Trzy wspaniałe, krótkie opowieści dla dzieci

Opowieści mogą być wspaniałymi narzędziami do nauczania naszych dzieci na temat różnych wartości, które powinny znajdować się w centrum ich życia. Poznaj trzy najciekawsze naszym zdaniem propozycje, które prezentujemy w naszym dzisiejszym artykule!
Trzy wspaniałe, krótkie opowieści dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 02 listopada, 2019

W tym artykule zaprezentujemy Ci dzisiaj trzy krótkie opowieści dla dzieci, które jednak zasługują na to, aby poznało je każde dziecko. Dają nam bowiem one wspaniałą okazję do rozmowy z naszymi pociechami na temat uniwersalnych wartości, które bez cienia wątpliwości powinny się znaleźć w centrum ich życia.

Opowieści dla dzieci są często doskonałym źródłem wiedzy, którą możemy wykorzystać do nauczania naszych maluchów cennych postaw i wartości. Krótkie dykteryjki, baśnie, czy też legendy dla dzieci mogą stać się wspaniałymi narzędziami pomagającymi im rozwijać swoje marzenia i wyobraźnię.

Kiedy dziecko będzie czytać taką opowieść, będzie sobie w stanie także wyobrazić, że występuje w swoich własnych marzeniach. Możemy wykorzystać te legendy, aby pomóc im stać się lepszymi ludźmi. Bardziej odpowiedzialnymi, niezależnymi i wyrozumiałymi.

W całej historii ludzkości tradycja ustnej legendy była czymś przekazywanym z pokolenia na pokolenie, z rodziców na ich potomstwo. O dziwo, najpopularniejsze historie i opowieści dla dzieci nie zmieniają się nawet zbyt mocno w swojej treści i wymowie.

Oczywiście niektórzy ludzie dostosowali je do wymagań stawianych im przez współczesność. Inni nieco złagodzili ich wydźwięk, czego bez wątpienia najlepszym tego przykładem jest wytwórnia filmowa Disneya w swoich licznych filmowych adaptacjach znanych baśni. Ponadto niektóre z tych legend zostały całkowicie zmienione na przestrzeni w stosunku do pierwowzoru.

Jednak wszystkie te opowieści dla dzieci zachowały większość swoich elementów kulturowych i walorów edukacyjnych. Mają one po prostu na celu nauczenie naszych pociech odpowiedni wartości, ideałów i interesujących zagadnień.

Ogólnie rzecz biorąc różnego rodzaju legendy, baśnie i opowieści mogą być wspaniałymi narzędziami do nauczania naszych dzieci na temat różnych wartości, które powinny znajdować się w centrum ich życia. Poznaj trzy najciekawsze naszym zdaniem propozycje, które prezentujemy w naszym dzisiejszym artykule!

Najciekawsze krótkie opowieści dla dzieci

Na początek pamiętaj o tym, że wręcz nie wolno Ci pomylić legend z mitami i baśniami. Ogólnie rzecz biorąc, legendy to historie wydobyte z rzekomej rzeczywistości rodzinnej lub nie, zakorzenione jednak dość mocno w prawdziwych wydarzeniach. Jednak jednocześnie z reguły łączy się je z dużą dawką fantazji, siłami nadprzyrodzonymi i wielką wyobraźnią.

Bajki zwykle mają głównych bohaterów przedstawionych pod postacią zwierząt. Ich celem jest zazwyczaj zaprezentowanie jakiejś „lekcji życiowej”. Bajki Ezopa są tego chyba najlepszym przykładem.

Natomiast legenda może zawierać elementy baśni lub mitów z dodatkiem nadprzyrodzonego charakteru. Mają one tendencję do opowiadania prawdziwych wydarzeń społecznych. Jednak z czasem te prawdy wypaczają się, ponieważ pokolenie za pokoleniem przekazuje je dalej zmieniając i ubarwiając w zasadzie nieustannie.

Najlepszym sposobem wyjaśnienia tych różnic jest podanie przykładów. Właśnie dlatego przedstawiamy Ci poniżej trzy słynne, krótkie opowieści dla dzieci, które są świetnym materiałem dydaktycznym dla naszych pociech.

