Lew Tołstoj i jego najlepszych 7 cytatów

motyle wylatujące z książki

Zawsze jest czas na czytanie cytatów, których autorem był Lew Tołstoj. Pozwala nam to wyobrazić sobie dawny już styl życia. Pozwala nam także poznać jednego z najważniejszych rosyjskich powieściopisarzy.

Lew Tołstoj był interesującą postacią. Był anarchistą, którego własne idee i realizm, który przyjął dręczyły dość często. Czczony w wielu zakątkach świata, Lew Tołstoj był w stanie wprowadzić silne tradycyjne morale we wszystkich swoich powieściach.

Lew Tołstoj i jego najlepsze cytaty

Przeczytajmy niektóre z najlepszych cytatów Lwa Tołstoja, które mogą nas zainspirować. Ten rosyjski pisarz, który urodził się w XIX wieku, napisał wspaniałe powieści historyczne takie jak Anna Karenina czy Wojna i Pokój. Był wegetarianinem i silnym zwolennikiem innych alternatyw przemocy, aby wygrywać bitwy.

Czytanie jego wspaniałych powieści jest zdecydowanie warte naszego wysiłku. Ale zanim rozpoczniesz taką podróż, powinieneś przeczytać niektóre z jego najlepszych cytatów. Są wypełnione czystym rosyjskim realizmem, który służył ludzkości w przeszłości i który nadal będzie nam służył w teraźniejszości i przyszłości.

Lew Tołstoj

Naucz się być szczęśliwym

“Szczęście nie zależy od rzeczy zewnętrznych, ale od sposobu w jaki je widzimy.”

Lew Tołstoj nie ujawnił niczego nowego za pomocą tego cytatu. Mamy pewien wpływ na to, co dzieje się wokół nas. Stopień wpływu jaki wywieramy na nasze myśli i emocje jest jeszcze większy.

Często nie możemy zmienić pewnych sytuacji. Możemy jednak zmienić naszą perspektywę. Możemy szukać ukrytych szans w innych miejscach, miejscach, które uważaliśmy za puste.

Znaczenie wiary

“Wiara jest znajomością znaczenia ludzkiego życia, którego konsekwencją jest to, że człowiek nie zabija siebie ale żyje. Wiara jest siłą życia. Jeśli człowiek żyje, to musi w coś wierzyć. Bez wiary nie można żyć.”

Człowiek o wielkich przekonaniach, taki jak Lew Tołstoj, miał w swoim życiu szczególne miejsce dla wiary. Jednak te przekonania nie ograniczały się do religii. Zamiast tego były one częścią różnych sytuacji, w których wiara odgrywa istotną rolę będąc jako ciężar albo jako motywacja.

Tołstoj mocno wierzył w anarchizm, wegetarianizm i pokój. Miał solidne przekonania i im ufał. Znajdywał w nich siłę.

Poczucie niezrozumienia

“Muszę się przyzwyczaić do tego, że nikt mnie nigdy nie zrozumie. Ten los musi być wspólny dla wszystkich ludzi, z którymi bardzo trudno się dogadać.”

Nie jest łatwo mieć własne pomysły i mocno w nie wierzyć. Wielu ludzi czuje się źle zrozumianych a przez to odkładają oni na bok swoje wierzenia i wtapiają się w społeczeństwo w którym żyją. Czy powinniśmy to czynić, czy powinniśmy opierać się naszym wierzeniom i żyć bardziej samotnym życiem? Zachęcamy do refleksji nad tym pytaniem.

mężczyzna

Właściwa kolejność robienia rzeczy

“Zanim damy ludziom kapłanów, żołnierzy i profesorów, trzeba wiedzieć czy nie umierają z głodu.”

Jaki jest pożytek z ideologii, wiary, religii lub ziemi, jeśli nie masz nic do jedzenia? Zanim powiemy o filozofii, literaturze i innych podobnych tematach czy nie byłoby najlepiej zakończyć głód na świecie? Tak właśnie widział to Lew Tołstoj.

Kwestia priorytetów

“Szkoły nie są lekarstwem ale lekarstwem byłaby organizacja gospodarcza, w której ludzie mieliby się lepiej i mieli więcej wolnego czasu. Potem przyszłyby szkoły.”

Ten cytat idealnie pasuje do poprzedniego. Równość i sprawiedliwy podział bogactwa były dla Tołstoja dwiema bardzo ważnymi rzeczami. Uważał, że aby być kulturalnym i wykształconym musimy najpierw upewnić się, że nasze podstawowe potrzeby zostały zaspokojone, abyśmy mogli skupić się na osiągnięciu większych celów.

Związek małżeński

“Małżeństwo to łódź, która zabiera dwie osoby na wzburzone morze. Jeśli któryś z nich wykona nagły ruch, łódź utonie.”

Dla Tołstoja idealne małżeństwo to takie, w którym obaj ludzie zmierzają w tym samym kierunku. Tak więc, kiedy jeden z partnerów zdecyduje się pójść inną drogą, może zniszczyć to co zostało zbudowane z miłością.

Wielkość

“Nie ma wielkości, gdzie nie ma prostoty, dobroci i prawdy.”

Jest to najpiękniejszy cytat Lwa Tołstoja. Wielkość nie opiera się na mocy lub pieniądzach, ale na pokorności, szczodrości i uczciwości.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bohun, M. (2013). Lew Tołstoj i idea wolności negatywnej : parę wstępnych uwag. In Współczesne i historyczne konteksty wolności.
  • Moulin, D. (2008). Leo Tolstoy the spiritual educator. In International Journal of Children’s Spirituality. https://doi.org/10.1080/13644360802439490
  • Whewell, D. (2009). T: Tolstoy, Leo. In A Companion to Aesthetics: Second Edition. https://doi.org/10.1002/9781444310436.ch21
Scroll to Top