Prawie wszyscy w tym, czy w innym momencie naszego życia zastanawiamy się nad tym, czy i jak alkohol wchodzi w interakcje z niektórymi lekami. Leki przeciwdepresyjne są jednym z najczęściej branych pod uwagę przypadków łączenia ich z alkoholem.
A cała sprawa jest naprawdę poważna. Wynika to z tego, że jeśli chodzi o te dwie konkretne grupy substancji, ważne jest to, by pamiętać, że obie są substancjami o działaniu psychoaktywnym. A to oznacza, że leki przeciwdepresyjne w połączeniu z alkoholem mogą mieć naprawdę znaczący wpływ na Twój organizm. Oczywiście przede wszystkim negatywny.
Są to również dwie substancje, które zbyt często w naszym społeczeństwie są ze sobą łączone. Nie jest niczym niezwykłym spotkanie na swej drodze ludzi ze zdiagnozowaną przez specjalistów depresją, którzy bez żadnych zahamowań piją alkohol. Możesz także mieć do czynienia z typowymi alkoholikami leczącymi depresję za pomocą leków przeciwdepresyjnych.
Dlatego też warto dowiedzieć się więcej o tym, co może się stać, jeśli połączysz ze sobą oba te rodzaje produktów. Ogólnie rzecz biorąc mieszanie alkoholu z lekami przeciwdepresyjnymi może mieć naprawdę znaczący, rzecz jasna negatywny wpływ na Twój organizm i zdrowie. Poświęć kilka minut na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jak te substancje wchodzą we wzajemne interakcje. Zapraszamy do lektury!
Co to jest alkohol i jak działa? Dlaczego leki przeciwdepresyjne w połączeniu z nim dają tak fatalne w skutkach efekty?
Kiedy mówimy o alkoholu, to tak naprawdę mamy tutaj na myśli konkretnie etanol lub alkohol etylowy. To jedyny rodzaj tej używki, który możemy bezpiecznie pić. Alkohol etylowy jest substancją o silnych właściwościach psychoaktywnych, którą można znaleźć w takich popularnych napojach jak na przykład wino, piwo, wódka, czy różnego rodzaju inne napoje alkoholowe.
Co konkretnie robi on w Twoim organizmie? Ogólnie rzecz biorąc znacząco redukuje czułość centralnego układu nerwowego. W szczególności hamuje funkcjonalność receptorów GABA-A dla neuroprzekaźnika GABA (kwasu gamma-aminomasłowego).
Poniżej prezentujemy kilka podstawowych skutków spożywania zbyt dużej ilości alkoholu:
- Zmniejszenie wszelkiego rodzaju zahamowań w połączeniu z poczuciem euforii.
- Silna senność.
- Zawroty głowy.
- Wolniejsze odruchy warunkowe i bezwarunkowe.
- Wolniejsze i nieskoordynowane ruchy, utrata równowagi całego ciała, pogorszenie motoryki.
Alkohol wpływa na te same receptory neuronowe, co wiele środków psychotropowych, do których należą także w dużej mierze leki przeciwdepresyjne. Dlatego właśnie może on dawać tak podobne efekty. Jednym z powszechnych przykładów leków o podobnym działaniu jak alkohol jest benzodiazepina, dobrze znana substancja chemiczna przeznaczona do leczenia depresji.
Leki przeciwdepresyjne w połączeniu z alkoholem
Ogólnie rzecz biorąc, lekarze i farmaceuci sugerują, aby nigdy i pod żadnym pozorem nie łączyć żadnych leków z alkoholem. A szczególny nacisk zawsze kładą na alkohol i leki przeciwdepresyjne wielokrotnie podkreślając szkodliwość tego typu kombinacji.
Jak zauważyliśmy już powyżej, niektóre leki przeciwdepresyjne wywierają istotny wpływ na dokładnie te same ścieżki nerwowe co alkohol. Oznacza to, że połączenie obu tych substancji może w rzeczywistości zauważalnie wzmocnić indywidualne efekty ich działania. A to przekłada się na to, że zażywane przez Ciebie leki będą mieć o wiele silniejszy wpływ na Twój organizm, niż to wynika z ich właściwości.
