Kobiety z rakiem piersi: sposoby relaksu

Kobiety z rakiem piersi

Proces terapeutyczny, przed którym stają kobiety z rakiem piersi jest zazwyczaj niezwykle długi i wymagający. Właściwie już od pierwszego dnia niezbędne będzie udzielenie osobie chorej wsparcia psychologicznego.

W tym sensie psychoedukacja jest niezbędna: aby dostarczyć nam informacji na temat choroby i technik, które będziemy wykorzystywać do poprawy kondycji fizycznej i stanu psychicznego kobiety z rakiem piersi. Oznacza to, że przy interwencji postaramy się poprawić jej samopoczucie we wszystkich obszarach.

Nasz dzisiejszy artykuł poświęcony będzie omówieniu niezwykle istotnego znaczenia, jakie może mieć relaks i odpowiednie jego techniki dla każdej kobiety z rakiem piersi. Celem zastosowania technik relaksacyjnych w tym leczeniu jest to, że możemy nauczyć się kontrolować nasz poziom aktywacji poprzez modyfikację różnych stanów fizjologicznych i emocjonalnych. A to jest właśnie klucz do sukcesu.

W jaki sposób relaks wpływa fizjologicznie i psychicznie na kobiety z rakiem piersi?

Trzeba w tym miejscu wiedzieć o tym, że techniki relaksacyjne powodują wzrost aktywacji przywspółczulnej i zmniejszają pobudzenie współczulnego układu nerwowego. Relaksacja to stan hipoaktywacji charakteryzujący się niskim tętnem, rozszerzeniem obwodowych naczyń krwionośnych, oddychaniem za pomocą przepony, niewielką aktywacją mięśni…

Relaks na plaży

Jednakże oprócz wpływu na redukcję aktywacji fizjologicznej, techniki relaksacyjne mają także inne efekty poznawcze, szczególnie istotne w przypadku kobiety z rakiem piersi. Mówimy tutaj o wzroście subiektywnego odczuwania relaksu, skupienia i reorientacji uwagi. A także o większej samokontroli lub o zwiększeniu zdolności do rozróżniania różnego rodzaju reakcji fizjologicznych.

Aspekt mentalny

Jak wspomina Aaron T. Beck w odniesieniu do aspektu poznawczego, to właśnie nasz umysł prowadzi nas do pewnych przekonań o nas samych. Może to obejmować między innymi błędy lub zniekształcenia w naszych myślach, w efekcie czego nasza psychika zamiast łagodzić problemy związane z walką z nowotworem piersi, czyni to zadanie jeszcze trudniejszym.

Aspekt poznawczy ma zasadnicze znaczenie w leczeniu kobiety z rakiem piersi, ponieważ myśli, które mamy i które same karmimy, nie będą sprzyjać pozytywnemu stanowi umysłu. Stanie się wręcz przeciwnie, takie myśli dostarczą nam jeszcze bardziej negatywnego obrazu naszej choroby. Pozytywne myśli zwiększą naszą samoocenę, nasze pragnienie walki, naszą motywację i nasze przywiązanie do leczenia.

“Mój nowotwór przeraził mnie do tego stopnia, że zmienił całkowicie moje życie. Od teraz jestem wdzięczna losowi za każdy nowy, zdrowy dzień, który mam. Pomogło mi to w ustaleniu priorytetów mojego życia.”
-Olivia Newton John-

Kiedy możemy zastosować relaksację w przypadku raka piersi?

Relaksacja u kobiety z rakiem piersi ma na celu uniknięcie nudności i wymiotów z powodu chemioterapii i niektórych rodzajów radioterapii (uwarunkowanej i uogólnionej na pewne bodźce wywołujące dyskomfort). W pewien sposób staramy się odwrócić skutki tego rodzaju warunkowania, które z drugiej strony jest powszechne u pacjentek, którzy mają już za sobą kilka takich sesji.

Ponadto relaksacja poprawia stan emocjonalny, z którym pacjentka przechodzi różne testy i wyniki. Wreszcie, relaks sprzyja samokontroli i ogranicza zachowania impulsywne, które często stają się kuszące z powodu frustracji, jaką choroba może wywołać u każdej kobiety z rakiem piersi.

