Koordynator ds. rodzicielstwa - jaka jest jego rola?

Proces rozwodowy może trwać długo. A jeśli dochodzi do dodatkowego konfliktu, ma to wpływ na dzieci. Aby je chronić, korzysta się z pomocy, jaką oferuje koordynator ds. rodzicielstwa.
Koordynator ds. rodzicielstwa - jaka jest jego rola?
Gorka Jiménez Pajares

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gorka Jiménez Pajares.

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca, 2023

Rozwód może być prawdziwym polem minowym, zwłaszcza dla dzieci. Koordynator ds. rodzicielstwa odpowiada za ułatwianie relacji między rodzicami a ich dziećmi oraz za rozwiązywanie nieporozumień. Jego celem jest ułatwienie dzieciom łatwiejszego przejścia przez etap zmian towarzyszący rozwodowi.

Rozstania to często bolesne wydarzenie. Separacja może wywołać atmosferę pełną frustracji, złości, a czasem nawet nienawiści. Nic dziwnego, że kontekst ten może mieć wpływ na zdrowie dzieci. Tutaj dowiesz się, z czym jeszcze wiąże się taka sytuacja i jaką pomoc może zaoferować koordynator ds. rodzicielstwa.

„W wyniku rozwodu dzieci mogą wykazywać objawy związane ze złym zachowaniem, depresją lub niepowodzeniami szkolnymi”.

-Zafra Espinosa de los Monteros-

Koordynator ds. Rodzicielstwa

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Actualidad del Derecho en Aragón definiuje koordynatora ds. rodzicielstwa jako pomocnika rodziców w kontekście dbania o interesy dzieci, zwłaszcza jeśli wymagają tego szczególne trudności związane z rozwodem lub zerwaniem związku.

Postać koordynatora rodzicielskiego wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, ale obecnie jest również powszechna w Europie i Ameryce Łacińskiej.

Revista Chilena de pediatría podaje, że kilka krajów wprowadza programy edukacyjne od momentu wniesienia pozwu rozwodowego, aby pomóc dzieciom poradzić sobie z tą sytuacją. W tym opracowaniu szczegółowo wspomniano o przypadku Australii. W kraju tym metoda wykazała zmniejszenie poziomu konfliktów oraz lepsze zarządzaniem nimi.

Kiedy rodzice się rozwodzą, dzieci często czują się przedmiotem sporu. Ponadto rodzice są często tak zajęci skupianiem uwagi na procesie prawnym, przez który przechodzą, że mogą zminimalizować uwagę, jakiej wymagają dzieci.

Blizny po rozwodzie są jeszcze większe, gdy brakuje wzajemnego porozumienia. W tego rodzaju scenariuszu dziecko ma tendencję do mimowolnego dystansowania się od jednego z rodziców. Może nawet założyć, że ta głęboka zmiana w ich związku będzie trwała w nieskończoność.

„Działania i decyzje podejmowane przez koordynatora ds. wychowania zawsze mają na celu podmiotowy interes: dobro dzieci”.

-Zafra Espinosa de los Monteros-

Dziewczynka dotknięta kłótnią między rodzicami
W środku konfliktowego rozwodu rodzice mogą zmniejszyć uwagę, jaką poświęcają swoim dzieciom.

Funkcje koordynatora ds. rodzicielstwa

Choć korzysta z technik i wiedzy mediacyjnej, praca koordynatora ds. rodzicielstwa idzie dalej. Jego działania zorientowane są na to jak konflikt rodziców dotyka dzieci. Jego misją jest reedukacja rodziców w zakresie opieki nad ich dziećmi, ponieważ ich ochrona jest niezbędna.

Koordynator ds. rodzicielstwa przygotowuje między innymi plan wychowawczy obejmujący następujące aspekty (Zafra Espinosa de los Monteros, 2019):

  • Jak będzie wyglądał czas wolny dziecka.
  • Jak będą zorganizowane okresy urlopowe.
  • Gdzie będzie stałe miejsce pobytu dziecka.
  • W jaki sposób rodzice będą udostępniać informacje dotyczące dziecka.
  • Jak będzie zorganizowany podział opieki nad dzieckiem między rodziców.
  • Za jakie zadania w związku z codziennymi czynnościami dziecka będzie odpowiedzialny każde z rodziców.
  • Jakie wykształcenie otrzyma dziecko i na jakie zajęcia pozaszkolne będzie uczęszczać.
  • Jak będą przebiegać zmiany miejsca zamieszkania dziecka i jak zostaną podzielone wydatki ekonomiczne.
  • Jak oboje rodziców będą komunikować się z dzieckiem, zwłaszcza w czasie, gdy będzie ono przebywać z drugim rodzicem.
  • Tworzenie raportu dla sądu, szczegółowo opisującego, jak przebiegała interwencja koordynatora w rodzinie. Na podstawie tego dokumentu sędzia może podejmować odpowiednie kroki prawne.

„Czasami rodzice dają się ponieść własnym problemom, a dzieci są pozostawione bez ochrony, ponieważ rodzice nie dbają o ich prawdziwe interesy”.

-Zafra Espinosa de los Monteros-

Koordynator ds. rodzicielstwa rozmawia z rodziną
Sprawozdania złożone przez koordynatorów ds. opieki rodzicielskiej mogą być brane pod uwagę przez sąd przy podejmowaniu decyzji sądowych.

Celem koordynatora ds. rodzicielstwa jest dobro dziecka

Jak wyjaśnia Revista Boliviana de Derecha, jeśli plan rodzicielski jest wysoce ustrukturyzowany, korzyści dla dziecka będą większe. Wynika to z faktu, że wiele czynników dotyczących dziecka podlega regulacji. Rzeczywiście, intencją jest ułatwienie optymalnych relacji między obojgiem rodziców. Dlatego za obopólną zgodą zapewnione jest dobro dziecka.

Niektóre rozwody trwają miesiącami. Dla dziecka to zdecydowanie zbyt długo. Co więcej, cały proces może zmącić wody, tworząc klimat napięcia, w którym nie da się oddychać. I, niestety, najbardziej cierpią ci, którzy są bez winy, dzieci.

Koordynator ds. rodzicielstwa ma na celu zapewnienie dobra dzieciom podczas mediacji między rodzicami, aby mogli uzgodnić warunki separacji lub rozwodu. W związku z tym jego celem jest zmniejszenie wybuchowości konfliktu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.