Obecnie znaczna część społeczeństwa nie jest świadoma wszystkich korzyści płynących z terapii seksualnej. Nadal istnieje pewne piętno i klasyczne przekonanie, że do specjalistów trafiają tylko osoby, u których występują jakieś zaburzenia, takie jak anorgazmia lub przedwczesny wytrysk. Metodologia ta uwzględnia jednak wiele rodzajów dynamiki i potrzeb.
Ważne jest, aby wiedzieć, że najważniejszym celem terapii jest sprawienie, abyś poczuł się dobrze. Taki cel zakłada osiągnięcie wszystkiego, od satysfakcjonujących relacji intymnych po budowanie szczęśliwej relacji z partnerem.
Rozwiązanie problemów i możliwych traum, a nawet udzielenie wskazówek, jak pomóc dorastającym dzieciom w kwestiach związanych z seksem, to także niektóre z korzyści terapii seksualnej. W tym artykule wyjaśnimy co oferuje taka forma terapii.
Jakie są zalety terapii seksualnej?
Terapia seksualna powstała w latach 60. XX wieku dzięki małżeństwu Williama Mastersa i Virginii Johnson. Ich książka Human Sexual Response (1966) była dość rewolucyjna, ponieważ przełamała wiele uprzedzeń i tabu. Od tego czasu podejście to zostało wzmocnione i integruje model medyczny z psychologicznym.
Technika ta jest możliwa zarówno w przypadku osób indywidualnych, jak i par i opiera się na rozmowie, która tworzy ramy zaufania, na podstawie których można zapewnić rozwiązania i narzędzia umożliwiające bardziej harmonijne życie zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i seksualnym. Ponadto cieszy się dużym poparciem naukowym i każdego dnia przyczynia się do odzyskania dobrego samopoczucia tysięcy ludzi. Poniżej opiszemy główne korzyści wynikające z terapii seksualnej.
1. Przyczynia się do bardziej satysfakcjonującego życia seksualnego
Życie seksualne z partnerem może nie być już tak ekscytujące i satysfakcjonujące jak kiedyś. Czasami pomimo braku problemów fizjologicznych coś jest po prostu nie tak i trudno przywrócić tę szczególną harmonię, która istniała przedtem. Praca opublikowana w czasopiśmie Archives of Sexual Behaviour wskazuje, że jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się na terapię jest rozbieżność w popędzie seksualnym.
Często zdarza się, że jeden z partnerów w związku częściej ma ochotę na seks, a drugi go unika. Seksuolog ma na celu poprowadzenie pacjenta Cię i udzielenie pomocy w prowadzeniu pełnego życia intymnego. Oznacza to rozwiązanie wszelkich trudności, nieporozumień i niedogodności w tym obszarze.
2. Terapia seksualna: leczenie problemów
Przez całe życie ludzie mogą doświadczać różnych problemów seksualnych. Czasami trudne jest osiągnięcie orgazmu. W innych przypadkach, jeśli chodzi o czerpanie radości z intymnych relacji prolemem okazują się czynniki warunkujące, takie jak menopauza, okres stresu lub choroba.
Mayo Clinic Proceedings donosi, że znaczna część dysfunkcji seksualnych u kobiet pozostaje nierozpoznana i nieleczona. Mężczyźni również często są w tej kwestii powściągliwi. Z tego powodu ważne jest, aby społeczeństwo było świadome korzyści płynących z terapii seksualnej. Oto niektóre warunki, które zwykle uwzględnia dana metodologia:
- Fobie
- Parafilie i fiksacje seksualne
- Pochwica
- Przedwczesny wytrysk
- Męska impotencja
- Hipoaktywne zaburzenie seksualne
- Kobiece zaburzenia orgazmu
- Męskie zaburzenia orgazmu
- Możliwe uzależnienia seksualne
- Problemy seksualne w okresie menopauzy
- Dyspareunia (bolesny stosunek)
- Trudności seksualne związane ze starzeniem się
- Problemy seksualne związane z innymi chorobami
- Poprawa życia seksualnego par w trakcie ciąży i po jej zakończeniu
- Poprawa życia seksualnego osób niepełnosprawnych fizycznie lub psychicznie
3. Odkrycie najpotężniejszego organu płciowego
Najważniejszym organem seksualnym jest mózg, a najlepszym sposobem na satysfakcjonujące życie seksualne jest pobudzenie wyobraźni. Z tego powodu niektórymi aspektami, nad którymi będziesz pracować podczas terapii, będą właśnie Twoje fantazje i pragnienia.
