Billy Elliot: niszczenie uprzedzeń za pomocą tańca

Billy Elliot przeszedł do historii kina za niszczenie uprzedzeń i budowanie lepszego społeczeństwa. Z perspektywy dziecka świat dorosłych staje się wrogi, ale jego chęć do realizacji marzeń w końcu przełamuje wszelkie bariery.
Billy Elliot: niszczenie uprzedzeń za pomocą tańca

Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca, 2022

Billy Elliot był jednym z filmów otwierających nowe tysiąclecie. Dzieło Stephena Daldry’ego nieświadomie wysunęło na pierwszy plan temat, który 20 lat później nadal jest aktualny.

Film otworzył nowe tysiąclecie opinią, która definitywnie naznaczyła przyszłość i zerwała ze starym porządkiem. Trzeba przyznać, że nie pierwszy raz widzieliśmy film o tolerancji czy przełamywaniu schematów płciowych. Jednak Billy Elliot był inny. Został nakręcony oczami dziecka, które ostatecznie spełniło swoje marzenie o byciu tancerzem.

Niemniej jednak Billy nie wiedział, że społeczeństwo będzie przeciwko niemu. Nałożono na niego etykietę, z którą się nawet nie identyfikował. Co więcej, jego miłość do tańca doprowadziła go nawet do konfliktu z własną rodziną. Najciekawszym aspektem tego filmu jest nie tyle obserwowanie uprzedzeń społecznych, ile to, jak dziecku udało się zniszczyć przestarzałe wartości i nauczyć swoją rodzinę siły akceptacji i tolerancji, odkładając uprzedzenia na bok.

Sukces filmu wywindował aktora grającego główną rolę, Jamiego Bella, do sławy. Co więcej, był inspiracją dla Eltona Johna do stworzenia piosenki Electricity. Właściwie sam film stał się legendą.

Billy Elliot to prosty film ze świetnym przesłaniem. Główny bohater ostatecznie triumfuje dzięki swojej walce, zmuszając rodzinę do zaakceptowania jego wyborów. Film rysuje paralele między opresyjnym systemem a samym środowiskiem rodzinnym.

Dzięki w pełni zaangażowanej obsadzie i prostej, ale emocjonalnej historii Daldry osiągnął swój cel. Nawet dzisiaj film jest postrzegany jako lekcja życia i tolerancji.

Billy Elliot

Billy Elliot to chłopiec, który mieszka w skromnej okolicy ze swoim ojcem, Jackiem, bratem Tonym i babcią. Jego ojciec i brat reprezentują wartości, które często kojarzą się z męskością.

Po śmierci matki rodzina znalazła się w trudnej sytuacji i teraz żyje z pensji brata i ojca, którzy są górnikami. Babcia, mimo podeszłego wieku, często miewa urojenia z młodości, pamiętając swoją przeszłość jako początkująca tancerka.

Billy Elliot to film, który zachęca nas do odłożenia na bok naszych uprzedzeń. Przypomina nam, że kiedy rodzą się dzieci, są wolne od jakichkolwiek awersji i opinii. To społeczeństwo kształtuje je w ustalone wzorce. Mamy nadzieję, że w dzisiejszych czasach trochę posunęliśmy się do przodu, a role płciowe stały się bardziej elastyczne. Jednak na początku tysiąclecia uprzedzenia były na porządku dziennym.

To nie jest tylko film o chłopcu, który chce tańczyć w świecie stworzonym dla dziewczyn. Zaprasza nas wszystkich do realizacji naszych marzeń, niezależnie od etykiet, które za sobą noszą. Piłka nożna nie jest tylko dla chłopców, a balet nie tylko dla dziewcząt.

W obliczu ojca, który zapisuje go na boks, Billy buntuje się i postanawia poświęcić swój czas na taniec. Prowadzi to do kpin i dyskryminacji ze strony otaczających go osób.

Niszczenie uprzedzeń

Szczególnie interesujące jest obserwowanie, jak film promuje niszczenie uprzedzeń. W końcu łatwo byłoby przedstawić Billy’ego jako homoseksualistę, ponieważ chciał być tancerzem. Niemniej jednak nic nie może być dalsze od prawdy. Billy nawiązuje piękną przyjaźń z Michaelem, chłopakiem z sąsiedztwa, który cały czas go wspiera. W przeciwieństwie do Billy’ego Michael lubi przebierać się za kobietę i jest homoseksualistą.

