Jak powinieneś reagować w sytuacji, gdy ktoś cię źle traktuje?

Co powinieneś zrobić, gdy ktoś cię źle traktuje? Twoja pierwsza reakcja może polegać na ucieczce lub konfrontacji. Jak się zachować?
Jak powinieneś reagować w sytuacji, gdy ktoś cię źle traktuje?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Co powinieneś zrobić, gdy ktoś cię źle traktuje? Reagować? Zdystansuj się i udawaj, że nic się nie stało? W rzeczywistości niewiele jest doświadczeń bardziej złożonych i kontrowersyjnych niż właściwe reagowanie na skargę. Często radzi się sobie powiedzieć, że problem leży w drugiej osobie, a nie w tobie.

Chociaż może to być prawda, co z tym, jak się czujesz? Jak radzisz sobie z uczuciami niesprawiedliwości, pustki, gniewu, rozczarowania, a nawet strachu? W rzeczywistości często nie wystarczy przepuścić negatywnego doświadczenia. To dlatego, że nie jest dobrze zaniedbywać swoje emocje w obliczu groźnej sytuacji.

Smutny mężczyzna. Gdy ktoś cię źle traktuje
Umiejętność działania, z szacunkiem i asertywnością, zawsze się przyda.

Gdy ktoś źle Cię traktuje – przydatne strategie

Jako istota ludzka jesteś zaprogramowany, aby reagować na każdą sytuację zagrożenia lub niebezpieczeństwa. Wynika to z roli ciała migdałowatego mózgu. Emory University (USA) przeprowadził badania, które uwypukliły ten fakt.

Ten obszar mózgu skłania organizm do wydawania trzech odpowiedzi w sytuacjach stresowych. W rzeczywistości, kiedy ktoś źle cię traktuje, twój naturalny mechanizm reakcji skłania cię do ucieczki, ataku lub pozostania w miejscu (zamrożenie reakcji). Są to reakcje instynktowne, które od niepamiętnych czasów naznaczają ludzką naturę. Jednak dzisiaj musisz użyć szerszego i bardziej inteligentnego typu odpowiedzi.

Oznacza to, że nie powinieneś decydować się na atak. Rzeczywiście, stosowanie prawa odwetu lub gwałtowne reagowanie na tych, którzy źle cię potraktowali, tylko pogarsza sytuację. W rzeczywistości zemsta przynosi ci niewiele korzyści i tylko potęguje twoje negatywne emocje, takie jak gniew.

Co zatem powinieneś zrobić? Oto kilka wskazówek:

Nie reaguj od razu, najpierw się zastanów

Wyobraź sobie, że twój szef skrytykował zarówno twoją pracę, jak i wysiłek, twój partner cię obraził lub przyjaciel zdradził twoje zaufanie. Są to bolesne i groźne doświadczenia, które skłaniają do automatycznej reakcji. Jednak nie jest to właściwe.

Po sytuacji pogardy lub negatywnego traktowania powinieneś spróbować spokojnie przetworzyć to, co się stało. Pomoże ci to dokładnie przeanalizować sytuację. Być może uświadomi ci to również, że ta konkretna czynność nie jest odosobniona i że u osoby, która cię zdenerwowała, były inne oznaki pogardy.

Współczucie dla siebie: wyrażaj odczuwany ból

Współczucie dla siebie to cenna strategia w trudnych czasach. Pozwala łączyć się ze sobą z empatią i szacunkiem, bez osądzania siebie.

To, co czujesz po tym, jak ktoś cię źle traktuje, jest prawdziwe i nie powinno być tłumione ani ukrywane. W rzeczywistości tylko wtedy, gdy zaakceptujesz każdą odczuwaną emocję, będziesz w stanie lepiej poradzić sobie z sytuacją.

Zaplanuj kolejne kroki

Nie zostawiaj niczego przypadkowi. Kto raz źle cię potraktował, może zrobić to ponownie. Dlatego powinieneś przygotować plan, aby upewnić się, że to się nie powtórzy. Zastanów się spokojnie i rozważnie, co możesz zrobić, biorąc pod uwagę następujące kwestie:

  • Twoim celem jest uświadomienie drugiej osobie tego, co zrobiła.
  • Jej postawa nie może się powtórzyć. Jeśli tak, wyjaśnij jej, jakie będą konsekwencje.
  • Wyjaśnij, jak sprawiła, że się poczułeś i jakie skutki przyniosło jej działanie.
  • Zastanów się, jakie granice ustalisz.

Używaj asertywności

Asertywność to język jasności, szacunku i odwagi. Kiedy ktoś źle cię traktuje, nie możesz milczeć. Ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że znowu cię zdenerwują, a to będzie poważniejsze, jeśli nie poradziłeś sobie z pierwszym wykroczeniem. Musisz być asertywny, aby bronić się w sposób, na jaki zasługujesz.

  • Mów spokojnie, pewnie i bezpośrednio (możesz wcześniej przeprowadzić próbę).
  • Użyj pierwszej osoby (czuję, zauważam, chcę, potrzebuję).
  • Zastosuj następującą formułę: „Jeśli sytuacja X się powtórzy, to mnie zdenerwuje, a to jest niedopuszczalne. Dlatego potrzebuję, abyś to zrobił (…). Jeśli nie, to ja (…) ”.
Nieporozumienie w pracy
W tego rodzaju sytuacjach wskazane jest, aby zwracać uwagę na siebie nawzajem i szukać pozytywnych kontaktów.

Dbaj o siebie

Kiedy ktoś źle cię traktuje, wszystko boli. Twój duch, samoocena, a nawet postrzeganie innych osób spada. To jak niewidzialna rana. Co więcej, potrzeba dużo wysiłku, aby działać właściwie, z szacunkiem, ale z zachowaniem jasności, aby sytuacja się nie powtórzyła.

Po tego typu doświadczeniach musisz zadbać o siebie. Spędź czas z ludźmi, których kochasz, dziel się tym, czego doświadczyłeś, dawaj upust swoim emocjom i daj sobie czas na osiągnięcie spokoju i dobrego samopoczucia. W końcu życie jest pełne skomplikowanych chwil. Jednak dobre zazwyczaj przeważają nad złymi. Musisz tylko uważać na nie i oferować je sobie nawzajem, kiedy tylko możesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguilar. (2012). Comunicación Asertiva. Documento del Servicio de Salud Personal del Estado de Morelos.
  • Daniel Goleman (1995) Inteligencia emocional. DeBolsillo
  • Ressler KJ. Amygdala activity, fear, and anxiety: Modulation by stress. Biol Psychiatry. 2010;67(12):1117-1119. doi:10.1016/j.biopsych.2010.04.027
  • Kim JE, Dager SR, Lyoo IK. The role of the amygdala in the pathophysiology of panic disorder: Evidence from neuroimaging studies. Biol Mood Anxiety Disord. 2012;2:20. doi:10.1186/2045-5380-2-20

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.