisko Merlina brzmiało Myrddin Emrys. Miał być on nieślubnym synem jednego z królów Wielkiej Brytanii, Ambrosiusa Aureliana, który przeszedł do historii jako król Artur. Ale oczywiście nie ma absolutnej pewności co do tych twierdzeń.

Merlin oraz król Artur

Historia króla Artura, postaci zagadkowej w równym stopniu, co Merlin, jest związana z opowieścią o tym czarodzieju. Ludzie mówią, że tylko dzięki wskazówkom udzielanym mu przez słynnego maga król był w stanie mądrze i uczciwie rządzić. Ale nie wyprzedzajmy faktów.

Wszystko zaczęło się, gdy król Wielkiej Brytanii szalenie zakochał się w zamężnej kobiecie. Korzystając z faktu, że jej mąż był żołnierzem walczącym na wojnie, Merlin rzucił na króla zaklęcie, dzięki któremu władca wyglądał jak nieobecny mężczyzna. W efekcie zdołał on spędzić upojną noc z tą kobietą.

Ostatecznie jednaj prawowity mąż zginął w trakcie działań wojennych, a król poślubił swoją ukochaną. Świeżo upieczeni małżonkowie obiecali Merlinowi, że oddadzą mu swoje pierwsze dziecko, Artura. I tak też zrobili dotrzymując złożonej obietnicy.

Kiedy Artur był jeszcze bardzo młodym człowiekiem, zasłynął z tego, że udało mu się (wraz z pomocą Merlina) wyciągnąć legendarny miecz Excalibur z kamienia, w który został wetknięty. Dzięki temu zaczęto go tytułować od tego momentu Wielkim Królem.

Niedługo później Artur zlecił wybudowanie zamku o nazwie Camelot, w którym następnie rządził pod silnym wpływem czarodzieja. Dotrzymywał mu on towarzystwa i doradzał królowi w wielu ważnych sytuacjach.

Co stało się z samym czarodziejem?

Klasyczna legenda wskazuje także, że Merlin głęboko zakochał się w młodej damie, gdy był już mężczyzną w podeszłym wieku. Nauczył ją wszystkich swoich magicznych sztuczek i przekazał jej wszystkie swoje tajemnice w zamian za to, że zostanie ona jego kochanką.

Merlin zbudował jej także pałac nad jeziorem i nazwał ją z racji tego Panią Jeziora. Z czasem zaczęła się go bać, gdy dowiedziała się o jego rzeczywistym pochodzeniu.

Sam Merlin nauczył ją także tego, jak skutecznie uwięzić mężczyznę. Pani Jeziora skorzystała z tych rad i zamknęła go następnie w kryształowej klatce. Ona sama mogła do niej wchodzić i wychodzić, ale Merlin nie mógł tego zrobić. Legenda głosi, że pozostał tam na zawsze i wciąż czeka, aż ktoś go uwolni z tego więzienia.

Akcesoria maga

Historyk John Matthews zaproponował także nieco inną wersję tej historii. Według niego legenda Merlina jest inspirowana wojownikiem o imieniu Myrddin, który mieszkał w Szkocji i był przywódcą plemienia Piktów.

W roku 573 Merlin z wielką odwagą stanął do boju podczas inwazji obcej armii przybywającej z Irlandii i wziął udział w krwawej bitwie. Niestety widział w jej trakcie, jak jego rodzina zginęła w trakcie potyczki.

Wskutek tego wojownik ten oszalał z rozpaczy i zamieszkał jak pustelnik w lesie. Miał wiele niekonwencjonalnych nawyków. To właśnie one spowodowały uzyskanie przez niego reputacji czarodzieja, a wokół niego narodziło się wiele różnych legend.

Prawdopodobnie Merlin był po prostu mniej lub bardziej zrozpaczonym bohaterem, którego historia zmieniała się stopniowo z powodu ludzkiej wyobraźni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nasif, M. (2002). La historia del mago Merlín: desde la perspectiva demonológica de la Baja Edad Media”. Studia hispánica medievalia VI, Actas de las VII Jornadas Internacionales de Literatura Española Medieval.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.