Zwroty, które pomogą Ci radzić sobie z lękiem

Siła języka jest ogromna. Kto nie poczuł się lepiej po wysłuchaniu tekstu danej piosenki lub przeczytaniu uspokajającego cytatu? W tym artykule podzielimy się kilkoma zwrotami, które mogą sprawić, że poczujesz się lepiej, gdy poczujesz się zagrożony przez niepokój.
Zwroty, które pomogą Ci radzić sobie z lękiem
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Lęk jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowia psychicznego na świecie i każdego roku wiąże się z poważnymi kosztami ekonomicznymi i osobistymi. Jeśli jesteś świadomy jego objawów, będziesz wiedział, jak bardzo mogą być niepokojące i do jakiego stopnia mogą Cię sparaliżować. Czy wiesz jednak, jak radzić sobie z lękiem?

W chwilach, gdy odczuwasz niepokój, ważne jest, aby mieć pewne zasoby, które pomogą Ci iść naprzód. Z tego powodu podzielimy się z Tobą kilkoma zwrotami pomagającymi radzić sobie z lękiem, które mogą być przydatne w czasach kryzysu.

Szacuje się, że ponad 33 procent populacji cierpi na zaburzenia tego rodzaju przez całe życie. Jednak jeszcze większy odsetek osób doświadcza objawów bez otrzymania diagnozy. Rzeczywiście, lęk jest poważnym stanem, który wymaga profesjonalnej interwencji. Aby była ona owocna, należy wziąć pod uwagę przypadek każdej osoby cierpiącej. Poniższe zwroty mogą okazać się uzupełniającymi i pomocnymi zasobami, jeśli masz do czynienia z lękiem.

Kobieta z kryzysem lękowym
Lęk należy leczyć na poziomie psychologicznym.

Przysłowia, które pomogą Ci radzić sobie z lękiem

Nasza lista nie jest zwykłym zbiorem motywujących zwrotów, ale raczej zasobem, z którego możesz skorzystać, kiedy tylko tego potrzebujesz. To dlatego, że prosty akt powtarzania pewnych afirmacji może mieć korzystne skutki. Kilka badań wykazało, że medytacja oparta na mantrze jest skuteczna w poprawie zdrowia psychicznego.

Nie jest nawet konieczne, aby praktyki te zawierały tradycyjne komponenty duchowe lub transcendentalne. Mantra nie zawsze jest dobrze znaną pieśnią om, ale może to być dowolna fraza, wyrażenie lub idea, która jest stale i monotonnie powtarzana.

Niektóre badania wykazały, że ta praktyka ma wpływ na mózg, generując ogólną dezaktywację kory mózgowej. Powtarzając coś, jesteś w stanie anulować swoją mentalną mowę i przekierować w inną stronę negatywne i natrętne myśli, które są tak niepokojące i typowe dla niepokoju.

Ponadto następujące zwroty mogą pomóc Ci zmodyfikować Twoje przekonania. Pamiętaj, że lęk żywi się serią dysfunkcyjnych i źle dostosowanych myśli, których nie wiesz, jak kontrolować i które uważasz za prawdziwe. W ten sposób, tworząc nowe sposoby myślenia i przyjmując różne interpretacje rzeczywistości, poczujesz się lepiej.

Zwroty pomagające radzić sobie z lękiem

Jeśli chcesz wypróbować ten zasób, aby uspokoić swój umysł i zmodyfikować swój wewnętrzny dialog, oto siedem afirmacji do wykorzystania i przemyślenia.

Nie wierz we wszystko, co mówi Ci Twój umysł

Masz tendencję do zakładania, że Twój umysł jest racjonalną i logiczną częścią Ciebie, która pomaga Ci przewidywać, planować i rozwiązywać problemy. Dlatego też często ślepo mu ufasz. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że Twój mózg nie jest niezawodny. Wręcz przeciwnie – Twoje procesy myślowe są pełne uprzedzeń i zniekształceń, które prowadzą Cię do postrzegania i interpretowania sytuacji w określony i niekoniecznie rzeczywisty sposób.

Na przykład, jeśli cierpisz na fobię społeczną, możesz być przekonany, że jesteś nieodpowiedni i społecznie nieudolny i zakładać, że inni będą o Tobie myśleć w podobny sposób. Jest to jednak tylko przypuszczenie. Prawdopodobnie byłbyś zdumiony tym, jak często inni darzą Cię wielkim szacunkiem i sympatią.

90 procent rzeczy, którymi się martwisz, nigdy się nie wydarza

Lęk opiera się głównie na przewidywaniu przyszłości, która jeszcze nie nadeszła i może nigdy nie nadejść. Stajesz się zaniepokojony i zmartwiony hipotetycznymi zdarzeniami, próbując je kontrolować, zanim się pojawią. Możesz jednak mieć pewność, że wydarzenia, których tak bardzo się boisz, najprawdopodobniej nie będą miały miejsca.

