Magnez jest jednym z podstawowych składników odżywczych, którego często brakuje w dzisiejszym stylu życia. Ten makroskładnik bierze udział w ponad 600 operacjach metabolicznych i chroni nasz mózg. W rzeczywistości jego pozytywny wpływ na leczenie chronicznego stresu i stanów lękowych jest tak duży, że wielu naukowców nazywa go “naturalnym valium”.
Nie można jednak powiedzieć, że magnez jest rozwiązaniem wszystkich problemów. Biorąc suplementy diety na bazie tego składnika nie sprawimy, że z dnia na dzień nasze problemy ze stanami lękowymi znikną, że zwalczymy bezsenność czy nasze umiejętności poznawcze będą trzy razy lepsze. Jest on jedynie narzędziem i wspomaga dobre zdrowie, a w szczególności zdrowie nerwowe.
Chroniczny niedobór magnezu może być przyczyną zaburzeń neurologicznych, takich jak hiperekscytacja, apatia a nawet psychoza.
Jest na to bardzo proste wytłumaczenie. W diecie zachodniej możemy zauważyć duży niedobór tego pierwiastka. Dochodzi do tego, że nawet 70% z nas może mieć za niski poziom magnezu we krwi.
Przyczyna takiego stanu rzeczy leży w produktach, jakie spożywamy. Brakuje im tego ważnego składnika, ponieważ nie ma go w glebie, w której są uprawiane owoce i warzywa. W dzisiejszych czasach używa się raczej fosforu, azotu i potasu…
W Japonii sytuacja jest całkiem inna. Ich gleby są bogate w magnez do tego stopnia, że jelenie wschodnie spożywają średnio około 700 miligramów, co przekłada się na ich długowieczność, mniejszy wskaźnik przypadków demencji, lepsze zdrowie kostne, itd.
Oczywistym jest jednak, że istnieją też inne uwarunkowania, ale badania dotyczące magnezu pokazują, że leczenie tym składnikiem jest produktywne i użyteczne. Wiele artykułów opublikowanych w gazecie Nature zachwala pozytywny wpływ tego składnika odżywczego na nasze zdrowie psychiczne.
Zagłębmy się nieco w ten temat
Funkcje magnezu
Nie można zaprzeczyć, że magnez jest teraz w modzie. Możemy go znaleźć w sklepach zielarskich, w aptekach a nawet w supermarketach. Tyle już słyszeliśmy o jego zaletach, że możnaby tę tendencję nazwać swojego rodzaju “kultem” magnezu. Jednak ile jest w tym wszystkim prawdy?
Po pierwsze należy zaznaczyć, że jego zalety mają bardzo proste wytłumaczenie: nowoczesna dieta i aktualne uprawy są ubogie w magnez przez rolnictwo przemysłowe i sztuczne nawozy. Nic prostszego. Najciekawsze jest to, że w miarę, jak zmniejszają się rezerwy naturalne tego minerału zauważamy większą wrażliwość na stres i niepokój.
Co takiego specjalnego ma w sobie magnez? Dlaczego jest tak ważny dla naszego zdrowia ogólnego?
• Magnez jest obecny w większości reakcji biochemicznych w naszym ciele.
• Bierze udział w transporcie komórek i “pomaga” im produkować energię
• Głównym magazynem magnezu są nasze kości.
• Uczestniczy w tworzeniu nowych białek.
• Dlatego ten pierwiastek jest tak ważny dla impulsów nerwowych i skurczów mięśni, wliczając w to mięsień serca.
Magnez jest potrzebny, by przeprowadzić ponad 600 funkcji metabolicznych, jednak w ciągu ostatnich 50 lat jego niedobór jest jednym z największych, razem z żelazem i witaminą D.
Magnez i napady lękowe
Badania kliniczne i eksperymenty dowodzą, że ciągły, wysoki niedobór magnezu skutkuje poważnymi problemami neurologicznymi, takimi jak hiperekscytacja, drgawki i objawy zaburzeń psychiatrycznych – od apatii do psychozy.
To niewątpliwie bardzo poważny temat, chociaż z drugiej strony daje nam dużo nadziei, bo w wielu przypadkach wystarczy podać pacjentom suplementy z magnezem by zobaczyć, jak razem z innymi metodami leczenia i terapii dają pozytywne rezultaty.