Wymiary te są niezwykłymi kanałami rozbudzenia erotyzmu i ożywienia relacji w parze, dezaktywacji uprzedzeń i odrzucenia wstydu.
4. Korzyści z terapii seksualnej: zmniejszanie lęków i niepokoju
Czy słyszałeś o lęku przed sprawnością seksualną? Jest wiele osób, które wątpią w swoją zdolność do zapewniania przyjemności partnerowi. Strach przed niespełnieniem zadania, porażką lub wyjściem na niezdarnego lub niedoświadczonego jest częstą rzeczywistością w praktyce klinicznej.
Z tego powodu jedną z korzyści terapii seksualnej jest pozbycie się lęków związanych z seksem. Istnieje wiele strategii, które ułatwiają skuteczne pokonanie niepewności i umożliwienie satysfakcjonującego życia seksualnego.
Terapeuci zawsze tworzą przestrzeń empatii, bezpieczeństwa i zaufania, w której możesz wyjaśnić swoje wątpliwości i uzyskać skuteczną poradę w dowolnej dziedzinie. Do ich zadań należy także psychoedukacja w sprawach seksualnych.
Przemysł farmaceutyczny stara się znaleźć rozwiązanie dysfunkcji seksualnych, którym można zaradzić poprzez terapię seksualną. Wiele problemów w tym obszarze ma więcej wspólnego z czynnikami psychicznymi niż z warunkami fizjologicznymi.
5. Przezwyciężanie traumy seksualnej
Artykuł w czasopiśmie naukowym Frontiers in Psychology podkreśla, że pacjenci, którzy przeżyli traumę seksualną, potrzebują szczególnego rodzaju opieki, która zapewni odpowiednie bezpieczeństwo i poszanowanie ich historii osobistej. Terapia seksualna zawsze zajmowała się tak delikatną rzeczywistością, jak molestowanie, gwałt lub złe traktowanie w związkach.
6. Zwiększona intymność i więź emocjonalna
Autentyczna przyjemność z seksu nie pojawia się w ciele, ale znajduje swój początek w mózgu. Jeśli przeżywasz kryzys ze swoim partnerem i istnieją nierozwiązane urazy lub nieporozumienia, trudno Wam będzie cieszyć się intymnością. Biorąc to pod uwagę, seksuolog pomaga Ci promować współistnienie i połączenie z ukochaną osobą, stosując następujące strategie:
- Materiały dydaktyczne umożliwiające rozwiązywanie problemów
- Oferowanie technik usprawniających komunikację
- Zapewnienie strategii ożywienia pożądania w związku
- Tworzenie przestrzeni, w których partnerzy mogą poznać się w bardziej intymny i głęboki sposób
- Współpraca w zakresie lepszego regulowania emocji w celu nawiązania znaczących kontaktów.
7. Terapia seksualna pozwala znacznie lepiej poznać siebie
Jedną z najbardziej zauważalnych korzyści terapii seksualnej jest jej wpływ na zdrowie psychiczne. Seks wykracza poza pole biologiczne: to także wymiar psychologiczny, a przede wszystkim kulturowy. Czasami sposób, w jaki jesteś wykształcony, a nawet uprzedzenia, jakie masz na ten temat, warunkują zdolność do cieszenia się pełnią życia w tym zakresie.
