Dotykanie drugiej osoby i jego zaskakujące zalety

Dotykanie drugiej osoby i jego zaskakujące zalety

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2021

Dotyk to sposób na osiągnięcie głębszej, lepszej komunikacji z osobami z naszego otoczenia. Dotykanie drugiej osoby ma wiele zalet. Czytaj dalej, aby poznać niektóre z nich.

Dotykanie drugiej osoby w dzisiejszych czasach staje się coraz trudniejsze. Wydaje się, że żyjemy w społeczeństwie, które boi się każdego przejawu kontaktu. Coraz częściej kontaktujemy się ze sobą za pomocą urządzeń i ekranów, a rzadziej wybieramy fizyczny, prawdziwy kontakt twarzą w twarz i skóra do skóry.

Takie zachowanie prowadzi do rozważań na temat zdrowia psychicznego i relacji społecznych. Od dawna wiadomo, że dotykanie drugiej osoby i bycie dotykanym odgrywa kluczową rolę w życiu każdego człowieka.

Znaczenie dotyku jest na tyle duże, że Europejski Instytut Okołoporodowego Zdrowia Psychicznego (European Institute of Perinatal Mental Health) zasugerował, że dzieci mogą umrzeć z powodu braku kontaktu fizycznego.

Dr David J. Linden, autor książki Touch: The Science of the Hand, Heart, and Mind, podkreśla, że dotyk odgrywa kluczową rolę w rozwoju inteligencji oraz umiejętności poznawczych. Dotykanie drugiej osoby oddziałuje na nas korzystnie na wielu płaszczyznach. Odkryj kilka zalet dotyku, które opisano w dalszej części artykułu.

Dotykanie drugiej osoby i jego zalety

1. Dotykanie drugiej osoby ułatwia komunikację

Komunikujemy się z innymi używając różnych kanałów komunikacyjnych i języków. Jednak jeden ze środków, który wywiera największy wpływ na komunikację, to dotyk.

Badania przeprowadzone przez psychologa Matthew Hertensteina udowadniają, że gdy wykorzystujemy kontakt fizyczny, nasza skuteczność w przekazywaniu emocji wzrasta nawet o 78%.

Przytulające się przyjaciółki - dotykanie drugiej osoby

Warto podkreślić, że dotykając drugą osobę nie tylko wzmacniamy przesłanie, które chcemy przekazać, ale również z większą precyzją i intensywnością wyrażamy to, co czujemy. Przytulenie kogoś ma o wiele większy wydźwięk niż powiedzenie “możesz na mnie liczyć”.

2. Dotyk poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne

W naszej skórze znajduje się wiele receptorów łączących się bezpośrednio z mózgiem. Nauka udowodniła, że w momencie odnotowania przyjaznego dotyku lub pieszczoty nasz mózg zmniejsza produkcję kortyzolu, hormonu stresu. Takie działanie wzmacnia nasz układ odpornościowy.

Udowodniono również, że masaż to o wiele skuteczniejszy sposób na walkę z migreną u kobiet niż środki przeciwbólowe. Wygląda na to, że bodźce dotykowe docierają do mózgu szybciej niż te związane z bólem.

3. Dotykanie drugiej osoby wpływa korzystnie na relacje

Dotykanie to jeden ze sposobów na osiągnięcie prawdziwego związku z innymi osobami. Ludzie często postrzegają osoby, które dotykają ich przedramion jako szczere i przyjazne. Chętniej również z nimi współpracują.

Poza tym dotykanie innych to oznaka pewności siebie i siły. Zazwyczaj postrzegamy osoby, które pozostają z nami w stałym kontakcie fizycznym, jako lepsze i ważniejsze od nas. Mimo tego osoby mające taką przewagę są uznawane za przystępne i rzetelne.

4. Dotyk zwiększa umiejętność uwodzenia

Bezpośredni kontakt stanowi bardzo ważny element zauroczenia. Kontakt ze skórą pozwala nam pozbyć się barier dzielących dwie osoby, zbliżyć się do siebie i zwiększyć poziom zaufania.

Gesty pełne czułości i delikatności sprawiają, że ludzie stają się wobec siebie bardziej wrażliwi. Dzięki temu są bardziej otwarci na innych, co ułatwia uwodzenie. Dotyk podnosi tętno i wzbudza pożądanie w potencjalnych partnerach.

5. Dotyka poprawia wyniki

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania nad wpływem, jaki dotyk wywiera na osiągane wyniki. Badacze wybrali grupę wolontariuszy, którą podzielili na podgrupy. Osoby znajdujące się w jednej z nich otrzymywały dwa masaże miesięcznie, zaś osoby z drugiej grupy nie miały takich bodźców.

Po miesiącu osoby z obu grup podeszły do testu z matematyki. Każdy, kto był masowany, osiągnął lepsze wyniki. Poza tym odkryto, że drużyny sportowe radziły sobie lepiej, jeśli ich członkowie przytulali się lub dotykali dłońmi podczas meczy lub zawodów.

6. Dotykanie innych wzmacnia więzi interpersonalne

Kontakt fizyczny wiąże się równie z produkcją oksytocyny w mózgu. Ta substancja zwiększa dobre samopoczucie i uczucie szczęścia. Właśnie dlatego w związkach międzyludzkich, a zwłaszcza u par, dotyka odgrywa tak istotną rolę.

Zakochana para

Jedna z oznak świadczących o tym, że dana para jest szczęśliwa, łączy się z tym, ile się dotykają. Pieszczoty i dotyk fizyczny karmią miłość i wzmacniają łączącą ich więź.

7. Dotyk wzmacnia siłę perswazji

Jeśli chodzi o perswazję, możesz samodzielnie przeprowadzić mały eksperyment. Poproś kogoś, aby pożyczył Ci ołówek, nie dotykając przy tym tej osoby. Następnie spróbuj raz jeszcze, ale tym razem delikatnie dotknij górnej części jej ramiona. Powtórz to działanie kilka razy z innymi osobami i przedmiotami, a następnie wyciągnij własne wnioski.

Odkryto, że dotykanie innych to doskonały sposób na wywieranie na nich większego wpływu. Dzięki temu zyskujesz jeszcze większą zdolność perswazji.

Jak widzisz, dotykanie innych i pozwalanie, by Ciebie dotykali, wywiera bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Być może warto przestać używać aż tylu urządzeń elektronicznych i ponownie odkryć znaczenie kontaktu fizycznego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Montagu, A. (2004). El tacto: la importancia de la piel en las relaciones humanas (Vol. 50). Grupo Planeta (GBS).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.