Latający Holender

W świecie różnego rodzaju krótkich legend Latający Holender naprawdę się wyróżnia na tle innych. Opowieść ta pochodzi z XVII wieku i prezentuje historię kapitana Hendrika Van der Deckena. Jego statek płynął do Indii, kiedy napotkał na morzu na niezwykle silny sztorm. Udało mu się przebić przez niego dzięki determinacji kapitana statku, który według samej legendy odważył się rzucić wyzwanie autorytetowi samego Boga.

Latający Holender

Z tego właśnie powodu Bóg skazał kapitana Van der Deckena na nieustanną wędrówkę bez celu na jego statku po oceanach całego świata. Odtąd, według tej legendy, ilekroć na horyzoncie pojawia się ten statek-widmo z udręczonymi duszami na pokładzie, ludzie traktują go jako bardzo zły znak na przyszłość.

Oprócz potencjalnych interpretacji o charakterze religijnym legenda ta służy do wpojenia dzieciom konieczności szanowania autorytetów. Chodzi o to, że dobrze jest być sobą z własną osobowością i przekonaniami. Ale jednocześnie jednak dziecko powinny szanować swoich rodziców, opiekunów, nauczycieli, wychowawców, współpracowników i innych ludzi.

Krampus

Coś, co często znajdujemy w różnego rodzaju legendach, to pewnego rodzaju skłonności do prezentowania wydarzeń o charakterze makabrycznym lub chorobliwym. Niektóre z nich mogą być wręcz przerażające. Tak jest z pewnością w przypadku Krampusa, popularnej w Austrii i regionie Bawarii istoty, która jest w połowie kozą i w połowie demonem. Ponadto ma on gigantyczne rogi i mocno owłosione ciało.

Krampus to postać, która podobno pojawia się w każde Święta Bożego Narodzenia, aby ukarać dzieci, które nie zachowywały się grzecznie przez cały rok. Jest dokładnym przeciwieństwiem Świętego Mikołaja.

Pochodzenie legend o Krampusie datowane jest jeszcze przed chrześcijaństwem! Musimy jednak pamiętać o tym, że w przeszłości opowieści dla dzieci wielokrotnie wykorzystywały różnego rodzaju groźne postaci, takie właśnie jak Krampus i szkocki boogeyman, czy też jego polski odpowiednik bobo lub bebok.

Jednak legendę o Krampusie można złagodzić, używając w opowieści postaci takich jak Święty Mikołaj, Dziadek Mróz lub Trzej Mędrcy. Wszystkie te postacie łączy ze sobą to, że nagradzają dzieci za ich dobre zachowanie.

Robin Hood

Nasza ostatnia legenda mówi w ciekawy sposób o sprawiedliwości i równości społecznej. Niewątpliwie średniowieczna angielska postać Robin Hooda jest jedną z najpiękniejszych i najciekawszych z opowieści dla dzieci. Z biegiem lat dostosowano tę legendę na potrzeby kina, książek i komiksów, a nawet gier komputerowych.

Robin Hood

Oparty na postaci prawdziwych bohaterów i ich przygodach, takich jak Ghino di Tacco, Robin Hood uważany za księcia wśród złodziei. Był szlachcicem, który popadł w hańbę, ale postanowił zastosować własną formę sprawiedliwości, rabując bogatych, by rozdawać majątek biednym. Jedną z jego ulubionych ofiar był król John, który zawłaszczył angielski tron pod nieobecność swojego brata, ukochanego przez wszystkich Ryszarda Lwie Serce.

Robin Hood stał się postacią szczególnie popularną w XV wieku. Jednak wydarzenia historyczne, w których osadzona jest ta legenda, miały miejsce około XIII wieku. Tak czy inaczej, można wykorzystać tę legendę jako dobry przykład opowieści dla dzieci traktującej o sprawiedliwości społecznej i walki z tyranią, czasami stosowaną przez niektóre potężne sektory współczesnego świata.

Może nauczyć nas ona, jak ważne jest odłożenie na bok naszych samolubnych interesów. Tak, aby pomóc najbardziej potrzebującym ludziom. A takich na pewno znajdziemy w naszym otoczeniu.

Każda z tych krótkich opowieści dla dzieci, szczególnie jeśli zostaną one nieco przystosowane do potrzeb współczesności, może być pięknym przykładem, które możemy wykorzystać na potrzeby edukacji, dyskusji i, oczywiście, do wspólnej zabawy z naszymi dziećmi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.