Korzyści płynące z szałwii - roślina zwłaszcza dla kobiet

Korzyści płynące z szałwii - roślina zwłaszcza dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 07 sierpnia, 2018

Korzyści płynące z szałwii są niezliczone. Nazwa tej rośliny leczniczej pochodzi od łacińskiego salvare (do leczenia). Jest to jeden z zasobów naturalnych najlepiej sprawdzający się w przypadku zdrowia kobiet. Szałwia łagodzi objawy menstruacji i menopauzy oraz zmniejsza stany zapalne, ból i zatrzymywanie płynów. Zapewnia także korzyści dla układu sercowo-naczyniowego.

W całej naszej historii medycyna ziołowa ma długą tradycję. Świat roślin, z chemicznego punktu widzenia, nadal skrywa wielkie tajemnice, które medycyna próbuje wykorzystywać. Odbywa się to niemal od początku cywilizacji. Rośliny takie jak żeń-szeń, dziurawiec, ginkgo biloba i każdy rodzaj herbaty będą miały interesujące działanie farmakologiczne. Skoro korzyści płynące z szałwii i innych są oczywiste a my przyjmujemy je poprawnie, mogą mieć pozytywne skutki (jak już wiemy) dotyczące naszego samopoczucia.

Szałwia jest stosowana w medycynie od wielu lat. Używana jest do radzenia sobie z chorobami począwszy od zaburzeń psychicznych do dyskomfortu żołądkowo-jelitowego. Nauka wspiera niektóre z jej zastosowań medycznych.

To prawda, że ​​same rośliny nie są w stanie wyleczyć chorób ani zaburzeń psychicznych. Dzięki swoim enzymom, olejkom eterycznym, flawonoidom, minerałom itp. mogą zoptymalizować konkretne procesy. Rozluźniają nas, stymulują niektóre przekaźniki nerwowe, ułatwiają krążenie krwi, aktywują układ odpornościowy i przynoszą inne efekty. Właściwe ich stosowanie może służyć jako dobra terapia uzupełniająca w określonych warunkach.

Tak więc, pośród wszystkich zalet, jakie oferuje nam natura dla naszego dobrego samopoczucia, szałwia jest jedną z najciekawszych. Spójrzmy na więcej danych.

Szałwia na skalistym podłożu.

Ciekawe korzyści płynące z szałwii

Magazyn “Medical News Today” donosi, że wiele zalet szałwii zostało naukowo potwierdzonych. Oczywiście warto zauważyć, że rodzina tej rośliny z gatunku miętowatych jest bardzo szeroka. Niezależnie od tego, do tej pory powstało wiele prac ujawniających charakter dwóch ważnych rodzajów szałwii: Salvia Officinalis i S. Lavandulaefolia (dwa najczęściej występujące typy).

Jak wskazuje tytuł tego artykułu, szałwia tradycyjnie stanowi niemal codzienną podstawę w życiu kobiet. W starożytnej Grecji rośliny te były wykorzystywane do celów kosmetycznych, kulinarnych, a przede wszystkim terapeutycznych. Herbata z szałwii, która co prawda ma nieco gorzki, choć przyjemny smak, jest bogata w niezliczone ilości witamin i minerałów. Ma również inne składniki, które są w stanie zmniejszyć stan zapalny i regulować hormony żeńskie.

Szałwia a miesiączka

Do najbardziej znanych korzyści płynących z szałwii należy jej zastosowanie w łagodzeniu objawów przedmiesiączkowych. Zmniejsza ból, obrzęk, ból głowy itp. W ten sam sposób skutecznie zmniejsza również nasilenie objawów związanych z menopauzą. Wynika to z faktu, że olejki eteryczne mają niewielki poziom aktywności estrogenowej.

Zapalenie

Uniwersytet Wiedeński opublikował w 2013 r. bardzo interesujące badanie dotyczące szałwii. Wykazano, że roślina ta ma bardzo przydatne właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe.

Coś tak prostego jak picie od jednej do dwóch filiżanek herbaty szałwiowej dziennie może być bardzo korzystne. Może zmniejszyć ból brzucha, zmniejszyć ryzyko infekcji dróg moczowych, a także leczyć zapalenie dziąseł.

Szałwia a depresja

Herbata szałwiowa często jest również znana ze swojej zdolności do poprawy naszego stanu emocjonalnego. Obecność przeciwutleniaczy, takich jak diosmetyna, apigenina i luteolina, doskonale nadaje się do zmniejszania (ale nie leczenia) objawów związanych z depresją.

Herbata z szałwii.

Roślina na pamięć

Różne badania, takie jak te przeprowadzone na Uniwersytecie w Oksfordzie, doszły do niespodziewanych wniosków. Wyciąg z szałwii może zwiększyć Twoje zdolności poznawcze. Na razie nie znamy prawidłowej dawki potrzebnej do zauważalnego efektu. Mimo to, badania te zalecają spożywanie ekstraktu z szałwii lub samej surowej rośliny.

Powodem, dla którego szałwia poprawia pamięć jest cholinoesteraza. Jest to enzym, który reguluje katalizę hydrolizy acetylocholiny. Niski poziom tego neuroprzekaźnika wiąże się z mniejszą zdolnością poznawczą.

Reguluje hormon T3

Hormon T3 to trijodotyronina. Jest to hormon tarczycy związany z ważnymi procesami fizjologicznymi i metabolicznymi. Ludzie cierpiący na niedoczynność tarczycy wiedzą, że ten stan pojawia się, gdy cierpią na niski poziom hormonów T3 i T4.

Z drugiej strony naukowcy byli w stanie wykazać, że kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy, powszechny jest deficyt tego hormonu. Jednak nie tylko istnieje większe ryzyko wystąpienia problemów z tarczycą. Poziom witaminy D również się zmniejsza. A witamina ta jest niezbędna dla zdrowia kości.

Regularne picie szałwiowej herbaty może nam pomóc. Jeśli utrzymamy zdrową dietę i nie będziemy ignorować badań lekarskich, roślina ta pomoże nam regulować nasze hormony.

Korzyści płynące z szałwii.

Podsumowując, zalety szałwii są nie tylko interesujące. Jej właściwości lecznicze i bogata wartość odżywcza sprawiają, że jest ona składnikiem, który warto mieć w domu. Pamiętajmy też, że musimy przyjmować ją w zrównoważony i umiarkowany sposób (1 lub 2 filiżanki dziennie). Należy również wiedzieć, że szałwia nie jest korzystna dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, ani dla osób z chorobami nerek.

Korzyści płynące z szałwii są niezliczone. Wykorzystajmy dobrze roślinę którą Pliniusz Starszy określił jako lekarstwo na dobre samopoczucie.

To może Cię zainteresować ...
Spirulina – korzyści dla mózgu, które musisz poznać
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Spirulina – korzyści dla mózgu, które musisz poznać

Spirulina to cyjanobakteria, która swoją nazwę zawdzięcza spiralnej formie. Ma zielony kolor ze względu na obecność chlorofilu. Ma wiele korzystnyc...