Teraźniejszy konflikt w związku bardzo różni się od tego, który mieli nasi dziadkowie. W ciągu ostatnich trzech lub czterech dekad relacje zmieniły się drastycznie. Tak naprawdę pojawiły się nowe źródła sprzeczności, ponieważ uległy zmianom role płciowe oraz struktury rodzinne.
Obecnie istnieje szereg wymagań emocjonalnych, które wcześniej nie istniały. W przeszłości role przyjaciół, małżonków, kochanków lub partnerów nie były tak dominujące i fundamentalne.
Jednak dzisiejsze społeczeństwo ustaliło, iż pary muszą spełniać pewne emocjonalne, seksualne, społeczne, a nawet filozoficzne oczekiwania. A to może przytłaczać i powodować konflikt.
To wyjaśniałoby, dlaczego najbardziej powszechne rodzaje konfliktów w nowoczesnych związkach dotyczą ograniczeń.
Ludzie czują zamieszanie co do intymności, niezależności, wolności i zaangażowania. Istnieją również wymagania dotyczące spełnienia i szczęścia, które nie jest łatwo zadowolić.
1. Brak intymności
Oto właśnie największy konflikt. Wiele par chodzących na terapię twierdzi, że czuje, że ich partner ich nie rozumie. W takich przypadkach terapeuta stara się usprawnić komunikację w związku.
W dzisiejszych czasach wydaje się, że zbyt wielu ludzi nie chce, aby ich partner uważał ich za wrażliwych. Nie czują się komfortowo, rozmawiając o swoich lękach lub słabościach, ani nie uważają, że ich partner będzie w stanie to zrozumieć.
Trudno mieć szczere, otwarte rozmowy, gdy nie ma się wystarczającego zaufania. Nie można zapominać, że intymność polega przede wszystkim na wzajemnym zaufaniu.
2. Konflikt kontroli
W teorii, w ciągu ostatnich kilku lat znaczenie ról płciowych zmniejszyło się, zapewniając związkom większą stabilność i równość.
Jednak według Maríi José Carranzy, psychologa z Uniwersytetu w Barcelonie, pary nadal trzymają się bardzo sztywnych wzorców zachowania, które prowadzą do nierówności i niechęci.
Dlatego następny powszechny konflikt w związku to sytuacja, gdy jeden z dwóch partnerów pragnie przejąć całkowitą kontrolę. Przykładem tego może służyć para, w której mężczyzna podejmuje wszystkie decyzje, a kobieta tylko wykonuje jego rozkazy.
Kolejnym przykładem może być związek, w którym jeden partner jest “ochroniarzem”, a drugi – “osobą chronioną”. Dlatego często to kończy się na tym, że jeden z nich zaczyna czuć się małostkowym.
W wielu przypadkach może nawet wpaść w depresję, co nie będzie motywacją dla drugiej osoby, by zmienić dynamikę związku.
3. Oddzielenie
Oddzielenie to proces oddalenia się od własnej rodziny po ślubie. Wcześniej, mimo iż nowożeńcy utrzymywali silną więź z nową rodziną, wszyscy wiedzieli, że potrzebują niezależności i pewnego dystansu.
Jednak teraz wszystko wygląda inaczej. Obecnie obie rodziny wywierają na parę ogromny wpływ. Rodzeństwo przedstawia opinie na temat każdej kłótni, dziadkowie zbyt mocno angażują się w wychowanie wnuków, wujowie i ciotki pomagają we wszystkim, itp.
Faktycznie wychodzi na to, że prawdziwe oddzielenie się od rodzin wcale nie istnieje. Konflikt oddalenia się jest jednym z najczęstszych konfliktów w związkach w dzisiejszym świecie.
4. Konflikt przywiązania się
Wiele osób wkracza w dorosłość mając problem z przywiązaniem się. Nikt nie może się pochwalić doskonałym dzieciństwem, a na wielu dzieciach pozostawia ono blizny.
Być może nasi opiekunowie byli zbyt przywiązani, a może nie dbali o nas w ogóle i zawsze czuliśmy, że brakuje nam miłości z tego powodu.
Prawda jest taka, że każdy z nas musi włożyć wysiłek, aby pozbyć się tych blizn. Jeśli tego nie zrobimy, przeniesiemy wszsytkie te nierozwiązane problemy na nasz związek, co jedynie spowoduje kolejny konflikt.
5. Definicja prawdziwego związku
Jest to kwestia postmodernistyczna i stanowi ona obecnie jeden z najczęstszych konfliktów w parach. Czasami ludzie decydują się na regularne randki i uprawianie seksu z osobą bez rozpoczęcia związku.
Niektórzy ludzie mogą być razem od lat i nawet mieć razem dzieci, ale dalej nie być małżeństwem i nie mieszkać pod jednym dachem. Z kolei inni ludzie pobierają się, potem się rozwodzą, ale dalej uprawiają sporadyczny seks.
Określenie prawdziwego związku stało się trudnym zadaniem. Niektóre pary twierdzą, że takie etykietowanie ich relacji może zagrozić wolności każdego partnera.
Ten kolejny powszechny konflikt doprowadził do wielu rozstań. Obecnie wielu ludzi odrzuca, a nawet nienawidzi myśli o “tradycyjnej miłości”. Oznacza to, że wiele par pragnie dziś zaangażowania i bezpieczeństwa, ale decyduje się na ignorowanie oczekiwań społeczeństwa w tym zakresie.