Zmiana pracy - 5 czynników, które zdradzają, że już czas

Zmiana pracy - 5 czynników, które zdradzają, że już czas
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 03 września, 2018

Zmiana pracy to perspektywa, z którą każdy z nas powinien się liczyć. Dlaczego? Ponieważ rynek pracy stał się ostatnimi czasy bardzo niestabilny. Istnieje tak wiele osób konkurujących o to samo stanowisko, że nawet dla kogoś kto je posiada, ale nie jest z niego zadowolony, zmiana pracy wydaje się być zbyt dużym ryzykiem.

W obliczu takich sytuacji warto być ostrożnym. Czasem trzymanie się na siłę jednej posady może przynieść bardzo niekorzystne konsekwencje. Umysł cierpi. Ciało również. Przebywanie w środowisku, którego w rzeczywistości nie potrafimy znieść może nas doprowadzić do poważnego kryzysu.

Nie korzystasz z pracy, jeśli Cię ona czegoś nie uczy.

-Josñe Hernández-

Zmiana pracy – co nas powstrzymuje?

Generalnie tym, co nie pozwala nam myśleć o zmianie pracy jest strach. Potrafi być tak silny, że raczej gotowi jesteśmy marnować sobie życie i poświęcić najlepsze lata życia na coś, czego nie lubimy. Najczęściej jednak taki strach jest zupełnie bezpodstawny. Problem stanowi raczej brak zaufania do własnych zdolności. Polega on również na nieprawidłowym odczytywaniu otaczającej nas rzeczywistości. To prawda, że znalezienie nowej pracy nie jest łatwe. Nie jest jednak niemożliwe.

Być może trzeba będzie stawić czoła chwilowemu brakowi zatrudnienia, zanim znajdzie się inne zajęcie. Być może też nowa praca okaże się mniej korzystna pod względem finansowym. Jednakże z problemami takimi łatwiej sobie poradzić, niż z pracą, która staje się dla nas prawdziwym obciążeniem. Jak więc ustalić, czy nadeszła już pora na zmianę posady? Przyjrzyj się poniższym czynnikom.

1. Jak wygląda kwestia płatności?

Choć może się to wydawać zupełnie dziwne, mnóstwo osób na całym świecie pracuje obecnie choć nie otrzymuje za wykonaną pracę swojego wynagrodzenia. Czasem pracodawcy oszukują obiecując szkolenia lub ustalając pracownikom zbyt długi czas próby. Niektórzy wymagają opłaty za szkolenie i podjęcia się pracy bez wynagrodzenia aż do zdobycia niezbędnego doświadczenia.

Pieniądze

Inną sytuacją może być ta, w której pracodawca nie wypłaca pełnego wynagrodzenia albo przestaje płacić z powodu problemów finansowych przedsiębiorstwa. Prosi Cię o czas, aż firma ponownie stanie na nogi. Mijają całe tygodnie, a Ty nie możesz liczyć na swoje pieniądze. Jeśli tak się dzieje w Twoim przypadku, nie wahaj się zmienić pracy.

2. Ciągłe zastraszanie zwolnieniem

Wiele firm stosuje system, w którym obsada pracownicza stale poddawana jest rotacji. Umowy redagowane są w sposób, który pozwala na natychmiastowe zwolnienie z pracy. Taki system jedynie prowokuje złe samopoczucie. Pracownicy zawsze pozostają pod wpływem niepokoju. Ponieważ nikt nie chce zostać zwolniony, wszyscy manipulują i starają się pokazać jako nadzwyczaj skuteczni.

Środowisko pracy w takich warunkach jest po brzegi wypełnione napięciem i stresem. Towarzyszy mu stałe rozdrażnienie połączone ze strachem. Taka praca nie ma większej wartości. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zmiana pracy.

3. Wypalenie zawodowe

Praca zawsze obejmuje podejmowanie wysiłków, a czasem również przyjęcia na siebie pewnych obowiązków, które nie sprawiają nam radości. Jednakże generalnie powinna ona sprawiać radość i stanowić motywację do świadomego wysilania się. Kiedy jednak nie czuje się już żadnej radości z wykonywanych zajęć, należy pomyśleć o zmianie.

Pracownik biurowy

Problem ten zaczyna się objawiać ogólną apatią i brakiem chęci do działania. Uczucie to może jednak wzrastać i z czasem doprowadzić do powstania niepokoju, zmęczenia, depresji i chorób fizycznych ciała. Nie warto więc przeciągać cykli, które już się wypełniły. Choć może się to wydawać drastyczne, nadszedł odpowiedni moment na pożegnanie. Nie pozostaje już nic innego, jak zmiana pracy.

4. Brak doceniania dla Twojej pracy

Jednym z ważnych czynników, dla których pracujemy jest sprzężenie zwrotne. Polega ono na tym, że jesteśmy świadomi podejmowanych przez nas wysiłków, osiągnięć i zdolności, jakimi dysponujemy.

Jeśli czujesz, że mimo Twoich szczerych wysiłków nikt nie ceni tego, co robisz, pomyśl o zmianie otoczenia. Jeśli nie jesteś doceniany, nie będziesz w stanie się rozwijać. W takich warunkach praca szybko zamieni się w ciężar, którego nie będziesz w stanie unieść.

5. Nie angażujesz umysłu w wykonywane zadania

Czasem pracownik dociera do punktu, w którym zupełnie odcina się mentalnie od zadań, które wykonuje. Zaczyna myśleć o tym, by jak najmniej czasu spędzać w pracy, wciąż spogląda na zegarek myśląc o tym, co będzie robić po jej zakończeniu. Stan ten objawia się również stałym rozkojarzeniem i tworzeniem planów, które nie mają nic wspólnego z pracą.

Kobieta w biurze

Innymi słowy, wszystko, co robi i o czym myśli dowodzi jedynie tego, że jego umysł zupełnie się odłączył od rzeczywistości i środowiska pracy. Wykonuje zadania automatycznie, bez zaangażowania, może nawet ze strachu, jego umysł jednak nie jest już obecny tu i teraz. W takiej sytuacji najlepiej jest pogodzić się z rzeczywistością. Czekająca nas zmiana pracy wydaje się być nieunikniona.

Niezależnie od tego, jak trudne się to wydaje, lepiej jest zmienić miejsce zatrudnienia w odpowiednim czasie, niż doprowadzić do sytuacji, w której dojdzie do zupełnego wypalenia. Nie da się ukryć, że w pracy spędzamy znaczną część naszego życia. Powinniśmy więc oczekiwać, że będzie ona dla nas satysfakcjonująca i pozwalająca na stały rozwój.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.