Kłótnie rodzinne: dlaczego się zdarzają?

Bracia, rodzice, dziadkowie, wujkowie, dzieci... Są członkowie rodziny, którzy zawsze się ścierają i zdają się mieć do siebie urazę. Co kryje się za tym brakiem harmonii, który wydaje się być przekazywany z pokolenia na pokolenie?
Kłótnie rodzinne: dlaczego się zdarzają?

Ostatnia aktualizacja: 09 lutego, 2022

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego Twoja rodzina się kłóci? Czy masz rodzeństwo, które nie może się znieść, dziadków, którzy nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, wujków, których prawie nigdy nie widujesz? Kłótnie rodzinne to częste zjawisko. Rodziny dzielą tę samą krew i kod genetyczny, ale łączy je także wiele niezgody i nieporozumień.

To prawda, że każdy dom tworzy swój własny świat. Co więcej, w każdym drzewie genealogicznym są połamane gałęzie, problematyczne postacie i niezagojone rany, zarówno w pniach, jak i w korzeniach. Tak naprawdę wszystko ma wpływ zarówno na stare, jak i na nowe pokolenia.

Oczywiście prowadzisz swoje dorosłe życie z dala od rodziny, ale są wątki, które Cię z nimi wiążą. Dziedzictwo genetyczne, spuścizna emocjonalna i niewidzialne wzorce, których czasami jesteś ofiarą, są w Tobie zintegrowane.

Dziedziczysz także rany międzypokoleniowe. Czynniki, takie jak przeszłe traumy, przemoc lub nadużycia, są nadal widoczne w tym małym jądrze społecznym, którego jesteś częścią. Przyjrzyjmy się bliżej.

kłótnie rodzinne

Kłótnie rodzinne: przyczyny i wyzwalacze

Czasami odnajdujesz się w dynamice, która jest tak złożona, jak i bolesna. W rodzinach nuklearnych (tworzonych przez rodziców i dzieci) kłótnie i różnice są powszechne. Czasami dotyczy to również dalszej rodziny (dziadków, wujków, kuzynów).

Spotkania mogą być polami minowymi i zawsze wydają się źle kończyć. Czy to po stronie matki, czy po stronie ojca – wszyscy możemy znaleźć się w takiej czy innej sytuacji. Sytuacji, w której zadajemy sobie pytanie, dlaczego wszyscy zawsze się kłócą, dlaczego, odkąd pamiętamy, widzimy tylko nieporozumienia i napięte chwile.

Jeśli dorastałeś w kontekście, w którym byłeś świadkiem tych międzypokoleniowych konfliktów, prawdopodobnie zostaniesz przez nie naznaczony na zawsze. Być może nie znasz nawet jednego ze swoich dziadków, ponieważ Twój ojciec lub matka nie rozmawiali z nimi. A może masz złe wspomnienia z kłótni między wujkami, z okrutnymi słowami i wyrzutami rzucanymi sobie nawzajem.

Wszystkie te rodzaje dynamiki ulegają erozji, a ponadto często trudno jest pozostać na uboczu. Dlaczego jednak te kłótnie rodzinne się zdarzają? Skąd pochodzą?

Nierozwiązana trauma międzypokoleniowa

Howard Stein jest historykiem i emerytowanym profesorem Uniwersytetu Oklahomy (USA). Sugeruje, że często w pewnym momencie naszej rodzinnej przeszłości ktoś przeżył traumatyczne wydarzenie. Na przykład czyjąś nagłą śmierć, katastrofy, wypadki, czy ataki.

Niemniej jednak te niepożądane zdarzenia nie zawsze są odpowiednio przezwyciężane. Są to rodzaje bólu o „zwartych obwodach”, które ulegają stagnacji i wspólnie przechodzą z pokolenia na pokolenie. Czasami ból zamienia się w gniew i wściekłość. To w pewien sposób determinuje wychowanie dzieci, przesycając je brakami, niezadowoleniem i nierozwiązanymi sporami.

Może to doprowadzić do zamrożenia bólu, który rozprzestrzenia się po całej rodzinie, tworząc napięcia.

Rodzinne urazy

Jeśli od dzieciństwa zadajesz sobie pytanie, dlaczego Twoja rodzina się kłóci, być może przyczyną są urazy, które żywiłeś w przeszłości i których nie pokonałeś. Przejawiają się w cichej goryczy między Twoimi wujkami i nieporozumieniami między Twoimi rodzicami i dziadkami. W ten sposób uraza przechodzi przez więzi w Twojej dalszej rodzinie.

Duma uniemożliwia przebaczenie. To sprawia, że pojawiają się napięcia. Wraz z tym przychodzą paskudne słowa i bolesne komentarze, które kończą się kłótniami.

Badanie przeprowadzone przez Hope University w stanie Michigan (USA) sugeruje, że uraza skutecznie zniekształca relacje i sprawia, że stają się one problematyczne. Ponadto wiemy, że emocja ta ma poważny wpływ na zdrowie.

Smutny mężczyzna

Odziedziczone agresywne wzorce

Czynniki takie jak znęcanie się, agresywność i agresywne zachowanie mogą być innym wyjaśnieniem, skąd w Twoim przypadku biorą się kłótnie rodzinne. Są to elementy, które czasami mogą przechodzić z pokolenia na pokolenie. Na przykład dzieci wykorzystywane przez rodziców mogą powtarzać to samo zachowanie ze swoim partnerem lub własnymi dziećmi, utrwalając w ten sposób tę samą dynamikę cierpienia.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Barcelonie (Hiszpania) wskazuje, że chociaż przemoc zależy od wielu czynników, takich jak aspekty społeczne, edukacyjne i kulturowe, czynniki biologiczne i genetyczne nie powinny być ignorowane.

Odkryto, że istnieje korelacja między zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi a agresywnym zachowaniem. To jest coś, co można przekazać z rodziców na dzieci. Co więcej, często prowadzi to do poważnej depresji.

Dlatego w wielu przypadkach za starciami rodzinnymi, za kłótniami, napięciami i ciągłymi naganami może kryć się zaburzenie psychiczne. Sugeruje to, że można to wyleczyć.

Każdy wymieniony tutaj czynnik można rozwiązać poprzez terapię. Jak wiemy, rodziny mogą czasami być pełne cierpienia. Jest to szczególnie widoczne, jeśli nie wyleczyli swojej przeszłości i nie zajęli się tymi ranami, które pozostają otwarte do dziś. Rany te warunkują samopoczucie wszystkich członków rodziny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ludwig, T. E., Laan, K. L. V., Ludwig, T. E., & Laan, K. L. V. (2001). Granting Forgiveness or Harboring Grudges. Psychological Science12(2), 117–123. https://doi.org/10.1111/1467-9280.00320.This
  • Yanli Zhang-James, Noèlia Fernàndez-Castillo, Jonathan L Hess, Karim Malki, Stephen J Glatt, Bru Cormand, Stephen V Faraone. An integrated analysis of genes and functional pathways for aggression in human and rodent models. Molecular Psychiatry, 2018; DOI: 10.1038/s41380-018-0068-7

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.