Terapia metapoznawcza w walce z emocjonalnym cierpieniem

Terapia metapoznawcza w walce z emocjonalnym cierpieniem
Laura Reguera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Reguera.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Tak jak istnieje wiele teorii i terminów z zakresu psychologii do których jesteśmy powszechnie przyzwyczajeni i o których w mniejszym lub większym stopniu wszyscy wiemy, istnieją też inne, zupełnie nam nieznane. Gdy idziemy na terapię do dobrego, wykwalifikowanego psychologa często zdarza się, że poznajemy pojęcia, o których wcześniej nie słyszeliśmy. Jednym z nich jest terapia metapoznawcza.

W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega terapia metapoznawcza i jak może nam pomóc w radzeniu sobie z naszymi problemami.

Na czym opiera się terapia metapoznawcza?

Kiedy idziemy do psychologa poznawczo-behawioralnego, który używa naukowo wspieranych technik, zwykle uporządkowane są one w pewnej kolejności. Terapeuta zaczyna od oceny pacjenta, a następnie opracowuje spersonalizowany plan interwencji. Kiedy terapeuta wyjaśnia co się z nami dzieje, mówi o tym jak działają nasze emocje i dlaczego czujemy to co czujemy.

Ważne jest aby pamiętać, że znaczna część dyskomfortu wynikająca z niektórych sytuacji pochodzi z interpretacji. Oznacza to, że w tej samej sytuacji możemy czuć się różnie w zależności od myśli, które mamy w danej chwili. W rzeczywistości możemy czuć się źle od czasu do czasu, ponieważ nasze myśli nie pasują do naszej obecnej rzeczywistości.

“Są rzeczy znane i są rzeczy nieznane, a pomiędzy nimi są drzwi percepcji.”

-Aldous Huxley-

mężczyzna patrzący przez okno

Terapia poznawcza koncentruje się na rozpoznawaniu, kwestionowaniu i zmienianiu tych automatycznych myśli i irracjonalnych przekonań. Osiągając to można zmniejszyć intensywność negatywnych emocji. Pamiętajmy jednak, że oprócz uwzględnienia tych przekonań, musimy także pracować nad naszym metapoznaniem.

Metapoznanie odnosi się do zestawu czynników kontroli interpretacji, monitorowania i poznania. Innymi słowy, ma to związek z naszymi myślami i sposobem w jaki myślimy. Metapoznanie jest związane z naszymi próbami zarządzania i nadawania znaczenia naszym myślom, przekonaniom i innym procesom poznawczym.

“Rzeczywistość jest ostatecznie selektywnym aktem percepcji i interpretacji. Zmiana w naszej percepcji i interpretacji pozwala nam przełamać stare nawyki i rozbudzić nowe możliwości równowagi, uzdrowienia i transformacji. “

-David Simon-

terapia metapoznawcza

Czym jest terapia metapoznawcza?

Mimo to, negatywne przekonania metapoznawcze mogą wywoływać emocjonalny niepokój. Oto kilka przykładów takich przekonań: “Może jestem złym człowiekiem i dlatego mam negatywne myśli”, “Martwienie się pomoże mi być bardziej przygotowanym”, “Jeśli to przeanalizuję, dostanę odpowiedzi których szukam”,” Jeśli rozumiem powód, mogę znaleźć rozwiązanie”, “Nie mam kontroli nad moimi myślami”,” Posiadanie złych myśli spowoduje, że będę robić złe rzeczy”.

Te metapoznawcze wierzenia zasilają procesy poznawcze, które powodują, przedłużają i pogłębiają dyskomfort emocjonalny. Przykładami tego są nadmierne analizowanie, zmartwienia, skupianie uwagi na negatywnych bodźcach (negatywne nastawienie do uwagi) i między innymi skupianie się na przyczynach, a nie na rozwiązaniach.

Musimy pamiętać, że jednostki często wdrażają nieskuteczne strategie kontroli i tłumienia emocji, które ostatecznie wzmacniają nasze negatywne emocje. Dlatego terapia metapoznawcza koncentruje się na pozbyciu się tych dysfunkcjonalnych i zagrażających technik z których korzysta dana osoba, aby radzić sobie ze swoimi myślami.

Innymi słowy, terapia metapoznawcza stara się zmienić ten nieelastyczny sposób myślenia, który “więzi” osobę w negatywnym przetwarzaniu myśli. Cel terapii metapoznawczej zmienia sposób w jaki reagujemy na nasze własne myśli.

To pozwala nam pracować dogłębniej niż przy tradycyjnej terapii poznawczej, ponieważ nie tylko zmieniamy treść naszych myśli, ale także sposób w jaki myślimy o sobie. W rzeczywistości, badania w tym zakresie pokazują, że terapia metapoznawcza jest skuteczna w leczeniu uogólnionego niepokoju, zespołu stresu pourazowego lub poważnych zaburzeń depresyjnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Metacognitive therapy for anxiety and depression by A. Wells


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.