Jaki rodzaj relaksu jest dostępny?

Rodzaj relaksacji dla każdej sytuacji będzie zależeć od różnych zmiennych, takich jak nasza znajomość odpowiedniej techniki. Inną ważną kwestią jest wiedza na temat tego, kiedy nasz niepokój przejawia się w większości przypadków lub czas, który mamy do dyspozycji. Następnie zobaczymy dwie najważniejsze techniki najbardziej przydatne dla kobiety z rakiem piersi. Oto one:

Spokój w parku

  • Stopniowe i pełne rozluźnienie mięśni (według Jacobsona). Celem tego zadania jest określenie Twojego poziomu napięcia i początkowych strategii relaksacyjnych za każdym razem, kiedy odczuwasz napięcie w swoim ciele.
  • Możemy dowiedzieć się o tym napięciu poprzez różne ćwiczenia. W większości przypadków polegają one na zastosowaniu napięcia mięśni poprzez dobrowolnie i intensywne ćwiczenia nad różnymi obszarami ciała. W miarę postępu tych ćwiczeń zmniejsza się liczba powtórzeń, aby można było stłumić nadmierne napięcie poprzez ćwiczenia rozciągające.
  • Wizualizacja wraz z przewodnikiem. Ćwiczenie to polega na wyruszeniu w mentalną podróż po obrazach, poszukiwaniu doznań, sytuacji i/lub miejsc, które dają przyjemność osobie chorej. W ten sposób wywołujemy różne bodźce umysłowe w tych miejscach, w których możemy się zrelaksować w pełni.

“Nowotwór może odebrać wszystkie moje fizyczne zdolności. Ale nie może dotknąć mojego umysłu, nie może dotknąć mojego serca i nie może dotknąć mojej duszy.”
-Jim Valvano-

Każdy dzień ma swój własny cel

Kiedy masz zamiar zmierzyć się ze złożonym krokiem i zadaniem w postaci raka piersi, sesją chemioterapii, kolejną sesją radioterapii, wizytą u onkologa oraz czekaniem na kolejne wyniki, postaraj się uprzednio zajrzeć do wnętrza swojego strachu i lęku w swoim ciele i umyśle tak, aby znaleźć tam także stan relaksu, pomagając sobie radzić sobie z tą trudną sytuacją i ułatwić sobie możliwość przejścia przez tę fazę, przez którą właśnie przechodzisz.

“Nikt nie może prawidłowo funkcjonować bez okazjonalnego spokoju.”
-Cristopher Paolini-

Wszystkie kobiety z rakiem piersi lub mające jakieś pojęcie o tej chorobie, wiedzą doskonale, że cierpienie związane z tą chorobą jest niezwykle trudne do zmierzenia i wyrażenia. To, co czuje taka osoba, kiedy słyszy słowa “ma pani raka” to niekończące się uczucia, lęki, niepokoje, zmartwienia i ogromna huśtawka emocjonalna…

Ale pamiętajmy o tym, że każdy nowy dzień ma swój cel. Krok po kroku idziemy przed siebie. Stajemy w obliczu nowego i pokonujemy wszelkie trudności. Nieuniknione jest myślenie o przyszłości i tym, co stanie się pod koniec leczenia.

Towarzyszy temu także odczuwanie lęku, że to wszystko i tak nie zadziała, że choć proces ten będzie kontynuowany, to jednak wszelkie dostępne środki walki z rakiem po prostu nie wystarczą. Właśnie w obliczu tego niepokoju, w obliczu tych skojarzonych myśli i emocji, to właśnie odpowiednio dobrany sposób relaksu może nam pomóc przejść te trudne chwile.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Marcom, P. K. (2017). Breast Cancer. In Genomic and Precision Medicine: Primary Care: Third Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-800685-6.00010-2

Cancer Research UK. (2016). Breast cancer statistics | Cancer Research UK. https://doi.org/10.1124/mol.63.6.1437

UK, C. R. (2014). Breast cancer incidence statistics. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1080/17441692.2010.530289

Scroll to Top