Niepokój lub lęk potrafią zamienić codzienne sytuacje w coś, co staje się prawdziwym wyzwaniem. Ale jeśli zdajesz sobie sprawę z jego obecności, to właśnie wykonałeś już jeden z pierwszych i najważniejszych kroków w kierunku minimalizacji jego objawów.
Należy przy tym koniecznie pamiętać, że kiedy dana osoba zaczyna odczuwa niepokój lub lęk, do jego pokonania nie wystarczy skoncentrowanie się wyłącznie na samych objawach.
W takim przypadku uwaga powinna raczej zostać skupiona na bardziej przydatnych i praktycznych aspektach problemu. Mogą to być na przykład wszelkiego rodzaju konstruktywne działania, zwiększenie aktywności fizycznej, przeznaczenie większej ilości czasu na wypoczynek itp.
Twoim celem powinno być uniknięcie zakłóceń w codziennym życiu powodowanych przez objawy, jakie daje lęk o podłożu psychicznym. Rzecz jasna należy uprzednio je poprawnie zidentyfikować i rozpoznać. Dopiero wtedy będzie można zająć się odkrywaniem ich przyczyny. Bez wątpienia niektóre z nich będą już dla Ciebie znajome (bo zapewne już wcześniej miałeś z nimi do czynienia), a niektóre z nich okażą się dla Ciebie całkowicie nowe.
Wiemy bardzo dobrze, że różnimy się bardzo pod względem zarówno biologicznym, jak i psychicznym. Oznacza to, że każdy z nas w różny sposób reaguje na lęk i może wykazywać inne objawy.
Jakie są najbardziej typowe objawy jakimi przejawia się lęk?
Pora przyjrzeć się najczęściej spotykanym objawom i dolegliwościom, jakie może powodować silny lęk lub niepokój. Są one następujące:
1. Uczucie przypominające duszności i trudności z oddychaniem.
Objawy te są jednymi z najbardziej niepokojących, ponieważ wydaje Ci się, jakby ktoś dusił Cię poduszką. W takich przypadkach niezmiernie ważną rzeczą jest pamiętanie o tym, że przyczyną takich doświadczeń jest lęk, który spowodował nadmierną stymulację połączeń nerwowych. Objawy te nie są dla Ciebie w żaden sposób szkodliwe, ani niebezpieczne. Twój oddech nie zostanie zatrzymany.
2. Ból w klatce piersiowej.
Objaw wywołany jest przez nadmiernie napięcie mięśni klatki piersiowej spowodowane przez silny lęk. Ból w klatce piersiowej może spowodować u Ciebie nawet atak paniki, bo w pierwszej chwili może wskazywać nawet na atak serca.
Naturalnie nic takiego jednak nie ma miejsca, to wyłącznie objawy o podłożu psychicznym. Gdy już one nastąpią, to powinieneś przede wszystkim pamiętać o tym, że nie rozpoczęły się bezpośrednio w Twojej klatce piersiowej. Ich powodem jest reakcja organizmu na lęk. Głębokie oddychanie i różne ćwiczenia relaksacyjne mogą pomóc Ci w redukowaniu tego nieprzyjemnego zjawiska.
3. Kołatanie serca.
Lęk powoduje także wzrost poziomu adrenaliny we krwi, co może stać się przyczyną silnej palpitacji serca. To także jest coś, do czego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Zakłócenia rytmu serca są również wspólną cechą, jaką może przejawiać się lęk.
4. Bladość skóry.
Kiedy doświadczamy silnego uczucia niepokoju, przepływ krwi do mięśni zostaje znacząco zwiększony. Wynika to z tego, że Twój organizm zaczyna być sterowany instynktowną reakcją typu “walcz lub uciekaj”. Kolor Twojej skóry może wrócić do naturalnych barw w chwilę po tym, gdy Twoje ciało zacznie wracać do normalnego stanu. Kiedy jednak nastąpi atak lęku, większość ludzi w takim przypadku blednie.
5. Pocenie się.
W okresach niepokoju temperatura ciała wzrasta, co także stanowi przygotowanie do opisanej powyżej reakcji “walcz lub uciekaj”. Aby powrócić do równowagi i zlikwidować pocenie się ciała, możesz spróbować obniżyć jego temperaturę. Dobrym pomysłem jest na przykład wyjście na chłodne powietrze na dworze. W wielu przypadkach sprawdzi się nawet przemycie karku i nadgarstków zimną wodą.
6. Dreszcze lub drgawki.
Dreszcze są w pełni normalną reakcją na lęk, strach lub niepokój. Oczywiście nie biorąc pod uwagę innej typowej przyczyny, jaką jest obniżenie temperatury ciała. Jeśli cierpisz z powodu ataku lęku, to normalnym zjawiskiem będzie wystąpienie u Ciebie dreszczy. Przejdą one, gdy tylko trzymający Cię w uścisku lęk zmniejszy swoje nasilenie.
