Mahatma Gandhi i jego pięć sposobów na sukces w kłótni

Mahatma Gandhi i jego pięć sposobów na sukces w kłótni
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2021

Życie Mahatmy Gandhiego było pełne mądrych historii i anegdot dotyczących konfrontacji. Zyskał on sławę i przeszedł do historii jako pierwszy, który rozpoczął „wojnę” bez żadnej przemocy.

Podobno usiadł kiedyś do jedzenia obok profesora na Uniwersytecie Londyńskim. Nauczyciel poprosił go o odejście, stwierdzając, że „świnia i ptak nie mogą usiąść razem do jedzenia”. Gandhi wstał i powiedział: „Nie martw się profesorze, odlecę ”.

Celem sporu lub dyskusji nie powinno być zwycięstwo, ale postęp ”.

-Józef Joubert-

Gandhi prawie zawsze stawiał na swoim w dyskusjach. Zrobił to jednak z taką inteligencją i gracją, że zwykle uczył czegoś swojego przeciwnika. Rzeczywiście, jego celem było wyciąganie wniosków, a nie wygranie kłótni. Oto kilka sposobów, które zasugerował, aby odnieść sukces w kłótni.

Nie bądź samolubny i nie kłóć się solidnie

Dla Mahatmy Gandhiego każde spojrzenie na problem wymagało również uwzględnienia stanu przeciwnika. Mając to na uwadze, zniszczył ówczesny monopol brytyjskiego przemysłu tekstylnego. Następnie udał się do każdej z fabryk, aby przeprosić za zwolnienia, które spowodował.

Trzy myśli Gandhiego, które przyczyniły się do lepszego świata

Gandhi dokładnie przestudiował każdy interesujący go temat. Nie był zadowolony z powierzchownego spojrzenia na świat. Czytał, zagłębiał się i pytał. Wszystko to pozwoliło mu na wyrobienie sobie świadomej i solidnej opinii w każdej sprawie. Bez wątpienia jest to klucz do podjęcia każdej debaty.

Trenuj siłę fizyczną i cierpliwość

Gandhi uważał, że siła ciała w decydujący sposób przyczynia się do siły umysłu. Dlatego utrzymywał się w dobrej kondycji fizycznej. To pozwoliło mu przetrwać ciężkie czasy z niesamowitą zdolnością do regeneracji. Rzeczywiście, trening ciała zapewnia umiarkowanie, wzmocnienie woli i samokontrolę.

Z drugiej strony cierpliwość to trening umysłu. Gandhi powiedział, że mur trzeba budować cegła po cegle. Ponadto, trzeba czekać, aby każdy kawałek miał chwilę na ułożenie się na swoim miejscu. Cierpliwość to cecha najsilniejszych umysłów. Niepoddanie się pod pierwszy impuls jest kluczem do sukcesu, zwłaszcza w konfrontacji.

Wczuwaj się w innych, angażuj się w ich emocje

Gandhi rozpowszechniał uniwersalne idee. Jego zasady nie były wytworem lokalnej czy kapryśnej wizji. Wręcz przeciwnie. W jego ideach i jego walce była obecna cała ludzkość. Co prawda jego doktryna skupiała się przede wszystkim na własnym narodzie, ale inspirowała się także wartościami uniwersalnymi.

goryl-i-motyl

Ten lider dał ważne miejsce emocjom. Żadne jego przemówienie nie było czysto ideologiczne. Zawsze starał się zrozumieć pozycję swoich przeciwników i brał pod uwagę, jak mogą się czuć. Dlatego setki tysięcy ludzi na świecie śledziły go i podziwiały, nawet jeśli niekoniecznie podzielali jego ideały. Jego pomysł polegał na tym, że wygranie konfrontacji niekoniecznie oznacza anulowanie punktu widzenia drugiej strony.

Mów prostym językiem i bądź przejrzysty

Wielcy liderzy często charakteryzują się prostotą swoich wystąpień. Nie mówią, by być podziwianymi, mówią, by być zrozumianymi. Bez wątpienia najlepszym sposobem promowania zrozumienia jest używanie prostego języka, który każdy może zrozumieć.

Byłby to populizm, gdyby kryły się za nim ukryte interesy. Gdy jednak proste słowa nie kryją ukrytych prawd, trafiają do ludzkich serc. Rzeczywiście, autentyczna i szczera mowa ma wielką moc przekonania. Niesie też szacunek. Werbalną dyskusję wygrywa się w ten sposób: z głębokimi argumentami, werbalizowanymi prosto i bez kłamstw.

Rozwijaj się w samodzielności i wytrwaj

Gandhi nalegał na wartość własnej soli. Tworzył także własne ubrania i inne przedmioty codziennego użytku. W rzeczywistości zamienił samodzielność w sposób na budowanie wolności. Wiedział, że więzy zależności nie rodzą się z wielkich faktów, ale z drobnych szczegółów. Zaatakował zło u jego korzeni.

Ten wielki przywódca potrzebował 55 lat, aby osiągnąć niepodległość Indii. To zawsze było jego marzeniem. Co więcej, zrobił to po swojemu: bez uciekania się do przemocy. Mimo to przeszedł przez wiele trudności, zanim to osiągnął. Rzeczywiście, napotykał wszelkiego rodzaju problemy, miał nawet konflikty z samym sobą. Jednak w głębi duszy wiedział, że wytrwałość jest kluczem, który otwiera każde drzwi, a umiejętność wytrwania pozwala na postęp w kierunku sukcesu.

syn do dyskusji

Wszystkie nauki Gandhiego pozostawiły nam cenny katalog ludzkich wartości. Jego triumf był triumfem ducha. Najważniejszym ze wszystkich jego przykazań była konfrontacja bez celu zniszczenia drugiego. W ten sposób nigdy nie ma porażki, ponieważ każdy w pewnym sensie wygrywa, nawet jeśli nie dostanie wszystkiego, czego chce.

Główne zdjęcie dzięki uprzejmości Whooli Chen


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.