List motywacyjny: 5 wskazówek pozwalających napisać go w optymalny sposób!

List motywacyjny: 5 wskazówek pozwalających napisać go w optymalny sposób!

Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca, 2019

Chociaż możesz sądzić, że potrzebujesz tylko CV gdy szukasz pracy, list motywacyjny może również Ci pomóc. Możesz w nim dołączyć te informacje o sobie, których nie możesz uwzględnić w swoim CV. List motywacyjny może spowodować różnicę między otrzymaniem lub nie pracy, o którą się starasz.

Niektóre firmy wymagają dodatkowo listu motywacyjnego oprócz CV lub przynajmniej twierdzą, że byłoby to docenione.

Ale co zrobić, jeśli nie wiesz jak go napisać? Na czym powinieneś się skupić i co wziąć pod uwagę? Oczywiście nie powinieneś wysyłać listu motywacyjnego bez CV. Ponadto należy zwrócić uwagę na styl pisania i gramatykę.

Oto pięć wskazówek, które mogą Ci pomóc gdy piszesz list motywacyjny!

1. Miej na uwadze osobę odpowiedzialną za rekrutację, gdy piszesz list motywacyjny

Musisz wziąć pod uwagę osobę, która jest odpowiedzialna za rekrutację. W tym sensie należy użyć pierwszego akapitu, aby odnieść się do konkretnej oferty pracy, którą widziałeś.

Pisanie listu motywacyjnego

W tym pierwszym akapicie ważne jest również zwrócenie uwagi osoby rekrutującej. Wyjaśnij jak dobrze pasujesz do pozycji o którą się starasz. Nie mów w tym momencie dużo więcej, ponieważ później będziesz miał czas na wyjaśnienie dlaczego firma Cię potrzebuje.

2. Okaż swoje zainteresowanie pisząc list motywacyjny

Jednym z najważniejszych aspektów pisania listu motywacyjnego jest wykazanie zainteresowania stanowiskiem pracy. Możesz to odzwierciedlić w swoim stylu pisania i ujawniając swoje pomysły.

Ponadto powinieneś odwoływać się do swoich doświadczeń i szkoleń, a także wszelkich kursów, które zaliczyłeś, a które mogą okazać się przydatne w pracy. Nie zapomnij podać języków, którymi się posługujesz lub które rozumiesz, nawet jeśli nie posiadasz z nich certyfikatu.

3. Optymistyczny i pozytywny ton

Kiedy piszesz list motywacyjny, staraj się brzmieć optymistycznie i pozytywnie. Jednak postępuj ostrożnie. Nie powinieneś uważać się za zbyt wylewnego i kolokwialnego.

Mężczyzna piszący na laptopie list motywacyjny

Ponadto, utrzymywanie optymistycznego i pozytywnego tonu pozwoli Ci upewnić się, że osoba, która czyta Twój list nie będzie przez niego zniechęcona. Nie chcesz być zatrudniony z powodu współczucia, ale raczej ze względu na swoje osiągnięcia, umiejętności i usposobienie.

List motywacyjny powinien pokazywać jak bardzo jesteś zainteresowany pracą. Powinien także wykazać Twój entuzjazm, aby przyczynić się do rozwoju firmy.

4. Zaprezentuj swoje mocne strony

Czasami pokazanie wszystkich swoich mocnych stron może wydawać się niewygodne lub trudne. Dlatego powinieneś zastanowić się przed napisaniem listu motywacyjnego. Wysłany list musi być zgodny z prawdą, odpowiadać na wiele pytań osoby rekrutującej i podkreślać, dlaczego jesteś najlepszą osobą do tej pracy.

Gotowy list motywacyjny

Jakie masz mocne strony, które pozwolą Ci lepiej wykonywać swoją pracę? Jakie masz umiejętności, które wyróżniają Cię spośród innych kandydatów? Odpowiedź na te pytania w liście motywacyjnym przyciągnie czytającego.

Z drugiej strony pamiętaj o tym, że osoba rekrutująca Cię nie zna. W ten sposób list motywacyjny może wpłynąć na jej pierwsze wrażenie na Twój temat.

5. List motywacyjny powinien wyraźnie podkreślać Twoją gotowość do wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej

Każdy list motywacyjny powinien zawierać końcowy akapit. W nim podziękuj rekruterowi za jego uwagę i okaż chęć uczestnictwa w rozmowie kwalifikacyjnej. Podczas tej rozmowy kwalifikacyjnej możesz odpowiedzieć na wszelkie pytania, które może mieć osoba zatrudniająca.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, list motywacyjny pozwala wpływać na pierwsze wrażenie zespołu rekrutacyjnego. Dlatego najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest poświęcenie czasu na napisanie dobrego listu.

Coraz więcej firm szuka wyróżniających się kandydatów. Wiedza o tym jak napisać dobry list motywacyjny pokazuje co już możesz zrobić. Stanowi wysiłek, który może dać Ci przewagę nad innymi kandydatami, którzy ubiegają się o dane stanowisko.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.