Lepsze CV – kilka praktycznych wskazówek

Jak stworzyć lepsze CV

W dzisiejszym świecie znalezienie pracy, która sprawia, że ​​jesteś szczęśliwy, jest trudne. Cała konkurencja i wymagania coraz bardziej selektywnego rynku pracy mogą sprawić, że zaczniemy wątpić w nasze możliwości. Lepsze CV zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia pracy, jednak nie do końca może być jasne, jakie kroki naprawdę warto podjąć.

Tworzenie imponującego CV nie jest łatwe. Rozglądasz się i widzisz ludzi używających różnych innowacyjnych technik. Wideo i szablony graficzne są łatwe do znalezienia w Internecie.

Jednak lepsze CV nie opiera się na wyglądzie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka można to sobie wyobrazić. Tak, ważne jest, aby zaprezentować coś atrakcyjnego, ale ważne jest również to, że to co jest w środku nie rozczarowuje. Jeśli przekaz nie jest dobry, kolory i czcionki będą miały niewielką wartość.

Niektóre z porad, które tu mamy, będą znajome, ale niektóre z nich będą dla Ciebie zupełnie nowe. Ważną kwestią jest skorzystanie z tych wskazówek, aby świat mógł zobaczyć, do czego jesteś zdolny!

7 podstawowych wskazówek aby ulepszyć CV

1. Nie kłam

Nie kłamanie w CV może wydawać się oczywiste, ale sfałszowane życiorysy są w rzeczywistości dość powszechne. Dodawanie prac, których nie miałeś, kłamanie na temat zajmowanego stanowiska lub wymyślanie dokonań może mieć tragiczne konsekwencje. Nie tylko jest to żenujące, ale też nie jest w porządku.

Uczciwość to nie tylko cnota, ale także inteligencja. Jeśli Twoi szefowie lub rekruterzy odkryją, że kłamałeś o czymś ważnym, przestaną Ci ufać. Nikt nie lubi mieć w swoim przedsiębiorstwie nierzetelnych pracowników, więc staraj się nie wywoływać takiego wrażenia.

CV na stole

2. Odróżniaj się od innych

Zalecane jest podkreślenie czegoś, co odróżnia Cię od innych. Nie tylko w tym, jak wygląda twoje CV (jak wspomniano powyżej), ale także w twoich umiejętnościach. Naucz się trochę innego języka, zaznacz konkretne kursy i dodaj wolontariaty.

Problem z prawie wszystkimi życiorysami jest taki, że są bardzo podobne. Wiele lat temu angielski był jedynym językiem, jakiego potrzebujesz, ale tak nie jest. Im bardziej oryginalna jest Twoja ścieżka kariery, tym większą ciekawość wzbudzisz u potencjalnych pracodawców.

“Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu.”

Konfucjusz

3. Właściwa długość

Twoje CV nie powinno być zbyt długie ani zbyt krótkie. Podkreśl, że pracowałeś dla tej samej firmy przez lata, zamiast pracować dla wielu firm przez krótki czas. Ten ostatni przedstawia obraz niestabilności.

Nie zamieszczaj zbyt wielu informacji na temat swojej szkoły lub uniwersytetu, chyba że Twoje osiągnięcia były godne uwagi. Wszystkie banalne informacje powinny zostać usunięte. Idealna długość CV wynosi od jednej do dwóch stron.

4. Nie uwzględniaj zainteresowań

Wiele osób, próbując zaimponować osobie przeprowadzającej rozmowę, zawiera zbyt wiele informacji osobistych. Poza tym, że jest to błędem, sprawia też wrażenie nieprofesjonalności. Dodaj prezentację swoich celów życiowych lub tej konkretnej pracy, ale krótko i zwięźle.

Staraj się również nie używać żadnych terminów lub wyrażeń, które tylko znasz. Dąż do punktu pośredniego między formalnością i bliskością, bez skrajności.

5. Dołącz listy polecające

Wiele pracodawców prosi o listy polecające. Zdobywanie ich może być trudne, szczególnie jeśli przez długi czas nie kontaktowałeś się z byłymi nauczycielami. Jeśli nadal masz z nimi kontakt, najlepiej jest poprosić o spotkanie z nimi.

To samo dzieje się w przypadku starych szefów. W takim przypadku będzie łatwiej, pod warunkiem, że nadal będą wykonywać swoją pracę. Jednakże, nie wszystkie firmy uważają listy polecające jako niezbędny wymóg.

Rozmowa kwalifikacyjna

6. Korekta

Należy bezwzględnie unikać błędów gramatycznych i ortograficznych. Powinieneś przejrzeć swoje CV, aby uniknąć błędów, które mogą Cię kosztować. Chociaż to zalecenie może wydawać się oczywiste, zbyt wiele osób o tym zapomina. Życiorys pełen błędów sugeruje, że jesteś nieostrożny lub niewykształcony. A firmy nie chcą zatrudniać nikogo takiego.

7. Wolontariat dodaje punkty

Włączenie wolontariatu do twojego CV często nie jest konieczne, ale jest wysoce zalecane. Poza tym, że dajesz potencjalnie istotne doświadczenie, czas spędzony jako wolontariusz to duży plus. Znajdź sprawę, która Cię interesuje i poświęć kilka miesięcy na wolontariat. Nauczysz się dużo i możesz zdecydować się zostać dłużej.

Każda firma jest zainteresowana pracownikiem zaangażowanym w sprawy społeczne. Demonstrowanie uczciwości i troski o innych poprawi nie tylko Twoją karierę, ale także Twoje życie.

Podsumowując, Twoje CV jest bardzo ważną częścią procesu rekrutacji, jednak nie jest on jedyny. Staraj się nie wypełniać CV nieistotnymi informacjami. Dołącz uczciwe informacje i bądź zaangażowany w sprawy, które są warte zachodu.

Scroll to Top