Najważniejszym z tych efektów jest to, że prowadzi on do głębokiego znieczulenia ośrodkowego układu nerwowego. Może to z kolei doprowadzić do nasilenia wszelkiego rodzaju objawów depresyjnych, a także nasilenia procesu rozhamowania i będących ich wynikiem gwałtownych, niekontrolowanych zachowań. Łączenie obu tych substancji psychoaktywnych może również nasilać następujące, niepożądane efekty:
- Zmniejszenie świadomości.
- Zwiększona senność.
- Zmniejszenie koordynacji i kontroli nad ciałem.
- Wolniejsze odruchy.
- Braki związane z pamięcią krótko- i długoterminową.
Mieszanie alkoholu i leków przeciwdepresyjnych nasili również ich psychotropowy wpływ na Twój mózg. Wynika to z faktu, że niektóre leki przeciwdepresyjne, takie jak inhibitory monoaminooksydazy (IMAO), zapobiegają metabolizmowi alkoholu w wątrobie. Innymi słowy, Twój organizm nie jest w stanie sprawnie i skutecznie przetwarzać alkoholu i innych substancji, a to prowadzi do bardziej intensywnego ich wpływu na centralny układ nerwowy.
Inną znaczącą konsekwencją ich mieszania tych substancji jest to, że taka kombinacja może naprawdę znacząco pogorszyć skutki uboczne ich stosowania. Jednym z wielu przykładów tego zjawiska jest zmiana standardowych wzorców snu.
Leki przeciwdepresyjne pomagające w leczeniu alkoholizmu
Alkoholizm jest złożoną chorobą, przy której występuje naprawdę wiele czynników do rozważenia. Jak już wspomnieliśmy powyżej, jest to problem również silnie związany z depresją. W rzeczywistości wielu lekarzy przepisuje takie medykamenty, jak leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, aby skutecznie móc leczyć także objawy typowe dla alkoholizmu.
Istnieją również liczne wyniki badań przeprowadzonych nad sposobem, w jaki leki przeciwdepresyjne mogą pomóc ludziom pozbyć się innych szkodliwych nałogów. Na przykład przy rzucaniu palenia papierosów. Niektóre medykamenty, których używają z zalecenia lekarza, to trazodon, wenlafaksyna i fluoksetyna (Prozac), czyli typowe leki przeciwdepresyjne.
Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (znane także jako SSRI, co jest skrótem od angielskiego określenia selective serotonin reuptake inhibitor) okazały się na przykład bardzo skutecznym środkiem w leczeniu objawów zespołu odstawienia alkoholowego. Wydaje się również, że w podobny sposób pomagają też zapobiegać nawrotom łaknienia i głodowi alkoholowemu.
Leki przeciwdepresyjne mogą być również pomocne, jeśli dana osoba przechodzi poważny epizod depresyjny, próbując jednocześnie leczyć swój alkoholizm. W rzeczywistości istnieje wiele przypadków pacjentów z przeplatanym przypadkiem depresji i jednoczesnego uzależnienia od alkoholu. Leczenie tych pacjentów jest naprawdę ogromnym wyzwaniem dla każdego specjalisty.
Jak widać, mieszanie leków przeciwdepresyjnych i alkoholu może nieść ze sobą naprawdę poważne konsekwencje. Ważne jest zatem to, aby dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat. Dzięki temu będziesz w stanie unikać problemów, które mogą wynikać z jednoczesnego stosowania obu tych substancji. Kiedy bierzesz jakiekolwiek leki, zawsze powinieneś postępować zgodnie z instrukcjami lekarza i zadawać mu wszelkie pytania, jakie tylko mogą Ci się nasunąć na myśl.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Romero, C., & González, J. B. (2005). Antidepresivos: revisión. Farmacia profesional, 19(10), 76-80.
- Bolet Astoviza, Miriam, & Socarrás Suárez, María Matilde. (2003). El alcoholismo, consecuencias y prevención. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas, 22(1).
- Marusić, Srdan, Thaller, Vlatko, & Javornik, Nenad. (2004). Psicofarmacoterapia en el tratamiento de los trastornos relacionados con el alcohol. The European journal of psychiatry (edición en español), 18(4), 249-258.