» Praca

Kryzys pouniwersytecki: jak sobie z nim radzić

Kryzysy pouniwersyteckie są powszechne wśród niedawnych absolwentów. W takich momentach należy radzić sobie z uczuciami niepewności i frustracji.

Student przygnębiony, przedstawiający występowanie kryzysów pouniwersyteckich.

Wielu studentów może pomyśleć, że kryzys pouniwersytecki to mityczne zjawisko… coś, co zdarza się tylko innym. W końcu wszyscy dobrze wiedzą, czego chcą w swoim życiu.

Absolwenci zwykle uważają, że uniwersytet i studia w naturalny sposób prowadzą do następnego kroku, tak jak stało się to po liceum. Niekończąca się nauka, a potem nadejście pierwszej pracy.

Jednak, a tym bardziej w tych skomplikowanych zawodowo czasach, studia kończą się i otwiera się wielka przepaść prowadząca do pytania „co teraz?”. Przeanalizujemy tę sytuację i zaproponujemy kilka małych strategii radzenia sobie z nią.

Kryzys pouniwersytecki

Studia na uniwersytecie wymagają stałej rutyny i poświęcenia. Są to długie, wymuszone okresy nauki, określone zajęcia i okazjonalne imprezy, które zajmują praktycznie całe życie studenta.

Studia to sposób na życie. Częścią motywacji jest obietnica świetlanej przyszłości, budowana poprzez niedawnych absolwentów, którzy otrzymują dobrą pracę natychmiast po ukończeniu studiów. Niemniej jednak nie zawsze tak jest.

Prawdę mówiąc, najbardziej zbliżone do rzeczywistości doświadczenie to przerwanie rutyny, która była praktycznie taka sama od czasów przedszkolnych: powtarzanie się lekcji, egzaminów i wakacji. Nagle jednak rozciąga się przed nami niekończący się czas, w którym musimy zrobić kolejny krok.

Kobieta z ręką na czole z powodu niepokoju
Wielu studentów ma poczucie zagubienia po ukończeniu studiów.

Wejście do świata pracy

Wielu studentów musi łączyć zajęcia z pracą, aby opłacić czesne. Inni mają to szczęście, że potrzebują tylko tymczasowej pracy lub mogą poświęcić się nauce bez konieczności wykonywania żadnego innego zajęcia. Nawet mając jako wsparcie pracę tymczasową, główne pytanie, które pojawia się po ukończeniu studiów, brzmi: Jak znaleźć pracę?

Kiedy pierwsza fala wysłanych życiorysów pozostaje bez odpowiedzi, absolwenci bardzo często są przytłoczeni. A jeśli nigdy nie dostanę pracy? Czy powinienem kontynuować naukę? Co potrzebujesz, aby znaleźć przyzwoitą pracę? To, w połączeniu ze zmianą okoliczności życiowych, niesie dla wielu osobiste kryzysy.

Pokonywanie kryzysów pouniwersyteckich

Jeśli obecnie znajdujesz się w takiej sytuacji lub boisz się jej spotkać zaraz po ukończeniu studiów, oto kilka strategii, które mogą Ci pomóc. Powinniśmy wspomnieć, że ten ważny skok jest częścią życia i zwykle problem sam się rozwiązuje. Mimo to znacznie łatwiej będzie Ci zarządzać tą sytuacją, jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek :

  • Skorzystaj z zasobów swojej uczelni, aby znaleźć pracę po ukończeniu studiów. Mogą to być na przykład seminaria przygotowujące do świata pracy. Dowiedz się również, które firmy oferują staże.
  • Nie wykorzystuj studiów podyplomowych, aby uciec z kryzysu po ukończeniu studiów. Najpierw wypróbuj świat pracy. Jeśli wtedy stwierdzisz, że Twój zawód wymaga dodatkowych kwalifikacji, będziesz mógł podejść do nich z większą pewnością.
  • Jeśli możesz sobie pozwolić na staż, zrób to. Kosztuje Cię to niewiele lub nic, a firmy często wykorzystują tę sytuację, aby znaleźć tanią siłę roboczą. Jeśli znajdziesz okazję do wykonywania nowo nabytego zawodu, który Ci odpowiada, skorzystaj z niej. To dobry sposób na zdobycie kontaktów i doświadczenia, które pomogą Ci później ubiegać się o lepszą pracę.
  • Skorzystaj z portali i pomocy oferowanej świeżo upieczonym absolwentom. Nie jesteś jedyną osobą, która doświadcza tego kryzysu. Wiele osób przed Tobą odwróciło ten problem i założyło internetowe grupy i zasoby dla niedawnych absolwentów. Te platformy oznaczają, że możesz uzyskać wsparcie od innych w takiej samej sytuacji jak Ty.
Dziewczyna z komputerem szuka informacji
Biorąc pod uwagę niepewność, jaka panuje po studiach, szukanie sposobów odbycia stażu może być bardzo pomocne.

Koniec wyścigu to nie koniec świata

Mówią Ci, że to początek Twojego życia. Czujesz jednak, że życie ucieka od Ciebie, gdy tylko się do niego zbliżysz. Świat pracy to dżungla, w której będziesz przeżywać chwile złości, niesprawiedliwości i udręki. Nie będziesz sam, będziesz miał kolegów, nauczycieli i innych profesjonalistów, na których możesz polegać. W ten sposób pokonasz największe przeszkody w swoim życiu.

Pamiętaj, że to dzięki takim ludziom jak Ty rodzą się projekty, które poprawiają życie innych, tworzą bezpieczną przestrzeń dla wszystkich i torują drogę tym, którzy przyjdą po nich. Twoja praca i wysiłki są cenne. Ponadto zasługujesz na porządne traktowanie i możesz być kluczem do zmian.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Ceyhan, A. A., Ceyhan, E., & Kurtyılmaz, Y. (2009). Investigation of University Students’ Depression. Eurasian Journal of Educational Research (EJER), (36).
  • Schwartz, V., & Kay, J. (2009). The crisis in college and university mental health. Psychiatric Times26(10), 32-32.
  • Black, A. S. (2010). “Halfway between somewhere and nothing”: A exploration of the quarter-life crisis and life satisfaction among graduate students. University of Arkansas.
  • Robinson, O. C. (2019). A longitudinal mixed-methods case study of quarter-life crisis during the post-university transition: Locked-out and locked-in forms in combination. Emerging adulthood7(3), 167-179.
Scroll to Top