Kreatywność zależy od tego skąd pochodzisz

Kreatywność, wbrew temu, co uważa kultura popularna, nie jest kwestią „iskry” ani nieoczekiwanego procesu. Obejmuje cały proces i bagaż doświadczeń.
Kreatywność zależy od tego skąd pochodzisz
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2023

Wraz z rozwojem “klasy kreatywnej” wiele firm próbuje wykorzystać wyobraźnię i innowacje. Ale jeśli chodzi o kreatywność, niektóre społeczeństwa mają szybszy przepływ niż inne.

To dlatego, że kreatywność łączy się z kulturą. Przynajmniej to sugerują nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet Concordia w Montrealu (Kanada).

Ostatnie badanie, w Journal of Business Research, porównało prawie 300 Tajwańczyków, ludzi do kolektywistycznego społeczeństwa, z Kanadyjczykami, bardziej indywidualistycznego kraju.

Wyniki pokazują, że ludzie należący do społeczeństw indywidualistycznych generują większą liczbę pomysłów w porównaniu z ich kolektywistycznymi odpowiednikami. Porównania te dotyczą tych samych warunków przy ocenie produkcji kreatywnej.

Społeczeństwo warunkuje kreatywność

Teoria zakłada, że kiedy kraj ma indywidualizm i kolektywizm, tworzy się środowisko, w którym kreatywne soki są “dozwolone”.

spoleczenstwo

“Burza mózgów jest często używana jako pośrednik dla kreatywności, więc zdecydowaliśmy się przeprowadzić burzę mózgów z wykorzystaniem kulturowo neutralnych bodźców na Tajwanie i w Kanadzie”, stwierdził Gad Saad. Saad jest profesorem w Szkole Biznesu Johna Molsona Uniwersytetu Concordia i współautor badania.

Myślenie nieszablonowe

Saad i jego koledzy wierzyli, że członkowie indywidualistycznego społeczeństwa zrobią szczególnie dobrze w zadaniu promującym myślenie nieszablonowe. Na przykład próbując wymyślić pomysł na milion dolarów.

Z drugiej strony członkowie grupy kolektywistycznej nie byliby skłonni brać udziału w takich myślach. Byli by bardziej niechętni do wyróżnienia się w grupie.

Naukowcy rekrutowali studentów z dwóch uniwersytetów, w szczególności z Taipei (Tajwan) i Montrealu (Kanada). Zebrano następujące dane:

  • Liczba wygenerowanych pomysłów.
  • Jakość pomysłów, według oceny przeprowadzonej przez niezależnych sędziów.
  • Liczba negatywnych wypowiedzi w grupach burzy mózgów, takich jak “to jest głupi pomysł, myślę, że to pomyłka”.
  • Jak negatywne były stwierdzenia, takie jak “to jest najgorszy pomysł wszech czasów”, ma silniejsze negatywne konotacje niż “ten pomysł jest naprawdę nudny”.
  • Poziom zaufania wykazywany przez członków grupy, gdy poproszony o ich wydajność w porównaniu do innych zespołów.

Jeśli chodzi o kreatywność, jakość jest lepsza niż ilość

“Badanie w dużej mierze poparło nasze hipotezy” – powiedział Saad. Badacz wyjaśnił, że indywidualiści wygenerowali o wiele więcej pomysłów i dostarczyli więcej negatywnych stwierdzeń. Grupa kanadyjska wykazała także większe zaufanie niż jej odpowiedniki z Tajwanu.

“Jeśli chodzi o jakość tworzonych pomysłów, pomysły kolektywistów były lepsze niż indywidualistów”.

Saad wyjaśnia, że jest to zgodne z inną ważną cechą kulturową w niektórych społeczeństwach kolektywistycznych. Są one bardziej widoczne. Indywidualiści są zorientowani na działanie i myślą długo zanim podejmą działanie.

Rola kreatywności w kulturze i biznesie

Tego rodzaju badania mają fundamentalne znaczenie dla zrozumienia różnic kulturowych. Jest to coraz ważniejsze, gdy światowy ośrodek gospodarczy przenosi się do Azji Wschodniej.

dziecko

“Aby zmaksymalizować produktywność swoich międzynarodowych zespołów, globalne firmy muszą zrozumieć ważne różnice kulturowe między zachodnim i wschodnim sposobem myślenia.”

– Saad –

Burza mózgów to technika często wykorzystywana do generowania nowych pomysłów. Jednak może nie być skuteczne we wszystkich ustawieniach kulturowych. Saad mówi również, że chociaż jednostki społeczeństw kolektywistycznych mogą dostarczać mniej twórczych pomysłów, jakość ich pomysłów wydaje się być równie dobra lub lepsza niż ich indywidualistycznych odpowiedników.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.