Korzyści, jakie mogą odnieść rodzice dzieci autystycznych ze specjalnych warsztatów

Korzyści, jakie mogą odnieść rodzice dzieci autystycznych ze specjalnych warsztatów
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Rodzice dzieci autystycznych muszą zmierzyć się z dwiema rzeczywistościami. Z jednej strony to, że ich dziecko ma przypadłość, której się nie spodziewali. Po drugie, muszą zacząć uczyć się o tym zaburzeniu rozwoju, którego bardzo często nie potrafią zrozumieć.

Pierwszy przypadek autyzmu ma ponad 200 lat. W 1770 r. Prefekt opisał przypadek jedenastoletniego chłopca z zaburzeniem charakteryzującym się przedłużającymi się stanami dezorientacji i majaczenia, które czasami zmieniały się z okresami letargu i cierpienia. W tym czasie naukowcy zaczęli próbować wyjaśnić ten stan. Obecnie istnieje wiele badań naukowych pokazujących, że autyzm jest spowodowany zmianą kilku genów.

Istnieje wiele różnych teorii na temat autyzmu. Jedną z najbardziej wpływowych jest teoria umysłu, którą sformułowali w 1985 r. Simon Baron-Cohen, Alan Leslie i Uta Frith. W swoich badaniach nad rozwojem zrozumienia społecznego u małych dzieci postawili hipotezę, że osoby z autyzmem nie mają własnej teorii umysłu. Nie mają zdolności przypisywania sobie i innym niezależnych stanów psychicznych, aby przewidzieć i wyjaśnić swoje zachowanie.

Jest to dość trudne dla rodziny, gdy u jednego z ich dzieci zdiagnozowano zaburzenie ze spektrum autyzmu. Nagle niepewność jest jedyną rzeczą, jaką widzą. Filtrowanie i trawienie wszystkich informacji i opcji może być przytłaczające. Wiedzą, że będą musieli stale widzieć pracowników służby zdrowia i zajmować się skomplikowaną terminologią i dużą ilością informacji. Ponadtorodzice dzieci autystycznych często muszą radzić sobie z emocjami, takimi jak strach, żal, zaprzeczenie, poczucie winy, złość i smutek.

Dla rodziców wszystko to jest wyczerpujące fizycznie i psychicznie. Dzieci autystyczne często mają mylące postawy i zachowania. Ich brak reakcji, powtarzająca się zabawa i odrzucenie kontaktu fizycznego to jedne z najtrudniejszych rzeczy do strawienia przez rodziców.

Autystyczna dziewczynka

Dlatego warsztaty dla rodziców dzieci autystycznych mogą być dla nich korzystne, ponieważ zachęcają do zrozumienia tego stanu. Zapewniają rodzicom narzędzia, które mogą pomóc im lepiej zrozumieć i edukować dzieci autystyczne.

Rodzice dzieci autystycznych : wychowywanie pociech z autyzmem w niewykształconym świecie

Autyzm pogarsza jakość życia cierpiących na niego, a także ich rodzin. To zaburzenie utrudnia rozwój relacji międzyludzkich i procesów uczenia się, czyniąc przyszłość pacjenta niepewną pod względem niezależności, troski o siebie i wydajności.

Rodzice dzieci autystycznych

Rodzice dzieci autystycznych są zmuszeni zmodyfikować kilka aspektów swojego życia z powodu tego, jak wymagający jest ten stan. Utrudnia to rozwój osobisty rodziców, a nawet zagraża zdrowiu fizycznemu i psychicznemu rodziny.

Bycie rodzicem dziecka z wieloma ograniczeniami jest skomplikowane. Dbanie o dziecko autystyczne wymaga wysiłku, cierpliwości i dużo czasu. Oznacza to, że przestają oni dbać o siebie, aby zawsze dbać o swoje dziecko. Nagle życie rodziców kręci się tylko wokół ich dziecka.

Edukacja emocjonalna dla rodziców dzieci autystycznych

W naszym obecnym świecie emocje są bardzo istotne. W dzisiejszych czasach konieczne jest nauczenie dzieci (i dorosłych) znaczenia edukacji emocjonalnej. Chociaż każda osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest wyjątkowa i inna, większość z nich ma wspólne cechy, takie jak strach przed zmianą, trudności w wyrażaniu werbalnym, ograniczone zainteresowania, stereotypy, zniekształcona wrażliwość i trudności z empatią z innymi.

Warsztaty dla rodziców dzieci autystycznych pomagają im dowiedzieć się więcej na temat tych wspólnych cech. Kiedy ich dziecko zostaje po raz pierwszy zdiagnozowane, rodzice mają tendencję do bycia w szoku. Ich zamieszanie może ich nawet sparaliżować. Następnie temu zaprzeczają. Ponieważ rzeczywistość staje się zbyt trudna do rozwiązania, postanawiają udawać, że nic się nie dzieje.

Rozpoznanie autyzmu może wywołać pewne emocje u rodziców. Czasami rodzice lubią zdobywać drugie opinie i trzymać się tych najkorzystniejszych, nawet jeśli wiedzą, że jest to złe. Następnie mają tendencję do osiągnięcia etapu akceptacji i mogą nawet popaść w depresję, wielką rozpacz i niepokój.

Ostatnim etap to wtedy, kiedy w końcu pokonają wszystko co powyższe i są gotowi stawić czoła rzeczywistości. Na tym etapie rodzice zazwyczaj szukają najbardziej spersonalizowanego i korzystnego leczenia dla swojego autystycznego dziecka. Czas trwania każdego z etapów może się znacznie różnić w zależności od rodziny.

Dlatego tak ważne są warsztaty dla rodziców dzieci autystycznych. Są one nie tylko korzystne dla rodziców, ale także dzieci mogą się wiele od nich nauczyć. Kilka badań potwierdza, że ​​takie warsztaty mogą poprawić jakość życia rodziny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.