Po raz kolejny zdajemy sobie sprawę, że to my, jako dorośli, stawiamy bariery, przerywamy przyjaźnie i nakładamy na siebie maski. Billy nigdy nie osądza Michaela. Wręcz przeciwnie, spędza z nim czas i akceptuje jego homoseksualizm, nawet o tym nie wspominając. Nie dlatego, że to tabu, ale dlatego, że uprzedzenie nie jest czymś, co go definiuje. Dla Billy’ego Michael jest jego najlepszym przyjacielem, a przyjaźń jest ważna bez względu na wszystko.

Billy uczy się baletu

Kontekst historyczny i kulturowy

Billy Elliot trafił na ekrany w 2000 roku i mówi o tolerancji. Przedstawia nam również najciekawszy dyskurs polityczny i kulturowy.

Ojciec Billy’ego jest górnikiem, a akcja dzieje się w latach 80-tych w mieście w hrabstwie Durham, w północnej Anglii. W tym czasie Margaret Thatcher była premierem Wielkiej Brytanii. Niedawno zainicjowała politykę, która wstrząsnęła północą kraju, a dokładniej klasą robotniczą.

Rząd Thatcher przeprowadził surowe działania ekonomiczne. Spowodowało to wysokie bezrobocie w najbardziej uprzemysłowionych obszarach kraju. Wkrótce górnicy stali się celem polityków, którzy próbowali sprywatyzować związki zawodowe i odebrać im władzę.

Dzięki temu Thatcher stała się zaprzysięgłym wrogiem klasy robotniczej. To dało początek strajkowi górników od 1984 do 1985 roku, kiedy to odbywa się film. Ponadto nalegała na prywatyzację i aglomerację władzy w Londynie.

Jej decyzja przyniosła konsekwencje, które do dziś powodują podziały w Wielkiej Brytanii. Prawda była taka, że strajk się nie powiódł i w konsekwencji taczeryzm zwyciężył.

Chociaż wspólnym wątkiem filmu jest pasja Billy’ego do tańca, jest on również głęboko naznaczony ruchem górniczym, który upadł pod władzę Thatcher.

Znaczenie strajku jest widoczne przez cały czas trwania filmu. Widzimy, że niektórzy górnicy, jak ojciec Billy’ego, musieli przełknąć dumę i iść do pracy. Relacja między ciemiężcą a ciemiężonymi jest widoczna przez cały film.

Jak wspomnieliśmy, ojciec Billy’ego, ku swemu rozczarowaniu, postanawia iść do pracy. Z perspektywy tolerancji można by powiedzieć, że jest to znak miłości ojca do syna, ale nie widzimy już ojca walczącego po prostu o przyszłość syna. Widzimy ojca, którego uderzający koledzy rzucają w niego rzeczami za jego decyzję o powrocie do pracy, aby zapewnić Billy’emu lepsze życie. Ojciec, który pomijając uprzedzenia ma świadomość, że bez jego pomocy jego syn nie będzie miał przyszłości. Dlatego wbrew sobie, w obliczu niesprawiedliwej sytuacji, poddaje się ciemiężcy, bo po prostu nie ma innego wyjścia.

Nierówność i ludzkość

Ta sytuacja nierówności jest doskonale pokazana w scenie, gdy Billy i jego ojciec przyjeżdżają do Londynu na próby szkoły baletowej. Widzimy, jak Billy występuje przez jury, które po prostu nie pochodzi z tego samego świata co on.

Widzimy bogate społeczeństwo Londynu, zwrócone w stronę zapomnianej północy. Możemy zauważyć uprzedzenia nie tylko w ojcu, który boi się o męskość syna, ale także na najwyższych szczeblach tanecznego świata.

Bez wątpienia są to uprzedzenia, które mogą położyć kres marzeniom i zniszczyć pragnienia wielu. Niemniej jednak widzimy, jak Billy błyskawicznie je niszczy, twierdząc, że kiedy tańczy, czuje się jak ogień, jak elektryczność. Jego miłość do tańca wykracza daleko poza miejsce urodzenia, orientację seksualną i wielkość domu, w którym mieszka.

Krótko mówiąc, Billy Elliot to lekcja ludzkości, która pochodzi od tych, którzy jeszcze nie zostali zepsuci: dzieci.

„Ale kiedy już zaczynam, jakby wszystko zapominam. Trochę znikam. Czuję zmianę w całym moim ciele. Po prostu tam jestem… Mam ten ogień w całym ciele. Lecę… jak ptak. Jak elektryczność… Tak, jak elektryczność.

-Billy Elliot-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.