Fantazje - nasze życie jest coraz bardziej wypełnione tym, co wymyślone

Fantazje - nasze życie jest coraz bardziej wypełnione tym, co wymyślone

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2018

Kiedy mówimy o fantazjach, wielu wierzy, że mówimy o temacie, który znajduje się daleko od codziennej rzeczywistości. Zakładają, że fantazje są czymś, co wiąże się tylko z niezwykłymi lub wyjątkowymi zdarzeniami. Jednak prawda jest taka, że ​​mamy z nimi do czynienia na co dzień.

Wiele osób powie, że jesteśmy nieustannie pogrążeni w szeregu różnych fantazji. Ściśle mówiąc, wiele z tego, co robimy lub czego nie robimy, opiera się wyłącznie na wymyślonych przyczynach i pomysłach, a nie na tych rzeczywistych. Jeśli zapytamy, dlaczego żyjemy w taki a nie inny sposób, wielu odpowie podając argumenty oparte bardziej na kulturalnej fantazji niż na prawdziwym życiu.

Fantazje mogą nam pomóc, ale i zaszkodzić.

“Najlepszym przyjacielem i najgorszym wrogiem duszy jest fantazja”

Arturo Graf

Twórcze fantazje

Niektóre fantazje są kreatywne. To te, które odbiegają od tego, co zwykłe i zmierzają ku niezwykłości. Istnieją jednak także fantazje pozbawione kreatywności. To te, które słyszymy z ust innych osób a następnie powtarzamy je tak, jakby były prawdziwe. Są silnie zakorzenione w lokalnej kulturze i dlatego są przedstawiane jako prawda, nawet jeśli tak nie jest.

Nie mamy i nie musimy mieć obiektywnego postrzegania siebie i otaczającego nas świata. Wiele z tego, co składa się na nasze pomysły, powstało pod wpływem fantazji, których nas nauczono jak i tych, które sami stworzyliśmy.

Dobrą rzeczą jest to, że cokolwiek jest fantastyczne, jest również plastyczne – można to formować, przekształcać i zmieniać. Nie podlega też nieprzekraczalnym prawom rzeczywistości.

Cudowne fantazje

Niektóre fantazje pomagają zaspokoić pragnienie, by żyć i dojrzewać. Jednym z przykładów jest wyobrażenie sobie, że ​​zasługujemy na coś oraz, że w naszym życiu zawsze czeka na nas coś dobrego. Są one interpretowane jako optymizm, wytrwałość i odporność.

Dziewczyna w krainie fantazji.

Paradoks polega na tym, że chociaż te fantazje nie są oparte na żadnym obiektywnym teście, często stają się rzeczywistością. Powstają jako przekonania bez żadnych dowodów, ale wypełniają daną osobę w tak pozytywny sposób, że dzięki temu jest ona w stanie szanować siebie o wiele bardziej i jak najlepiej wykorzystać każdą sytuację.

Każdy wielki ludzki wyczyn powstał na podstawie fantazji i marzeń. Odwrotna sytuacja, tak jak ma to miejsce w nauce nie zachodzi. Nie jest tak, że najpierw znajdujesz dowód, aby powstało oświadczenie – najpierw coś stwierdzasz, a potem szukasz dowodów. Dlatego mówią, że możesz zajść tak daleko, jak tylko pozwalają Ci na to twoje marzenia.

Okropne fantazje

W ludzkim umyśle mogą także pojawić się przeciwieństwa pięknych marzeń. Ludzie są zdolni do tworzenia prawdziwych koszmarów, które tak naprawdę istnieją tylko w naszej wyobraźni. Myślisz, że wszystko pójdzie nie tak i nawet w rezultacie wyszło na dobre, nadal myślisz, że źle się stało. Wmawiasz sobie, że nie zasługujesz na nic dobrego, a w rezultacie wyrzekasz się lub sabotujesz możliwości poprawy swojej sytuacji.

Niektóre z tych strasznych fantazji idą jeszcze dalej. Czasami wyrażają się jako intensywne złudzenia. Wyobrażona wina jest w stanie poprowadzić Cię także do wymyślonej zemsty. Strach przed upadkiem powoduje potknięcie. Szalona zazdrość zasiewa ziarno niewierności w drugim.

Dziewczyna w lesie.

 Zdarzają się przypadki, w których fantazja zbytnio się rozprzestrzenia i przejmuje kontrolę. Możesz przekonać siebie, że jeśli zaśniesz, nigdy się nie obudzisz. Albo pomyśleć, że twoje ciało jest workiem tłuszczu i przestać jeść. Możesz sobie nawet wyobrazić, że twoje życie jest nic nie warte, że nie ma żadnego znaczenia i w ten sposób, świadomie lub nieświadomie, upierasz się przy umieraniu.

Granice fantazji

Ludzie są pomysłowymi stworzeniami. Znajdujemy się pod wpływem fantazji już od urodzenia. Przede wszystkim jesteśmy odzwierciedlonymi fantazjami naszych rodziców, bez względu na to, czy są one szczęśliwe, budzące lęk, czy nieoczekiwane. Znaczenie jakie nam dają, jest tym, co uczyniło nasze życie możliwym.

Gdyby nie grali głównych ról w naszym fantastycznym przyjściu na ten świat, nigdy byśmy się nie urodzili. Stworzyli pewną ideę, bez żadnego dowodu na to, jak wyglądać będzie nasze życie na tej planecie. I tak się stało.

Fantazje w zasadzie są czymś, co przynależy do świata ludzi. Pochodzimy od nich i idziemy w ich kierunku. Każda ludzka nadzieja postawiona w obliczu śmierci ma w sobie element fantazji. Tak samo każda nadzieja w życiu. Niepewność jest jedyną rzeczą, która jest prawdziwa. Reszta jest wytworem ludzkiej wyobraźni.

Mężczyzna z lampionami.

Jednak świat fantazji obejmuje szeroki zakres cieni i blasków. Przechodzi od całkowicie absurdalnego do rozsądnego i prawdopodobnego. Aby tworzyć sztukę, dobrze jest dać wolną rękę fantazjom. Aby żyć, lepiej pozostać w krainie tego, co jest możliwe. Ale nie zapominajcie, że zawsze możemy przeprojektować nasze fantazje, aby stały się siłą dla czynienia dobra w naszym życiu, jednak ważnym jest, by unikać jej złych aspektów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.