Krytyczne myślenie a inteligencja emocjonalna – czy istnieje związek?

Dzisiejsze społeczeństwo jest coraz bardziej złożone i wymagające. Mając na uwadze tę myśl, dlaczego nie wzmocnić swojego krytycznego myślenia i nie zacząć podejmować lepszych decyzji?

Młoda dziewczyna stosująca inteligencję emocjonalną

Jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz termin krytyczne myślenie? Prawdopodobnie kojarzysz tę umiejętność z obserwacją, analizą, osądem, refleksją i kwestionowaniem. Rzeczywiście, zwykle wiąże się to z tym bardziej analitycznym i racjonalnym elementem, a nie ze światem emocji czy inteligencji emocjonalnej.

Jednak niezwykle trudno byłoby zastosować krytyczne myślenie, gdybyś nie radził sobie odpowiednio ze swoim złożonym emocjonalnym wszechświatem. Co ciekawe, może to być Twoim największym wyzwaniem. Co więcej, częściowo wyjaśnia cierpienie dzisiejszego społeczeństwa, ponieważ zbyt wielu ludzi prowadzi gorączkowe i hiperpołączone życie.

W rzeczywistości ciągła presja otoczenia i otaczanie się bodźcami sprawiają, że możesz doświadczać problemów w sztuce regulacji emocjonalnej. Dominuje nad Tobą bezpośredniość. Ale w tym drażliwym kontekście Twój umysł wędruje, uwaga rozprasza się, a krytyczne myślenie jest prawie niemożliwe, gdy stres i niepokój filtrują wszystko wokół Ciebie.

Z tego powodu ważne jest, aby pracować nad dwoma filarami dobrego samopoczucia i potencjału ludzkiego: inteligencją emocjonalną i krytycznym myśleniem.

Umiejętność regulowania emocji ma decydujące znaczenie dla krytycznego myślenia.

Mężczyzna analizuje
Myślenie krytyczne wymaga dyscypliny. Inteligencja emocjonalna może być przydatna w tym zakresie.

Związek między inteligencją emocjonalną a krytycznym myśleniem

Myślenie krytyczne jest bardziej zdyscyplinowanym sposobem rozumowania. Jest zorientowane na analizę, aktywną ocenę i refleksję nad otrzymywanymi informacjami. Bez wątpienia jest to dość naukowe podejście. W rezultacie często popełnia się błąd, zakładając, że ten wysoce wyrafinowany proces poznawczy nie obejmuje żadnych aspektów emocjonalnych.

To nieuniknione, że podczas analizowania rzeczywistości wyłączasz emocje. W rzeczywistości możesz wyłączyć wszystkie swoje uprzedzenia poznawcze. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z wpływu krytycznego myślenia i inteligencji emocjonalnej na Twój sposób myślenia. Trzeba też wiedzieć, jak je regulować. To niezwykle ważne.

Badanie przeprowadzone przez University of Florida (USA) dowodzi, że krytyczne myślenie ułatwia i promuje bardziej racjonalne i zrównoważone życie emocjonalne. Co więcej, te dwa wymiary zapewniają dobre przywództwo.

W efekcie inteligencja emocjonalna i krytyczne myślenie wzajemnie się napędzają. Tak bardzo, że pracując nad jednym, kładziesz podwaliny pod rozwój drugiego. Dowiedzmy się dlaczego.

Masz tendencję do myślenia, że twoje emocje i myśli (serce i mózg) to dwie odrębne jednostki. Jednak oba tworzą tę samą dwukierunkową autostradę.

1. Samoświadomość: kontrolowane emocje i myśli

Inteligencja emocjonalna daje Ci decydujące narzędzie: samoświadomość emocjonalną. Dzięki tej umiejętności lepiej rozumiesz swoje stany wewnętrzne i masz nad nimi kontrolę. Osoba z deficytami w tym zakresie myśli i działa pod wpływem impulsywności, trudnych emocji, które nie są regulowane.

Dlatego ktoś, kto nie jest zbyt dobry w rozpoznawaniu własnego stanu umysłu, będzie miał problem ze skutecznym myśleniem. Czasami może to wynikać z ukrytego niepokoju, który całkowicie warunkuje jego decyzje. W rzeczywistości Daniel Goleman z tego powodu zdefiniował samoświadomość emocjonalną jako kamień węgielny inteligencji emocjonalnej.

2. Samoregulacja do kontrolowania impulsywnego myślenia

Jednym z największych wrogów krytycznego myślenia jest impulsywność. Jak ująłby to Daniel Kahneman, szybkie myślenie lub autopilot, uniemożliwia wykonanie wszystkich tych procesów, które upraszczają możliwość zastosowania bardziej krytycznego i analitycznego podejścia. Trudno jest zastanawiać się, medytować lub porównywać informacje, gdy umysł przeskakuje przez kolejne kroki i dajesz się ponieść pośpiechowi i akcji-reakcji.

