Trolle z mediów społecznościowych - z punktu widzenia psychologii

Trolle z mediów społecznościowych - z punktu widzenia psychologii
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Sonia Budner

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Zespół badawczy ze Szkoły Zdrowia i Nauk Przyrodniczych w Federation University w Australii przeprowadził badanie w celu przeanalizowania cech osobowości tego rodzaju użytkowników Internetu. Obecnie znamy ich jako trolle z mediów społecznościowych.

Co skłania kogoś do atakowania obcych osób w mediach społecznościowych? Dlaczego niektórzy ludzie krzywdzą innych? Jak Internet staje się idealną platformą dla negatywnych i złośliwych ludzi? Są tacy, którzy wiedzą, że ich komentarze są agresywne i potencjalnie obraźliwe, ale mimo to je piszą ponieważ uważają je za przyjemne.

Naukowcy szukali pewnych cech i umiejętności społecznych u mężczyzn i kobiet, którzy działali w ten sposób. Odkryli, że trolle z mediów społecznościowych w badaniu uzyskały znacznie wyższe wyniki niż inne osoby w dwóch ważnych cechach osobowości: psychopatii i empatii poznawczej. Zobaczmy więc , co te cechy mówią nam o trollach.

Trolle z mediów społecznościowych, a psychopatia: co może powiedzieć nam ta cecha?

Psychopatia jest antyspołecznym zaburzeniem osobowości. W dzisiejszych czasach w świecie klinicznym nie jest to bardzo powszechne określenie. Znacznie częściej używana jest socjopatia.

Pochodzenie tego zaburzenia osobowości nie jest jasne. Wydaje się, że istnieje komponent genetyczny, który może ujawniać się lub nie, w zależności od tego jak wiele uczucia otrzymuje jednostka jako dziecko. Eksperci biorą również pod uwagę hipotezę, że przyczyną źródłową może być uszkodzenie płata czołowego z powodu wad rozwojowych, choroby lub uszkodzenia mózgu.

Trolle z mediów społecznościowych

Psycholog dr Robert Hare bada psychopatię od ponad trzech dekad. Doszedł do wniosku, że ludzie z tym zaburzeniem mają kilka wspólnych cech. Psychopaci łatwo się nudzą, potrzebują ciągłej stymulacji i nie są w stanie wyznaczyć długoterminowych celów. Są manipulowani i muszą czuć, że mają władzę i kontrolę nad innymi ludźmi. Psychopaci mają także wiele cech narcystycznych.

Mają też poważne problemy z kontrolą impulsów i reagują gniewem. Osoby z tym zaburzeniem mają problemy z normami społecznymi i moralnymi. Są jednak często powierzchownie czarujące i wydają się być dobrze dostosowane do życia w społeczności.

Psychopaci myślą o sobie bardzo dobrze. Zadawanie bólu innym daje im przyjemność. Zaburzenie to dotyczy mężczyzn i kobiet, choć statystycznie częściej występuje u mężczyzn. Wydaje się również, że psychopaci nie mają empatii, jednak tak nie jest. Zobaczmy dlaczego.

Ciemna strona empatii

Empatia emocjonalna i empatia poznawcza to procesy poznawcze. Między nimi istnieją jednak znaczne różnice i obejmują one aktywację różnych części mózgu. Mamy testy psychometryczne, które mierzą każdy rodzaj empatii, taki jak BES (Basic Empathy Scale). Testy te oceniają rodzaj i poziom empatii podmiotu.

Empatia emocjonalna jest podzielona na dwie kategorie:

  • Równoległa: umiejętność poznania jak się czuje ktoś inny, a także doświadczania tych samych emocji.
  • Reaktywna: oprócz powyższych zdolności, osoby z reaktywną empatią są w stanie reagować na emocje tak jakby były bezpośrednio dotknięte.

Oba rodzaje empatii wpływają na ciało migdałowate, emocjonalne centrum mózgu. Możesz myśleć o tym rodzaju empatii jako „ciepłej” empatii. Nic dziwnego, że trolle z mediów społecznościowych całkowicie nie mają tego typu empatii.

Trolle z mediów społecznościowych w akcji

Jest też inny rodzaj „zimnej” empatii, która jest mniej powszechna i nie jest tak dobrze znana. Jest to empatia poznawcza, a trolle z mediów społecznościowych mają jej wysoki poziom. Empatia poznawcza (czasami nazywana „przyjmowaniem perspektywy”) to umiejętność poznania co czuje inna osoba bez elementu emocjonalnego.

Innymi słowy, ludzie z wysoką empatią poznawczą mogą rozpoznać cierpienie innych, ale go nie czują. W rzeczywistości dzięki temu rodzajowi empatii trolle z mediów społecznościowych są w stanie przewidzieć i rozpoznać emocjonalne cierpienie swojej ofiary. Wykorzystują swoją wiedzę, aby spowodować jak największe szkody. Empatia poznawcza dotyczy dwóch obszarów mózgu: kory przedczołowej i tylnej kory ciemieniowej. Obie są zaangażowane w rozumowanie i podejmowanie decyzji.

Tykająca bomba zegarowa

Jeśli dana osoba ma obie cechy, niekoniecznie oznacza to, że staną się trollem. Wiemy na pewno, że trolle z mediów społecznościowych są bardzo złośliwi. Muszą zatruwać życie innych i chronią się przez bycie anonimowym.

Inne podobne badania wykazały, że niektóre tematy są szczególnie atrakcyjne dla trolli z mediów społecznościowych. Często nawet nie czytają postów ludzi lub po prostu przeglądają je i reinterpretują tak, aby pasowały do ​​ich motywów. Nie ma żadnych badań, w jaki sposób zatrzymać trolle z mediów społecznościowych, ale ignorowanie ich ataków wydaje się najlepszym sposobem na uniknięcie zwiększenia ich mocy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.