Kryzys małżeński: 3 wskazówki, które pomogą Ci go przezwyciężyć

kryzys małżeński para na kanapie

Kryzys małżeński i jego przezwyciężanie nie jest łatwe. Historie miłosne, szczęśliwi ludzie i pozornie doskonałe związki są wszędzie wokół nas. Tak więc, gdy coś jest nie tak z naszym związkiem, mamy tendencję do czucia się naprawdę źle i zamartwiania się.

Jednak kryzys małżeński nie jest końcem świata. Problemy małżeńskie mogą być wspaniałą okazją do poznania tego, co jest ważne dla każdego z was, odnowienia wzajemnego zaangażowania i poprawy relacji.

Kryzys małżeński: 3 sposoby na jego przezwyciężenie

Większość porad dotyczących poprawy związku mówi prawie tak samo: komunikowanie się z partnerem, robienie dla niego miłych rzeczy, rozpalanie swojej namiętności. Jednakże, teraz pary mają więcej problemów niż kiedykolwiek wcześniej.

W obliczu kryzysu małżeńskiego nie jest to tak proste, jak się wydaje. Wymaga to odwagi, determinacji i zdolności do działania. Zebraliśmy trzy najlepsze wskazówki, które pomogą Ci przezwyciężyć kryzys małżeński. Zaczynajmy!

pokłócona para

1. Pamiętaj dlaczego jesteś ze swoim partnerem

Kiedy znajdujemy się w kryzysie małżeńskim, większość z nas skupia się tylko na tym, co jest nie tak i zaczyna myśleć, że wszystko jest okropne. Jeśli jednak jesteśmy w związku od dłuższego czasu, jesteśmy w nim z jakiegoś powodu.

Kilka badań psychologicznych ujawnia, że ​​nasz partner oferuje nam zwykle trzy rzeczy: bezpieczeństwo, zaufanie i status. W zależności od osoby jedna z tych trzech rzeczy może być ważniejsza niż inne.

Wiedza na temat naszych najważniejszych potrzeb może pomóc nam odkryć, jak poprawić nasze relacje. Jeśli, na przykład, potrzebujemy dużo zaufania, czy nasz partner wnosi w to swój wkład? A jeśli nie, co możemy zrobić, aby mieć więcej zaufania?

2. Nie bój się krzywdzić uczuć partnera

Kiedy jesteśmy zakochani, unikamy robienia czegoś lub mówienia czegoś, co sprawi, że nasz partner będzie czuł się źle. Zazwyczaj utrzymujemy nasze opinie dla siebie i nie wyrażamy zranionych uczuć.

Chociaż powstrzymywanie się od mówienia tego, co myślimy na początku, może pomóc uniknąć konfliktów ale na dłuższą metę uczyni to więcej szkody niż dobra. Ciągłe poświęcanie naszych potrzeb może prowadzić do poważnego kryzysu małżeńskiego. Częste narzekanie też może nie być dobrym rozwiązaniem. Co więc możemy zrobić?

Rozwiązaniem jest uczenie się potwierdzania naszych potrzeb bez obwiniania naszego partnera. Jeśli, na przykład, czujemy się bardzo samotni z powodu nocnych wizyt naszego partnera w barze z przyjaciółmi, można powiedzieć coś w rodzaju: “Kochanie, kiedy wychodzisz co noc, czuję się trochę samotna i martwię się, ponieważ czuję, że cię to nie obchodzi. Wiem, że wyjście z przyjaciółmi jest dla ciebie ważne, ale czy jest coś, co możemy zrobić, aby pójść na kompromis?”

para rozmawiająca o swoich problemach

3. Nie bój się, jeśli pociąga Cię ktoś inny

To prawdopodobnie największa przyczyna kryzysu małżeńskiego. Kiedy jesteśmy w związku, czujemy, że nasza miłość jest tak silna, że inni ludzie nie będą nas już pociągać. Właśnie dlatego, kiedy ten współpracownik sprawia, że ​​czujemy się jak nastolatkowie flirtując po raz pierwszy, stajemy się przerażeni.

Ludzka seksualność opiera się w dużej mierze na różnorodności. Zarówno mężczyźni jak i kobiety są zaprogramowani, aby czuć pociąg do innych ludzi, gdy są już w związku i zakończy się etap zakochania.

Gdy następnym razem poczujesz pociąg do innej osoby, weź głęboki oddech. To normalne. W rzeczywistości nie ma problemu z twoim związkiem. Jest to tylko normalna reakcja organizmu. Ważną rzeczą w tego rodzaju sytuacjach nie jest sam pociąg do kogoś innego, ale to co robisz lub czego nie robisz.

Relacja opiera się na zaangażowaniu dwóch osób. Nawet jeśli pociąga Cię ktoś inny, powinieneś zdecydowanie pomyśleć o tym, co przyniesie Ci więcej długoterminowego szczęścia. Czy jest to podążanie za swoimi impulsami czy działanie w sposób, który może sprawić, że poczujesz się z siebie dumny?

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • González, I. (2000). Las crisis familiares. Revista cubana de medicina general integral16(3), 270-276.
  • Loving, R. D., & Aragón, R. S. (2002). Psicología del amor: una visión integral de la relación de pareja. Universidad Nacional Autónoma de México, Facultad de Psicología.
  • Montesinos, R. (2010). El mito del amor y la crisis de pareja. Universidad Autónoma Metropolitana, Unidad Iztapalapa.
  • Morfa, J. D. (2003). Prevención de los conflictos de pareja. Desclée de Brouwer.
  • Willi, J. (2002). La pareja humana: relación y conflicto. Ediciones Morata.
Scroll to Top