Martwienie się jest jak modlenie się o coś, czego nie chcesz

Nie trzeba być religijnym ani szczególnie uduchowionym, aby zrozumieć to wyrażenie. Pomyśl o tym, jak się czujesz, kiedy wyobrażasz sobie coś, czego naprawdę chcesz i prosisz życie, aby Ci to podarowało. Co się wtedy dzieje? Skupiasz całą swoją uwagę na tym wydarzeniu, wzmacniając je i nadając mu poczucie rzeczywistości. Możesz niemal poczuć tapicerkę tego samochodu, który chcesz kupić lub cichą satysfakcję, że masz u boku dobrego partnera.

Martwienie się obejmuje przeprowadzanie tego samego procesu, ale w kwestii tego, czego nie chcesz, aby się wydarzyło. Poświęcasz całą swoją uwagę, czas i energię psychiczną tej niepokojącej sytuacji. Twoje ciało może wręcz odczuwać, jakby dane wydarzenie już się odbywało. Po co torturować się, wielokrotnie doświadczając tego, co najbardziej Cię przeraża?

Nie jesteś swoimi myślami

Praktyki takie jak uważność zachęcają do oderwania się od swoich przekonań. Wykonanie tego kroku ułatwi późniejszą analizę swoich myśli z pozycji obserwatora, a nie uczestnika.

Tysiące pomysłów przechodzą przez Twój umysł każdego dnia, niektóre z nich prawdziwe, niektóre fałszywe, niektóre związane z Twoimi wartościami, a niektóre nie. Są jak piosenki nadawane przez stację radiową. Z tą różnicą, że to Ty jesteś jedynym słuchaczem. Nie musisz jednak zgadzać się z „piosenkami”, których nie lubisz. Po prostu pozwól im odejść bez osądzania ich.

„Jeśli czegoś nie chcesz, to będziesz to mieć”.

Ten cytat Stevena Hayesa oddaje ideę nieunikania niepokoju. Sugeruje, że często strach przed doświadczaniem niepokoju, paradoksalnie, zwiększa Twoją udrękę.

Umiejętność odczuwania niepokoju, tolerowania go i zaprzestanie prób odrzucania i unikania go za wszelką cenę może być drogą do poprawy lub wyzdrowienia. Jest to podstawowy wymóg w technikach ekspozycji.

„Zmartwienie niesie jutrzejszy ciężar z dzisiejszą siłą”.

Pisarka i aktywistka Corrie Ten Boom wypowiedziała te odkrywcze słowa, o których warto pamiętać w trudnych czasach. Lęk jest często utrwalany w oparciu o pozytywną wizję zmartwień, jaką masz. Wierzysz, że martwienie się czyni Cię dobrą, odpowiedzialną i rozważną osobą. Co więcej, myślisz, że pozwala Ci to zapobiec złym wydarzeniom w przyszłości.

Jednak tak naprawdę martwienie się tylko odbiera Ci siłę i energię. Ponadto powoduje dyskomfort i na pewno nie pomaga w znalezieniu rozwiązań. Więc zamiast się martwić, zajmij się czymś.

kobieta z niepokojem
Lęk może negatywnie wpływać na wszystkie obszary osoby go doświadczającej.

„Powolny oddech jest jak kotwica w środku emocjonalnej burzy: kotwica nie sprawi, że burza odejdzie, ale da Ci stabilnosć, dopóki sztorm nie minie”.

Ostatnie z naszych wyrażeń dotyczących radzenia sobie z lękiem pochodzi od Russa Harrisa. Przypomina nam o znaczeniu oddychania jako kluczowego ćwiczenia w radzeniu sobie z lękiem. Oddychanie powoli, głęboko i świadomie pomaga zmniejszyć aktywację fizjologiczną i umysłową. W związku z tym jest to naprawdę przydatne narzędzie do radzenia sobie z kryzysami lękowymi, a także do ustalania niższego poziomu podstawowego niepokoju.

Mamy nadzieję, że te zwroty pomogły Ci w refleksji i przyniosły Ci solidną dawkę spokoju. Wybierz te, które najbardziej lubisz lub z którymi się łączysz i używaj ich jako mantr. Upewnij się, że przeczytałeś je kilka razy, aby zrozumieć zmianę paradygmatu, którą proponują. Twój sposób myślenia jest ważniejszy niż myślisz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Álvarez, P. Y., Rivero, S. A., Perestelo, P. L., Duarte, D. A., Ramos, G. V., Toledo, C. A., … & Serrano-Aguilar, P. (2022). Effectiveness of mantra-based meditation on mental health: a systematic review and meta-analysis. International Journal of Environmental Research and Public Health19(6), 1-18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8949812/
  • Bandelow, B., & Michaelis, S. (2022). Epidemiology of anxiety disorders in the 21st century. Dialogues in Clinical Neuroscience, 17(3), 327–335. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4610617/
  • Berkovich, O. A., Wilf, M., Kahana, R., Arieli, A., & Malach, R. (2015). Repetitive speech elicits widespread deactivation in the human cortex: the “M antra” effect?. Brain and Behavior5(7), 00346. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/brb3.346

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.