Kilka ciekawych faktów na temat medycyny

Wszyscy zawdzięczamy coś medycynie. To niezwykle stara dyscyplina, która przeszła zawrotną ewolucję. Niestety, w dzisiejszych czasach ludzie wolą pytać Google niż swojego lekarza.

Doktor, przedstawiający ciekawe fakty dotyczące medycyny.

Medycyna jest jedną z dyscyplin, z którą wszyscy stykamy się w jakimś momencie naszego życia. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że do pewnego stopnia zależy od niej nasze samopoczucie i życie. Jest to jedna z najstarszych nauk i obejmuje szereg zawodów, które z czasem będą się zmieniać, ale nigdy nie przestaną istnieć. Dzisiaj przedstawimy kilka ciekawych faktów na temat medycyny.

Medycyna jest jedną z dziedzin o największej liczbie pododdziałów lub specjalności. Dzisiaj lekarz ogólny stał się rzadkością i istnieje co najmniej 50 gałęzi medycyny. Jest tak wiele różnych specjalności, że tylko inny lekarz może skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Medycyna jest również jedną z najbardziej zaawansowanych dziedzin wiedzy. Istnieje od czasów starożytnych. Jednak wciąż o wiele więcej nie wiemy niż wiemy na jej temat i ogólnie przyjmuje się, że nie ma lekarstwa na żadną chorobę. Istnieją wspierające i pomocne terapie, które działają, ale nie leczą jako takie. Poniżej omówimy kilka ciekawszym faktów na temat medycyny.

Najlepsi lekarze na świecie to Doctor Dieta, Doctor Cisza i Doctor Szczęśliwy-Człowiek”.

-Jonathan Swift-

Lekarz patrzący na tablet

Zabiegi i medycyna

W historii medycyny stosowano różne ciekawe metody leczenia. Na przykład w średniowieczu uważano, że każdą chorobę można wyleczyć złotem. Dlatego osoby o większych zasobach żuły arkusze tego metalu lub przyjmowały go w postaci proszku, jako dodatek do posiłków. Również w tym czasie recepty lekarskie często zawierały modlitwy o uzdrowienie.

W czasach rzymskich, w roku 23 pne, cesarz August był poważnie chory i został wyleczony przez swojego lekarza Antonio Musę. W dowód uznania cesarz zwolnił z podatków wszystkich lekarzy w Rzymie.

Musa, aby wyleczyć cesarza, użył rośliny: banana. Uważał to za uniwersalne lekarstwo. Na cześć tej historii naukowa nazwa rośliny to Musa paradisiaca. Rośliny były jedynymi lekami dostępnymi do drugiej dekady XX wieku, kiedy medycyna zwróciła się w stronę chemii laboratoryjnej.

Kilka ciekawych faktów na temat medycyny

Szacuje się, że najstarszą znaną chorobą jest gruźlica. Pierwsze jej ślady sięgają około 5000 lat przed naszą erą. Specjalność zajmująca się badaniem chorób wczesnych hominidów nazywa się paleopatologią. Ta gałąź medycyny ustaliła, że w czasach prehistorycznych najczęstsze dolegliwości miały charakter endokrynologiczny.

Przez długi czas wierzono, że choroby zawierają składnik nadprzyrodzony. Na przykład w starożytnej Mezopotamii sporządzono listę 6000 możliwych demonów, które atakowały ludzkie zdrowie. Od tego czasu i przez długi czas niektóre choroby wiązały się z problemami moralnymi lub karą boską.

Przez wiele lat operacji nie przeprowadzali lekarze, lecz fryzjerzy. Mieli reputację biegłych w posługiwaniu się nożyczkami i ostrymi przedmiotami, dlatego powierzono im wszystko, od ekstrakcji zębów po amputacje kończyn. Sami lekarze uważali, że takie zabiegi są poniżej ich godności.

Instrumenty medyczne sprzed lat

Więcej ciekawostek o medycynie

Choć niezwykle trudno w to uwierzyć, 200 lat temu rozpowszechniła się epidemia “wybuchowych zębów”. Stan ten zaczynał się od rozdzierającego bólu, który narastał z godziny na godzinę i zakończył się brutalną eksplozją. Twierdzi się nawet, że młoda kobieta została prawie przewrócona przez wybuch i pozostała głucha przez kilka tygodni.

Często medycyna niesie nieprzyjemne niespodzianki dla personelu medycznego. Ciekawy był przypadek 12-letniej dziewczynki, która cierpiała na rozstrój żołądka. Po jakimś czasie zwymiotowała grubego ślimaka ogrodowego. Był wciąż żywy i całkiem aktywny. W kolejnych dniach dziewczynka zwymiotowała jeszcze osiem podobnych robaków.

Halitoza, czyli nieświeży oddech, to bardzo powszechna dolegliwość, bardzo często występująca w historii ludzkości. Jednak przypadek w 1886 roku w Szkocji pobił wszelkie rekordy. Pewien mężczyzna poszedł do lekarza, ponieważ pewnej nocy zapalił zapałkę, żeby spojrzeć na zegarek, a kiedy ją zdmuchnął, miał usta pełne płomieni. Najwyraźniej miał problemy z trawieniem, które zwiększały produkcję metanu, łatwopalnego gazu. To kolejny z wielu ciekawych faktów na temat medycyny.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Báguena Cervellera, M. J. (2011). La tuberculosis en la historia. Anales (Reial Acadèmia de Medicina de la Comunitat Valenciana), vol. 12.
  • Bermúdez, Alexis, Oliveira-Miranda, María A., & Velázquez, Dilia. (2005). La Investigación etnobotánica sobre plantas medicinales: Una revisión de sus objetivos y enfoques actuales. Interciencia30(8), 453-459. Recuperado en 28 de junio de 2022, de http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0378-18442005000800005&lng=es&tlng=es.
  • Inteligencia, V. S. (2010). Curiosidades de la medicina. Arq Bras Cardiol, 94(4), 538-546.
Scroll to Top