Specjalista pozwoli Ci zgłębić i lepiej poznać siebie jako osobę. Będziesz w stanie zrozumieć swoją seksualność, fantazje i pragnienia. Bez względu na Twój wiek i sytuację życiową, w jakiej się znajdujesz, zawsze masz czas, aby zajrzeć w głąb siebie, porzucić swoje mechanizmy obronne, przeformułować błędne przekonania na temat seksu i zacząć się nim cieszyć.
8. Terapia włączająca
Dzisiejsza terapia seksualna również jest inkluzywna. Co to znaczy? Możesz znaleźć terapeutów przeszkolonych w zakresie różnorodności seksualnej. Uniwersytet McGill w Montrealu nawiązuje do postępu, jaki istnieje obecnie. Ta dziedzina kliniczna idzie z duchem czasu i stara się rzucić wyzwanie stereotypom oraz promować bardziej włączającą i sprawiedliwą wizję seksualności.
W ten sposób członkowie społeczności LGBTIQ+ korzystają z bardziej wrażliwej, wyszkolonej i skutecznej uwagi na ich szczególne potrzeby i rzeczywistość.
9. Zapobieganie przyszłym problemom dzięki terapii seksualnej
Terapia seksualna nie tylko rozwiązuje problemy i edukuje nas w zakresie seksualności, ale pełni także decydującą rolę profilaktyczną. Nawet jeśli teraz w związku czujesz się dobrze i masz dobre życie intymne, nigdy nie zaszkodzi poznać nowych narzędzi, aby uniknąć ewentualnych przyszłych problemów.
Na przykład wiedza o tym, jak codzienny stres wpływa na seksualność lub jak reagować na monotonię więzi emocjonalnej za pomocą nowych podejść, to strategie, których uczą terapeuci.
Rozpoczęcie terapii sekaualnej – jak wybrać seksuologa?
Pamiętaj, że nie musisz czekać na poważne problemy, aby rozpocząć terapię seksualną. Najlepiej udać się jak tylko masz jakieś obawy, wątpliwości lub nie czujesz satysfakcji z życia intymnego. Szukając terapeuty w tym obszarze, spójrz na dziedziny, w których się specjalizuje. Niektórzy zajmują się wyłącznie aspektami organicznymi lub medycznymi.
Jednak większość jest gotowa leczyć zarówno możliwe dysfunkcje, jak i problemy w relacjach, a także doradzać we wszelkich aspektach związanych z seksualnością. Zawsze kontaktuj się ze specjalistami, którzy stosują techniki poparte nauką i nie zapominaj o najważniejszym: bądź uczciwy. Nie bój się wyrażać swoich potrzeb i obaw. Tylko wtedy otrzymasz najlepszą możliwą opiekę.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Almås, E., & Benestad, E. E. P. (2021). Treatment of traumatised sexuality. Frontiers in Psychology, 12, 610619. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2021.610619/full
- Berry, M. D., & Lezos, A. N. (2017). Inclusive sex therapy practices: a qualitative study of the techniques sex therapists use when working with diverse sexual populations. Sexual and relationship therapy: journal of the British Association for Sexual and Relationship Therapy, 32(1), 2–21. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14681994.2016.1193133?journalCode=csmt20
- Masters, William. Johnson, Virgina (1966) Human Sexual Response. Ishi Press. https://books.google.es/books/about/Human_Sexual_Response.html?id=N-xqAAAAMAAJ&redir_esc=y
- Parish, S. J., Hahn, S. R., Goldstein, S. W., Giraldi, A., Kingsberg, S. A., Larkin, L., Minkin, M. J., Brown, V., Christiansen, K., Hartzell-Cushanick, R., Kelly-Jones, A., Rullo, J., Sadovsky, R., & Faubion, S. S. (2019). The International Society for the Study of Women’s Sexual Health process of care for the identification of sexual concerns and problems in women. Mayo Clinic Proceedings. Mayo Clinic, 94(5), 842–856. https://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(19)30064-3/fulltext
- Vowels, L. M., & Mark, K. P. (2020). Strategies for mitigating sexual desire discrepancy in relationships. Archives of Sexual Behavior, 49(3), 1017–1028. https://link.springer.com/article/10.1007/s10508-020-01640-y