Medytacja z wizualizacją: 5 ćwiczeń relaksacyjnych

Medytacja z wizualizacją

Pozwalanie umysłowi na przerwę ma niezliczone korzyści, zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Ułatwia nam to odzyskanie równowagi wewnętrznej, poprzez słuchanie siebie i znajdowanie harmonii między ciałem a duszą. Co by było, gdybyśmy mogli czerpać te korzyści za pomocą naszej wyobraźni? Właśnie to jest medytacja z wizualizacją. Jest to kreatywny sposób wykonywania ćwiczeń umysłowych i poprawienia sobie samopoczucia.

Medytacja z wizualizacją wykorzystuje tworzenie wyobrażeń, zagłębianie się w świat, w którym nigdy wcześniej nie byliśmy i przekraczanie naszych granic. Dzięki sile wyobraźni możemy zaprojektować własną rzeczywistość.

Dlatego medytacja z wizualizacją jest tak korzystna. W rzeczywistości jest narzędziem używanym przez wielu profesjonalistów, od sportowców po rozmaitych artystów i ważnych biznesmenów.

„Równowaga. Ostateczny cel”.

-Ricky Lankford-

Medytacja z wizualizacją jako sposób walki z lękiem

Medytacja z wizualizacją to technika, którą ludzie wykorzystują w celu złagodzenia niepokoju. Mówiąc krótko, jest to narzędzie używane w celu osiągnięcia poziomu pełnego relaksu poprzez zmniejszenie pobudzenia/bodźców fizycznych, które na ogół odczuwamy, gdy jesteśmy zaniepokojeni.

Kobieta z zamkniętymi oczami uśmiecha się

Przedstawione poniżej techniki medytacji z wykorzystaniem wizualizacji pozwalają się uspokoić i dostrzec, że czasami brakuje nam poczucia spokoju. Poza tym pomagają nam nabrać bardziej otwartego podejścia do nowych wyzwań, szans, odczuć i przyszłej radości.

Przede wszystkim trzeba znaleźć sobie wygodne miejsce, gdzie możliwe będzie odnalezienie spokoju w ciszy. Po znalezieniu takiego schronienia zacznij oddychać głęboko, przez nos i powoli wydychać powietrze przez usta. Następnie wykonaj jedno z następujących ćwiczeń:

Kolory

Gama kolorów analizuje postrzeganie, zachowania i wrażenia, jakie wywołują kolory. Oznacza to, że wyobrażanie sobie naszego ciała pełnego światła, może być dobrym sposobem na przyciągnięcie emocji.

Ćwiczenie polega na głębokim oddychaniu i wyobrażaniu sobie, że otaczające nas światło zmienia kolory. Podczas tego należy skupić się na fizycznych odczuciach, które pojawiają się z każdym kolorem.

Co czujesz, będąc otoczonym każdym z kolejnych kolorów?

Potem wyobraź sobie, że otacza Cię zielone światło i że pozostajesz w pełnej harmonii.

Napięcie mięśni

Często wracamy do domu z pracy i czujemy, że całe nasze ciało cierpi. Aby złagodzić ból, można użyć następującego ćwiczenia. Polega ono na siedzeniu lub leżeniu na ziemi i skupianiu się na najsztywniejszych mięśniach.

Następnie wyobraź sobie, że na jednym z napiętych mięśni jest zawiązany węzeł. Nie pozwala Ci on się swobodnie poruszać i musisz rozwiązać go siłą swojego umysłu.

Zwróć uwagę na każdy odcinek węzła podczas oddychania i wizualizuj sobie, że staje się coraz luźniejszy. Splecione włókna będą rozluźniać się powoli, aż w końcu węzeł się rozwiąże.

Możesz powtórzyć to ćwiczenie na każdym napiętym mięśniu w Twoim ciele.

Aktywne wspomnienia

Czy to był ciężki dzień? Przydarzyło Ci się wiele rzeczy? To ćwiczenie pomoże Ci poczuć spokój. Zamknij oczy, wciągnij głęboko powietrze i wróć myślami do początku dnia. Wyobraź sobie poranne przebudzenie, jedzenie śniadania, powitanie z domownikami… Chodzi o ponowne przeżycie tych myśli i wrażeń, jakby właśnie się wydarzały.

Gdy odtworzysz każdą chwilę tak żywo, jak to tylko możliwe, skoncentruj swoją uwagę na dowolnym bolesnym momencie, aby pomóc umysłowi się od niego uwolnić. Następnie skup się na chwili obecnej, na tu i teraz.

Kobieta z zamkniętymi oczami i dmuchawcem

Bańki

Ta technika jest jedną z najbardziej wszechstronnych, ponieważ wykorzystuje dwa zmysły: wzrok i słuch. Aby je wykonać, wyobraź sobie, że jesteś w spokojnym, opustoszałym i ciemnym miejscu. W tym miejscu otacza Cię uczucie spokoju. Po chwili słyszysz lekki i przyjemny wybuch.

Ten dźwięk wydała mała bańka, która pojawiła się tuż obok Ciebie. Zaraz po tym słyszysz kolejny delikatny wybuch po lewej. Potem jeszcze jeden nad głową. Stopniowo bańki zaczynają krążyć po całym Twoim ciele, z tą samą intensywnością i subtelnością. Z każdym pęknięciem bańki czujesz, jak Twoje ciało się rozluźnia…

W obliczu nieznanego

Co kryje się poza tym, co znamy? Jaka będzie nasza przyszłość? Jakie doświadczenia przeżyjemy za kilka lat? Stawienie czoła tej niepewności może być łatwiejsze, jeśli wyobrazisz sobie ciemne, zamknięte pomieszczenie, gdzieś w głębi lasu.

Na dworze wieje wiatr i chodzą głodne zwierzęta. Zamykasz oczy i skupiasz się na poczuciu, które zaczynasz odczuwać. Czy to strach? Niepokój? Trzymaj się go przez kilka minut, a następnie powoli pozwól mu odejść.

Teraz wyobraź sobie, że otwierasz drzwi i znajdujesz wyjście z pokoju. Zaczynasz biec w jego stronę i nagle znajdujesz się w lesie, w podobnie niepokojącej sytuacji co poprzednio. Jakie emocje odczuwasz?

Po ich zidentyfikowaniu dostrzegasz ścieżkę otwierającą się przed Tobą. Decydujesz się podążać tą ścieżką i uciekasz, aż odczuwane przez Ciebie napięcie stopniowo traci na sile.

Teraz czujesz się bezpiecznie, spokojnie i komfortowo. Pozostaje Ci tylko cieszyć się tym uczuciem.

Możesz wykonać wszystkie te proste ćwiczenia medytacyjne w dowolnym miejscu i czasie. Wystarczy, że jesteś w stanie skupić się i rozwijać swoje zdolności twórcze, aby poczuć ulgę, której potrzebujesz.

Jak widzisz, medytacja z wizualizacją to bardzo przydatne narzędzie, które pomoże Ci odnaleźć spokój w obliczu codziennych wyzwań.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Honey-Rosés, J., Le Menestrel, M., Arenas, D., Rauschmayer, F., & Rode, J. (2014). Enriching intergenerational decision-making with guided visualization exercises. Journal of Business Ethics. https://doi.org/10.1007/s10551-013-1786-z
  • Oh, S. H., Bilello, M., Schindler, M., Markowitz, C. E., Detre, J. A., & Lee, J. (2013). Direct visualization of short transverse relaxation time component (ViSTa). NeuroImage. https://doi.org/10.1016/j.neuroimage.2013.06.047
Scroll to Top