Kompulsywna masturbacja uważana jest za uzależnienie, gdyż impuls do niej stanowi chęć zaspokajania silnej potrzeby. Chociaż masturbacja jest zdrowa i przyjemna, czasami może wymknąć się spod kontroli. Dla osoby uzależnionej staje się ona narzędziem do łagodzenia niepokoju.
To zaburzenie psychiczne powodujące pogorszenie życia społecznego i zawodowego. Kompulsywna masturbacja może doprowadzić do opuszczania ważnych spotkań lub spóźniania się do pracy w związku z potrzebą zaspokojenia się w łazience.
Takim osobom przykleja się łatkę zboczeńców, podczas gdy w rzeczywistości zaburzenia tego typu wymagają psychoterapii. Czasami konieczna jest interwencja lekarza, gdy na genitaliach pojawiają się uszkodzenia spowodowane nadmierną stymulacją.
Gdzie są granice?
Niektórzy mają wysokie libido i chętnie i często się masturbują, w czym nie ma nic złego. Problem pojawia się, gdy cel tej czynności ulega zmianie, podobnie jak jej częstotliwość. Chodzi o uzależnienie od stymulacji.
Doznania płynące z masturbacji odczuwane są jako bardzo przyjemne. Jest to chwilowe poczucie błogości, którego nie da się osiągnąć w inny sposób. To źródło uzależnienia.
Powtarzanie tej czynności działa jak rodzaj autoterapii, której celem jest złagodzenie niepokoju. Podobnie funkcjonują palenie, picie alkoholu czy hazard. W obliczu braku masturbacji pojawia się syndrom odstawienia. Objawia się on nerwowością, drażliwością, bólami głowy, brakiem apetytu lub jego nadmiarem, bezsennością, a nawet drgawkami.
Poza nieposkromioną potrzebą masturbowania się i syndromem odstawienia, do stwierdzenia uzależnienia konieczne jest nasilanie się objawów. Częstotliwość musi więc wzrastać i wymykać się spod kontroli. Ostatnią cechą kwalifikującą zachowanie to do kategorii zaburzeń jest jego wpływ na życie społeczne i zawodowe.
Kompulsywna masturbacja i jej konsekwencje
Po pierwsze, kompulsywna masturbacja wpływa na zachowania seksualne. Ten model autostymulacji prowadzi do koncentracji na ejakulacji lub orgazmie. Chodzi więc tylko o zaspokojenie się. Na dłuższą metę może to powodować zmiany w obwodach neurofizjologicznych uczestniczących w reakcjach seksualnych.
W konsekwencji podczas kontaktu seksualnego z drugą osobą dochodzi do koncentracji jedynie na orgazmie i redukcji napięcia zamiast dążenia do obopólnej przyjemności. Mogą też pojawić się problemy z osiągnięciem podniecenia.
Z drugiej strony kompulsywna masturbacja może wywołać spadek zainteresowania kontaktami seksualnymi z partnerem. Jest to szczególnie problematyczne dla osób żyjących w związkach. Do tego dochodzi poczucie winy i niestabilność emocjonalna.
Co więcej, niezdolność do kontrolowania impulsów i potrzeba ich natychmiastowego zaspokajania prowadzą do izolowania się od społeczeństwa i zaniedbywania pracy oraz obowiązków. Opuszczanie spotkań, by mieć czas na masturbację negatywnie wpływa na kontakty społeczne. W pracy typowe jest chowanie się w łazience i spóźnianie się.
Inną konsekwencją uzależnienia od masturbacji jest obniżony poziom energii. Złe samopoczucie związane z nałogiem powoduje spadek nastroju. Kiepski humor przekłada się na codzienność.
Leczenie
Jeśli masturbacja nie powoduje złego samopoczucia i nie wpływa negatywnie na inne sfery życia, nie ma potrzeby szukania na nią leku. To normalne i zdrowe zachowanie seksualne. Jednak brak kontroli nad impulsami powinien skłonić nas do wizyty u terapeuty.
Jego interwencja będzie zorientowana na zmniejszenie negatywnych konsekwencji, zyskanie kontroli nad impulsami i odzyskanie zainteresowania seksem z partnerem. Jej celem nie będzie całkowite wyeliminowanie masturbacji z życia, ale przekształcenie jej w zdrowy nawyk.
Jeśli podejrzewasz u siebie to zaburzenie, przed zgłoszeniem się na terapię możesz wypróbować następujący sposób.
Ustal sobie plan z prostymi celami. Najpierw unikaj masturbowania się co ileś godzin (sam określ ile). Potem wydłużaj ten czas, aż dojdziesz do kilku dni. W optymalnej sytuacji z czasem nałóg powinien zostać wyeliminowany.
Warto jednak zgłosić się po wsparcie psychologiczne, by lepiej radzić sobie z pojawiającymi się uczuciami. Szczególnie dokuczliwe bywają one przy próbach poradzenia sobie z problemem na własną rękę.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- American Psychiatric Association. (2014). Manual Diagnóstico y Estadístico de los Trastornos Mentales [DSM-5]. Editorial Médica Panamericana.
- Basso, J. C. & Suzuki, W. A. (2017). The effects of acute exercise on mood, cognition, neurophysiology, and neurochemical pathways: A review. Brain Plasticity, 2(2), 127-152. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5928534/.
- De Alarcón, R., de la Iglesia, J. I., Casado, N. M., & Montejo, A. L. (2019). Online porn addiction: What we know and what we don’t a systematic review. Journal of clinical medicine, 8(1), 1-20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6352245/
- Kraus, S. W., Krueger, R. B., Briken, P., First, M. B., Stein, D. J., Kaplan, M. S., & Reed, G. M. (2018). Compulsive sexual behaviour disorder in the ICD‐11. World Psychiatry, 17(1), 109-110. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5775124/
- Mayo Clinic. (29 de junio de 2023). Conducta sexual compulsiva. Consultado el 10 de noviembre de 2023. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/compulsive-sexual-behavior/diagnosis-treatment/drc-20360453
- Morrison, J. (2015). DSM-5 guía para el diagnóstico clínico. Manual moderno. https://books.google.com.mx/books?hl=es&lr=&id=FSsjCQAAQBAJ&oi=fnd&pg=PT3&dq=dsm+5+diagn%C3%B3stico+cl%C3%ADnico&ots=Uf1ukYKD1k&sig=Mkyy33-TM_OXcG6CifYVm5a646E#v=onepage&q=dsm%205%20diagn%C3%B3stico%20cl%C3%ADnico&f=false
- Pilcher, J. J., Morris, D. M., Donnelly, J. & Feigl, H. B. (2015). Interactions between sleep habits and self-control. Frontiers in human neuroscience, 9, 1-5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4426706/
- Rajshekhar, B., Rao, Y. S. S. R., & Srinath, G. (2010). Compulsive masturbation treated with fluvoxamine-A case study. Arcihves of Mental Health, 11 (1), 28-30. https://journals.lww.com/amhe/Abstract/2010/11010/Compulsive_masturbation_treated_with_fluvoxamine_a.11.aspx
- Weir, K. (2020). Nurtured by nature. American Psychological Association. Consultado el 9 de junio de 2023. https://www.apa.org/monitor/2020/04/nurtured-nature.
- Yeung, J. W., Zhang, Z. & Kim, T. Y. (2018). Volunteering and health benefits in general adults: cumulative effects and forms. BMC Public Health, 18(1), 1-8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5504679