Jak uciec od szkodliwych relacji, które Cię zmieniają?

Jak uciec od szkodliwych relacji, które Cię zmieniają?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czasami patrzysz wstecz i próbujesz sobie przypomnieć, jaka byłaś w przeszłości. Niekoniecznie chodzi o wspominanie swojej młodości. Po prostu myślisz o tym, jaką byłaś osobą w porównaniu do tego, jak się teraz czujesz i zachowujesz. Czy jesteś bardziej ostrożna? Czy Twój uśmiech stracił część swojej niewinności? A może jesteś mniej optymistyczna? Czy zdarzają Ci się relacje, które Cię zmieniają?

Niektórzy ludzie również mogą wpłynąć na to, jaką jesteś osobą. Są to rodzaje niszczących relacji, które nie tylko nie wzbogacają Cię, ale powodują smutek, poczucie słabości i strach. Nie mówimy tylko o związkach emocjonalnych ani o mężczyznach lub kobietach, którzy manipulują Tobą emocjonalnie. Mówimy też o Twoich relacjach rodzinnych. Są one w stanie Cię zranić i odebrać Ci część dzieciństwa i szczęścia.

„Ludzka osobowość nie jest pałacem o grubych murach. Jesteś podatna na przeżyte doświadczenia, rozczarowania i traumy, czy to w dzieciństwie, czy w dorosłości. Oczywiście, że Cię to zmienia. Coś w Tobie pęka, a Ty czujesz, że musisz być twarda”.

Prawdopodobnie doświadczyłaś sytuacji, gdy rozmawiasz z kimś i nagle ta osoba zaczyna Cię krytykować, mówiąc rzeczy takie jak „Nie jesteś taka sama, jak kiedyś” lub „Nie jesteś już taka zabawna” lub „Gdzie się podziała Twoja iskra?”. Co się stało? Cóż, może być tak, że ta osoba, która Cię krytykuje, spowodowała, że się zmieniłaś.

Niszczące relacje, które Cię zmieniają

Istnieje wiele rodzajów szkodliwych relacji, które tak naprawdę nie pomagają Ci iść naprzód jako emocjonalnie silna, bezpieczna i szczęśliwa kobieta. Mogą to być partnerzy, członkowie rodziny, a nawet przyjaciele. Łączy ich to, że są szkodliwymi ludźmi, zdolnymi do zmiany Twojego podejścia do życia. Jednak to Twoje relacje emocjonalne mają największy wpływ na Ciebie i najbardziej mogą Cię zmienić.

smutek (2)

Czy zastanawiałaś się kiedyś, skąd wzięły te zmiany w Twojej osobie? Jeśli tak, zwróć uwagę na następujące kwestie:

1. Zmiany w Twoim rejestrze emocjonalnym

Możliwe, że w przeszłości opisywałaś się jako osoba o wielkiej otwartości emocjonalnej, która była pogodna i optymistyczna. Niemniej jednak, gdy stajesz w obliczu interakcji, w której nie tylko nie czujesz akceptacji, ale także znajdujesz pogardę, bariery lub krytykę, Twój charakter się zmienia.

Nie uzewnętrzniasz już swoich emocji, ale zamiast tego je ukrywasz. Miłość nie jest już pełna iluzji, ale udręki i niepewności. Co więcej, nie wiesz już, czego się spodziewać. Zainwestowałaś tysiące swoich marzeń, radości i wysiłków w tych ludzi, a teraz dostajesz od nich w zamian tylko smutek.

2. Wykorzystywanie uprzedzeń poznawczych

Wcześniej widziałaś siebie jako silną osobę z dobrą samooceną, która pozwalała Ci patrzeć na świat z otwartym umysłem,. Teraz jednak masz całkowicie zniekształconą perspektywę. Kiedy patrzysz w lustro, widzisz kogoś, kto jest sfrustrowany i nie może wydostać się z błędnego koła, w którym się znalazł. To dlatego, że Twoja samoocena została przekształcona w poczucie niższości.

3. Zmiany w postrzeganiu siebie

Jeśli zaoferujesz komuś optymizm, otwartość, uczucie i pokorę, a w zamian otrzymasz tylko pogardę, drwiny i krytykę, zaczniesz zdawać sobie sprawę, że ta osoba, która powiedziała, że jej na Tobie zależy, wcale tego nie czuje. Przynajmniej nie w sposób, w jaki się spodziewałaś. Być może zaczniesz negatywnie się postrzegać, ponieważ popełniłaś błąd, naiwnie łudziłaś się i zainwestowałaś w kogoś, kto nie zasługiwał na Twoje wysiłki lub uczucia.

Niewątpliwie będziesz teraz postrzegać tę drugą osobę w negatywny sposób. Ponadto będziesz mieć niską samoocenę. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ koszty emocjonalne mogą zmienić Cię w ofiarę. To jest coś, z czym będziesz musiała sobie poradzić.

Odejdź od niszczących relacji

Prawdopodobnie spotkałaś w swoim życiu wielu ludzi, którzy Cię zawiedli i zranili. Z pewnością jest ich mnóstwo i wszyscy noszą różne maski. Teraz, kiedy już zdajesz sobie sprawę, że coś się w Tobie zmieniło, rozważ następujące kwestie:

  • Prawdopodobnie nie jesteś już tą osobą z przeszłości, która tak bardzo lubiła otwierać się na życie. Z pewnością nie jesteś już taka niewinna i wiesz, czym jest ból rozczarowania. Pierwszą rzeczą, którą powinnaś teraz zrobić, jest wydostanie się z każdej sytuacji, która powoduje cierpienie. Nie pozwól sobie być ofiarą. Uciekaj.
  • Zaakceptuj, że to, czego doświadczyłaś, jest częścią Ciebie i musisz się z tym zintegrować. Cierpiałaś, byłaś rozczarowana i doświadczyłaś ogromnego smutku. Co Ci da zaprzeczenie? Przemyśl to i stopniowo puść ból w zapomnienie. Odpuść sobie, zdejmij z siebie ciężar.
  • Nie jesteś już swoimi smutkami. Zaakceptowałaś ja i zostawiłaś za sobą. Jesteś teraźniejszością, swoim “tu i teraz”. Przeszły ból musi pozostać w przeszłości i w nauce, dzięki której możesz teraz pewnie iść naprzód.

Żeglując z dala od niszczących relacji.

Czy bardzo się zmieniłaś? Tak, to możliwe. Wszyscy się zmieniamy. Jednak nie pozwól sobie podążać ścieżką smutku, a tym bardziej stracić swoje marzenia. Pokochasz siebie o wiele bardziej. Jesteś teraz twórcą własnego życia i architektem własnego szczęścia.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Lucy Campbell


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.