Komiksy są znacznie starsze, niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości niektórzy eksperci twierdzą, że niektóre egipskie, greckie lub rzymskie malowidła ścienne mogą należeć do tej kategorii, ponieważ przedstawiają ilustrowane sekwencje za pomocą łańcuchów winiet. Niektóre kodeksy prekolumbijskie robią to samo, więc można je również włączyć do tej klasyfikacji.
Pierwszym komiksem była Biblia Velislava. Rękopis ten pochodzi z XIV wieku i zawiera 747 ilustracji przedstawiających cały Stary Testament. Został napisany, aby uczynić go bardziej dostępnym dla publiczności, ponieważ niewiele było wtedy osób, które potrafiły czytać i pisać.
Komiksy wydają się obecne w prawie wszystkich kulturach. Istotnie, idea opowiadania historii za pomocą obrazów sekwencyjnych była obecna w różnych społeczeństwach od dawna. Wspomnijmy teraz o kilku ciekawych faktach dotyczących fascynującego świata komiksów.
„Praca, którą wykonujemy, jest równie wymagająca jak każdego z wielkich malarzy, ponieważ nic, co dzieje się na stronie komiksu, nie jest przypadkowe. Zanim to stworzysz, musisz to sobie najpierw wyobrazić.”
-Will Eisner-
Komiksy
Pod koniec XIX wieku jeden z pierwszych komiksów opublikowanych w amerykańskiej gazecie ukazał się w New York World, prowadzonym przez Josepha Pulitzera. Kreskówka nosiła tytuł The Yellow Kid. Opowiadała historię dziecka ulicy. Było ono ubrane zawsze na żółto i prowadziło własną małą walkę z indywidualizmem i materializmem społeczeństwa.
Kreskówka wzbudziła kontrowersje w społeczeństwie Nowego Jorku. Wielu czuło się niesłusznie zaatakowanych i uważało, że gazeta przesadza, a rzeczywistość nie jest tak okrutna. Od tego momentu wyrażenia, żółte dziennikarstwo i żółta prasa zaczęły się odnosić do rodzaju mediów, które szukają odbiorców przez wzbudzanie kontrowersji.
Słowo komiks ma również swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych. Jednak komiksy są znane na całym świecie (czasami pod różnymi nazwami), a branża ta jest obecnie uznawana za dziewiątą sztukę. W rzeczywistości w niektórych sferach komiksy określa się mianem sztuki sekwencyjnej.
Superbohaterowie
Bez wątpienia ikoną komiksowych superbohaterów jest Superman. Postać tę stworzyli amerykański pisarz Jerry Siegel i kanadyjski artysta Joseph Shuster. Obaj mieszkali w Cleveland w stanie Ohio i ukończyli postać w 1933 roku. Oferowali figurę wielu wydawcom, ale nikt nie wierzył, że spotka się ona z dobrym odbiorem.
W końcu firma Detective Comics, Inc. podjęła ryzyko i wypuściła postać. Kupiła go za 130 dolarów. Pierwsza kreskówka ukazała się w 1938 roku i bardzo szybko stała się dochodowa. Od tego czasu Superman pojawił się w prasie, radiu, telewizji, kinie, Internecie i grach wideo. Stał się bardziej żywy niż kiedykolwiek i jest tak ważny, że media uznają każdą drobną zmianę w jego postaci za wydarzenie warte podania do wiadomości.
Superman stał się inspiracją dla wielu innych superbohaterów. Po drugiej wojnie światowej komiksy przestały być tak popularne, chociaż Superman, Wonder Woman i Batman nadal przyciągały sporą liczbę czytelników.
Inne ciekawe fakty dotyczące komiksów
Mówiąc o II wojnie światowej, słynny Kapitan Ameryka urodził się w 1941 roku, w samym środku konfliktu. Co ciekawe, pierwsza okładka przedstawiała go uderzającego Adolfa Hitlera. Było to wtedy zuchwałe posunięcie, mieszanie fantazji i rzeczywistości wokół niezwykle wrażliwego społecznie tematu.
Komiksy japońskie znane są na Zachodzie pod ogólną nazwą manga. W rzeczywistości zyskały duży rozgłos w ostatnich dziesięcioleciach, ponieważ zarówno postacie, jak i historie mają unikalne cechy.
Chociaż ta sztuka istnieje od czasów starożytnych w Japonii, została ponownie wprowadzona na świat przez Osamu Tezuka. Był fanem filmu Bambi, który widział 80 razy. Właściwie miał taką obsesję na punkcie małego jelonka, że wszystkim bohaterom Astroboya, pierwszej udanej mangi, nadał niezwykle duże oczy. Od tego czasu cecha ta została zachowana w tego typu komiksach.
Mówiąc o mandze, najlepiej sprzedającym się produktem w historii jest One Piece, choć większość ludzi prawdopodobnie pomyśli, że jest nim Dragon Ball. Najdłuższa seria komiksów manga to Sazae-San. Nadawana jest w Japonii nieprzerwanie od 1969 roku. Wydano ponad 1700 odcinków. To jest świat komiksów: fantastyczny, niezależnie od tego, jak na to spojrzysz.
Zdjęcie główne: Felix Lipov / Shutterstock.com
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Gubern Garriga-Nogués, R. (2014). De los cómics a la cinematografía. Espacio, tiempo y forma. Serie V, Historia contemporánea, 26, 377-399.
- Neville, J. F. (1990). The Yellow Kids: Foreign Correspondents in the Heyday of Yellow Journalism: By Joyce Milton. Harper and Row, 1989, 412pp. $22.95, Cloth.