Jednym z najlepszych ekspertów, który zajmuje się badaniem wpływu magnezu na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne jest neurolog Guosong Liu z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie. Jego badania są bez wątpienia interesujące i obrazowe. W dalszej części omówimy kilka z jego wniosków.
Magnez jest naturalnym składnikiem rozluźniającym
Jedną z odkrytych zalet magnezu jest to, że redukuje stres i niepokój dzięki stymulacji receptorów GABA w mózgu.
• Należy pamiętać, że GABA (kwas gamma-aminomasłowy) to neuroprzekaźnik, który działa rozluźniająco na aktywność mózgu. Jeśli ten związek ma niska aktywność, mózg pozostaje w stanie spoczynku w ciągłej “hiperaktywnosci”.
• Kiedy GABA nie działa tak, jak powinno, rośnie uczucie niepokoju, zaczynają się myśli obsesyjne, budzimy się w środku nocy z przyspieszonym biciem serca i krok po kroku wpadamy w niebezpieczną spiralę lęku. Proces bardzo wyczerpujący, który magnez może uregulować.
Magnez obniża poziom kortyzolu we krwi
Te dane są bez wątpienia bardzo interesujące: magnez obniża poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol i chroni układ nerwowy, odcinając im drogę do mózgu.
Jak wiemy, kortyzol jest jednym z najniebezpieczniejszych pobudzaczy stanów lękowych, który powoduje na przykład klasyczne zaćmienie umysłowe, chwilową niezdolność do koncentracji, do racjonalnego myślenia, do sprawnego używania naszej pamięci, do szybkich reakcji…
Magnez poprawia stan ducha
Wiemy już, że coś tak podstawowego jak odpowiedni poziom magnezu w naszym organizmie wspomaga fundamentalne procesy takie jak rozluźnienie mięśni czy utrzymanie równowagi w systemie nerwowym. Podobnie, kolejnym pozytywnym aspektem jest jego udział w produkcji odpowiednich ilości serotoniny.
Serotonina, jak już tłumaczyliśmy przy innych okazjach, to hormon, który działa jak neuroprzekaźnik odpowiedzialny za nasze samopoczucie. Jej niski poziom skutkuje w pojawieniu się stanów depresyjnych.
Jednak jeśli jesteśmy w stanie utrzymać odpowiedni poziom serotoniny z większym prawdopodobieństwem będziemy mogli zmierzyć się z wyzwaniami życia codziennego z energią i optymizmem.
I magnez może nam w tym pomoc.
Kiedy powinno się zacząć brać suplementy na bazie magnezu?
W tym momencie prawdopodobnie wielu z was myśli o wizycie w aptece i zrobieniu zapasów magnezu. Jednak nie działajmy pochopnie. Musimy mieć na uwadze, że magnez nie jest odpowiedni dla wszystkich, może być szkodliwy dla osób, które mają problemy z nerkami.
Dlatego tak ważne jest, by zawsze skonsultować się z lekarzem, przeanalizować nasz stan i potrzeby i ocenić czy powinniśmy przyjmować suplementy, jakie i w jakich ilościach.
W przypadku problemów ze stresem, bezsennością, stanami lękowymi czy jakimkolwiek rodzajem depresji, przyjmowanie tego makroskładnika zawsze będzie miało dobroczynny wpływ, ale nie zmienia to faktu, że powinniśmy wcześniej skonsultować się ze specjalistą.
Jednak pamiętajmy, że nigdy nie zaszkodzi zmiana naszej diety na lepsze. Optymalnym wyjściem byłoby używanie upraw ekologicznych, gdzie możemy być pewni, że gleba jest bogata w magnez, wolna od pestycydów i innych składników, które obniżają jakość owoców i warzyw.
Podajemy kilka przykładów pokarmów bogatych w magnez, które powinniśmy spożywać jak najczęściej:
• Awokado.
• Łosoś.
• Nasiona dyni, sezamu i słonecznika.
• Gorzka czekolada.
• Pietruszka.
• Ziarna gorczycy.
• Migdały, kasztany i orzechy.
• Otręby pszenne.
• Szpinak.
• Soczewica i ciecierzyca.
• Małże.
• Rodzynki i suszone śliwki.
• Zielony groszek.
Podsumowując, pomimo tego, że presja i problemy współczesnego świata przyczyniają się do naszej nadwrażliwości na stres i niepokój, również nasza dieta uboga w składniki odżywcze ma wpływ na rozwój zaburzeń i problemów zdrowotnych w danym momencie. Dlatego też dbajmy o siebie bardziej.