7. Bóle ramion i szyi.
Te części ciała wydają się jako pierwsze wykazywać dolegliwości z powodu nadmiernego napięcia mięśni wywołanego stresem. Twarz także ma tendencję do wykrzywiania się wskutek usztywnienia mięśni górnej ciała i napięcia ścięgien oraz więzadeł.
8. Problemy trawienne.
Układ pokarmowy jest tym obszarem Twojego ciała, który wykorzystuje krew w najwyższym możliwym stopniu. Jej zadaniem jest transportowanie substancji odżywczych z pożywienia, które jemy, a które są wchłaniane w jelitach.
W momencie, gdy dopada Cię silny lęk, krew zostaje natychmiast przekazana do mięśni wskutek instynktownej reakcji “walcz lub uciekaj”. W wyniku tego wszystkie procesy trawienia ulegają spowolnieniu. Dodatkowo napinają się mięśnie wokół żołądka oraz w jamie brzusznej. Może to spowodować problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego, takie jak niestrawność, nadkwasota żołądka i biegunka lub zaparcia.
9. Problemy skórne.
Niektóre z bardzo często występujących objawów, jakie przynosi ze sobą lęk i stres to wypryski skórne oraz nadmierne przesuszenie skóry. Trądzik może pojawić się na nosie, na policzkach i czole. Zazwyczaj krosty znikną samoistnie, gdy tylko zaczniesz czuć się lepiej, a lęk zniknie.
10. Osłabienie i mrowienie w nogach i rękach.
Reakcja typu “walcz lub uciekaj” jest naprawdę intensywną odpowiedzią Twojego organizmu na potencjalne zagrożenie. Ma to ogromny wpływ na wszelkie sygnały przekazywane Ci przez receptory Twojego ciała. Mrowienie spowodowane jest przez nagromadzenie dwutlenku węgla we krwi w Twoich kończynach. Objawy te nie są w żaden sposób szkodliwe, sytuacja wróci do normy po lekkich ćwiczeniach fizycznych.
11. Uczucie suchości w ustach.
Podczas ataku lęku lub niepokoju płyny ustrojowe są kierowane do innych części ciała. To dlatego właśnie Twoje usta mogą nagle stać się suche. Aby uniknąć tego wrażenia, należy pamiętać o piciu dużych ilości wody. Pozwoli Ci to być dobrze nawodnionym, a Twoje usta nie będą sprawiały wrażenia wysuszonych. Ten objaw nie jest szkodliwy, odejdzie samoistnie, gdy tylko lęk Cię opuści.
12. Bezsenność.
Jednym z najtrudniejszych do przezwyciężenia skutków napadów lęku lub niepokoju jest bezsenność. Przekłada się ona na niezdolność do zaśnięcia lub nieprzerwanego snu. W takim przypadku ważne jest, aby nie walczyć na siłę z tymi problemami.
Wystarczy przestrzegać swoich standardowych godzin, w jakich udajesz się na spoczynek. Po jednej lub dwóch bezsennych nocach Twój organizm zdoła powrócić do stanu równowagi i problem z bezsennością zniknie. Oczywiście będzie to prawda tylko wtedy, gdy pozbyłeś się już przyczyny lęku lub niepokoju.
13. Koszmary senne.
Sny zazwyczaj odzwierciedlają to, co dzieje się w naszym codziennym życiu. Jeśli jesteśmy zrelaksowani i szczęśliwi, będziemy mieli pozytywne i przyjemne sny. To prawda, że koszmary senne są nieprzyjemne, ale także zupełnie nieszkodliwe. Mogą mieć jednak przy wyjątkowym stopniu nasilenia negatywny wpływ na cykl snu.
Oznacza to, że będziesz regularnie budzić się w środku nocy zlany potem, co naturalne zakłóca Twój wypoczynek. Aby uniknąć tego typu problemów, warto zastosować relaksacyjne ćwiczenia w ciągu dnia, najlepiej tuż przed udaniem się do łóżka.
14. Nadmierna drażliwość.
Wiele razy zapewne zaobserwowałeś to, że ludzie stają się bardziej drażliwi, gdy są zmęczeni lub chorzy. Jedną z głównych przyczyn tego problemu jest lęk lub smutek. Drażliwość jest normalną reakcją na tego typu przeżycia.
Powyżej opisaliśmy niektóre z najczęściej spotykanych objawów wywołanych przez niepokój lub lęk. Nie są to jednak wszystkie, mogą także wystąpić u Ciebie następujące dolegliwości mające tę samą przyczynę:
- Obawa przed utratą kontroli nad własnym życiem.
- Pojawienie się depresji i myśli samobójczych.
- Zakłócenie widzenia.
- Zakłócenia słuchu.
- Problemy hormonalne.
- Bóle głowy i migreny.
- Bóle oka.
- Agorafobia