Inteligencja emocjonalna i krytyczne myślenie są bezpośrednio powiązane przez samoregulację. Ważne jest, aby nie dać się kierować emocjom, ale wcześniej nawiązać z nimi kontakt, aby je zrozumieć i uregulować.

W końcu myślisz o wiele lepiej, jeśli nie czujesz się sfrustrowany. Analizujesz również informacje lub sytuację w optymalny sposób, gdy stres lub złość nie zaciemniają Twojego osądu.

Dzięki inteligencji emocjonalnej korzystasz z dobrej komunikacji i empatii. Jest to niezbędne, jeśli chcesz mieć więcej informacji o środowisku i myśleć krytycznie.

3. Krytyczne myślenie a umiejętności społeczne

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak empatia i dobra komunikacja emocjonalna wpływają na krytyczne myślenie? W rzeczywistości są one niezwykle przydatne w rozwoju osobistym. Inteligencja emocjonalna i krytyczne myślenie są powiązane poprzez umiejętności społeczne.

Jeśli słuchasz innych w sposób otwarty, empatyczny i poprzez efektywną komunikację, zdobywasz więcej informacji do krytycznego myślenia. Oznacza to posiadanie większej liczby zmiennych do podjęcia decyzji. Obejmuje również rozwijanie otwartego i elastycznego umysłu, który bierze pod uwagę informacje, które podważają Twoje przekonania.

4. Motywacja do rozwiązywania problemów

Dokonując rozsądnej oceny, zawsze doświadczysz pewnej serii emocji. Są to stany psychofizjologiczne o pozytywnej wartościowości. Wyartykułujesz je również za pomocą innej gwiazdy w dziedzinie inteligencji emocjonalnej: motywacji.

Zmotywowane zachowanie żywi się ciekawością, determinacją, pewnością siebie i inspiracją. Wykluczenie tych niezwykle energetycznych stanów całkowicie utrudniłoby Ci rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji. Aby myśleć krytycznie, potrzebujesz zmotywowanego umysłu, który jest w stanie skutecznie regulować negatywne stany emocjonalne i rozumowanie.

Inteligencja emocjonalna i krytyczne myślenie są jak dwukierunkowy most, a każdy proces wykorzystuje jako narzędzie motywację własną. Dzięki temu wymiarowi skupiasz swoją uwagę na tym, co najważniejsze, bez rozpraszania uwagi. Ponadto jest to decydujący element, który łagodzi frustrację i ułatwia zwinne i dynamiczne myślenie.

Kobieta z oświetlonym mózgiem symbolizującym inteligencję emocjonalną i krytyczne myślenie
Inteligencja emocjonalna dodaje element motywacyjny, którego wymaga krytyczne myślenie.

Wniosek

Jako społeczeństwo musimy stać się znacznie bardziej wykształceni w zakresie tych dwóch umiejętności związanych z życiem i dobrym samopoczuciem. Inteligencja emocjonalna i krytyczne myślenie to wymiary, które powinny znaleźć się w programie szkolnym każdego dziecka i nastolatka.

Znajomość własnych emocji, regulowanie ich i krytyczne myślenie poprawia samopoczucie psychiczne i rozwój psychospołeczny wszystkich jednostek. W końcu w coraz bardziej chaotycznym świecie, zdominowanym przez media społecznościowe, fake newsy, tyranię obrazu i nadmierny popyt, potrzebujemy niezbędnych narzędzi do poruszania się w naszym codziennym życiu.

Na szczęście nigdy nie jest za późno, aby pozwolić sobie na te wyjątkowe umiejętności psychologiczne. Dlaczego nie zacząć już dziś?

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Andenoro., A. Stedman, N. (2007). Identification of Relationships between Emotional Intelligence Skill & Critical Thinking Disposition in Undergraduate Leadership Students. The Journal of Leadership Education, 6(1). https://journalofleadershiped.org/jole_articles/identification-of-relationships-between-emotional-intelligence-skill-critical-thinking-disposition-in-undergraduate-leadership-students/
  • Berthet, V. (2021). The Impact of Cognitive Biases on Professionals’ Decision-Making: A Review of Four Occupational Areas. Front. Psychol, 12. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2021.802439/full
  • Chauhan, Richa. (2016). Role of Emotional Intelligence in Decision Making. SSRN Electronic Journal. 10.2139/ssrn.2797345.
  • Hasanpour, M., Bagheri, M., & Ghaedi Heidari, F. (2018). The relationship between emotional intelligence and critical thinking skills in Iranian nursing students. Medical journal of the Islamic Republic of Iran32, 40. https://doi.org/10.14196/mjiri.32.40
  • Madadkhani, N., Nikoogoftar, M. (2015). Critical Thinking in Nurses: Predictive Role of Emotional Intelligence. Journal of Hayat, 20(4). https://hayat.tums.ac.ir/browse.php?a_id=974&sid=1&slc_lang=en
  • Pishghadam R. Enhancing critical thinking with literary discussion. Journal of Literary Studies. 2008;40(159):154–75
Scroll to Top