Przestań się martwić o to, co myślą o Tobie inni

Martwienie się o to, co ludzie o Tobie myślą, może powstrzymać Cię od pogoni za marzeniami i robienia tego, co chcesz robić. Rzeczywiście, czasami łatwo zapomnieć, że jesteś wartościowy, a opinie innych ludzi to tylko… opinie.
Przestań się martwić o to, co myślą o Tobie inni

Ostatnia aktualizacja: 19 października, 2021

Co ludzie pomyślą? ” „ Jak zareagują? ” To są rodzaje pytań, które masz w głowie. Co więcej, są to pytania, które Cię dręczą i mogą wpędzić w spiralę smutku i niepokoju.

Rzeczywiście, martwienie się o to, co inni mogą pomyśleć, jest naprawdę powszechne. Na przykład, być może boisz się wyglądać głupio przed innymi i nie spełniać ich oczekiwań. Nawet jeśli czasami te oczekiwania są niemożliwe do spełnienia.

Opinie innych ludzi to tylko ich myśli. Niemniej jednak czasami przywiązujesz do nich zbyt dużą wagę i pozwalasz im przejąć Twoje życie. Dlaczego jednak tak bardzo zależy Ci na zewnętrznej walidacji?

„Opinia innych ludzi o Tobie nie musi stać się Twoją rzeczywistością”.
-Les Brown-
Grupa młodych kobiet śmiejących się z innego.

„Co pomyślą ludzie?” – potrzeba aprobaty

Ludzie są istotami społecznymi. Dlatego to normalne, że odczuwasz potrzebę aprobaty innych ludzi. To część bycia człowiekiem. Dlatego martwisz się tym, co pomyślą inni.

Jako ludzie ewoluowaliśmy poprzez nasze relacje z innymi ludźmi. Z tego powodu walidacja zewnętrzna ma na Ciebie ogromny wpływ. To, co mówią o Tobie inni, kształtuje Twój obraz siebie. Dlatego małe strzały aprobaty sprawiają, że czujesz się bezpiecznie. W pewnym sensie sprawiają, że czujesz się na właściwej ścieżce.

Taka aprobata przynosi satysfakcję, komplementy i pozytywne komentarze. Problem pojawia się, gdy zaczynasz polegać na tego rodzaju informacjach zwrotnych. Kiedy Twoje decyzje i zachowanie zaczynają być całkowicie zależne od opinii innych ludzi. Niestety, kiedy zaczynasz działać tylko po to, by uzyskać aprobatę innych ludzi, ograniczasz swój rozwój osobisty.

W zależności od tego, co myślą o Tobie inni, daje im to moc kierowania Twoim życiem. Ponieważ czekanie na aprobatę innych ludzi oznacza odstawienie się na bok. Jeśli Cię aprobują, czujesz się usatysfakcjonowany i euforyczny. Jednak kiedy tego nie robią, odczuwasz głęboki smutek, że nie spełniasz ich oczekiwań. W ten sposób zaczynasz niszczyć swoją samoocenę.

Potrzeba aprobaty nie pojawia się z dnia na dzień. Rozwija się powoli, aż w końcu poświęcasz swoje prawdziwe ja. W tym momencie Twoja opinia staje się mniej ważna, ustępując miejsca innym.

Kobieta martwiąca się tym, co myślą inni.

Przestań się martwić o to, co myślą o Tobie inni

Za twoim pytaniem „co pomyślą ludzie?” jest potrzeba zatwierdzenia. Prawdę mówiąc, w głębi duszy boisz się, że poczujesz się bezbronny, skrytykowany i zwątpiony. Co więcej, boisz się odrzucenia.

Może się okazać, że próbujesz uniknąć tych uczuć, próbując sprostać oczekiwaniom innych ludzi. Jeśli to zrobisz, staniesz się osobą, która za często akceptuje nieporozumienia, nie umie powiedzieć „nie” i robi coś dla innych, nawet jeśli tak naprawdę nie chce. W rzeczywistości całkowicie kształtujesz swoje opinie zgodnie z opiniami innych ludzi. Robisz to, aby czuć się akceptowanym i czujesz się okropnie, gdy inni Cię nie akceptują.

Ten rodzaj zależności szkodzi Twojej samoocenie. Ponieważ przestajesz być sobą, aby zadowolić innych ludzi. Jest to jednak sytuacja niemożliwa. Nie tylko dlatego, że się zapierasz, ale dlatego, że nie możesz spełnić oczekiwań innych ludzi lub odgadnąć, jak chcą Cię widzieć. Ludzie zawsze znajdą coś do skrytykowania.

Nie możesz oddać klucza do poczucia własnej wartości. W końcu czy znasz kogoś, kto nie był krytykowany w pewnym momencie swojego życia? A może znasz kogoś, kto jest doskonały? To bardzo mało prawdopodobne. Wystarczy się rozejrzeć.

Wiedza o tym, kim jesteś, robi różnicę

Jeśli spędziłeś lata szukając aprobaty, nie będzie łatwo przestać to robić. Nie jest to jednak niemożliwe. Musisz wziąć pod uwagę następujące punkty:

  • Jesteś wyjątkowy, limitowana edycja.
  • Nigdy nie będziesz lubiany przez wszystkich. Co więcej, nie możesz ukryć swojego prawdziwego ja. Musisz się pokazać. To jedyny sposób na nawiązanie znaczących i autentycznych relacji.
  • Twoje opinie są tak samo ważne jak innych.
  • Jeśli ktoś odrzuca lub nie akceptuje Twoich pomysłów, nie oznacza to, że odrzuca Ciebie. Tyle, że mają inne spojrzenie na temat.
  • Opinie innych ludzi są tym, co myślą. Nie są tym, o czym myślisz. Jeśli spróbujesz zrobić je własnymi, zostaniesz zraniony.
  • Uważaj na to, co mówisz sobie o opiniach innych ludzi. To dlatego, że Twój wewnętrzny głos jest ekspertem w mówieniu sobie krzywdzących rzeczy.
  • Odkrycie, kim jesteś, zaakceptowanie i pokochanie siebie jest kluczem do tego, aby nie wątpić w siebie przed innymi.

„Co pomyślą ludzie?”

Nigdy nie będziesz kochany przez wszystkich wokół ciebie. Czasami pomyślisz, że to niesprawiedliwe, ale jest to coś, czego nie możesz zmienić. Rzeczywiście, nie masz mocy wpływania na myśli innych ludzi o Tobie ani ich zmieniania.

Nie reaguj źle, bo to tylko Cię zrani. W tego typu sytuacjach warto pamiętać, co mówi buddyjski mnich Zen Thich Nhat Hanh:

„Aby dobrze o siebie zadbać, musimy wrócić i zaopiekować się zranionym dzieckiem w nas. Musisz codziennie ćwiczyć powrót do zranionego dziecka. Musisz je czule objąć, jak starszy brat lub starszą siostrą. Musisz z nim porozmawiać, porozmawiać z nią. Możesz też napisać jedno, dwu lub trzystronicowy list do małego dziecka w Tobie, aby powiedzieć, że rozpoznajesz jego obecność i zrobisz to wszystko, co możesz, aby uleczyć jego rany”.

-Thich Nhat Hanh-

Naucz się akceptować siebie. Wiedz, kim jesteś i zrozum, że to, co myślą o Tobie inni, to tylko ich myśli. Ty decydujesz, co zrobić ze swoim życiem, ponieważ grasz w nim. Nie oczekuj, że inni zrozumieją, bo to będzie niemożliwe. Nie weszli w Twoje buty.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.