Ayahuasca: poznaj mity i fakty na temat tej rośliny!

Ayahuasca: poznaj mity i fakty na temat tej rośliny!
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 08 kwietnia, 2021

Przeczytaj dzisiejszy artykuł i dowiedz się czym jest ayahuasca.

Ayahuasca to święta roślina dla kilku rdzennych społeczności zamieszkujących między innymi Kolumbię, Boliwię czy Peru. Jej działanie halucynogenne jest podobne do tak zwanych “środków psychodelicznych”. Ten eteogen jest wykorzystywany aby pozyskać z rośliny ayahuasca związek nazywany “yagé”. Yagé to napój o silnym działaniu psychoaktywnym.

Ludy tubylcze, które wykorzystują tą roślinę, uważają, że ma ona działanie duchowe. Używają jej, aby poprawić swoje zdrowie fizyczne i duchowe. Postrzegają tą roślinę jako drzwi prowadzące do osiągnięcia wyższego i leczącego stanu świadomości.

Z tego powodu w świecie Zachodu narosło wiele mitów na temat działania tej rośliny. Wiele osób spożywa yagé, aby osiągnąć słynny stan wyższej świadomości, który interesuje tak wiele osób.

Z kolei inni mylą tą rośliną ze zwykłymi narkotykami rekreacyjnymi i używają go nie mając pojęcia o jego właściwościach. W dzisiejszym artykule zajmiemy się mitami i faktami na temat rośliny ayahuasca.

Kobieta z ludów tubylczych

Ayahuasca: roślina lecznicza

Ludy tubylcze Amazonii uznają ayahuaskę przede wszystkim za lek. Używają jej od tysięcy lat zarówno w celu ochrony przed rozwojem licznych schorzeń, jak również aby zwiększać moc umysłu. Szamani z tych ludów co 7 do 14 dni organizują rytuały polegające na spożywaniu ayahuaski.

Ayahuasca to nie jedyna roślina używana do przygotowywania yagé. W tym celu stosuje się również roślinę noszącą nazwę Psychotria, która zawiera dimetylotryptaminę (DMT), substancję, która jest zakazana w kilku krajach.

Obie te rośliny gotuje się, aby stworzyć płynną substancję o gęstej konsystencji, która przypomina syrop. Osoby, które ją przygotowują, zazwyczaj rozcieńczają ją wodą przed wypiciem. Ma ona gorzkawy smak, które wiele osób uznaje za odrzucający.

Ayahuasca ma działanie przeczyszczające. Osoby, które ją piją, mogą w ciągu kilku minut zacząć wymiotować i mieć biegunkę. Rdzenni mieszkańcy Amazonii uważają, że ma to działanie lecznicze.

Takie oczyszczanie oznacza, że ciało pozbywa się wszystkich toksycznych substancji. Z psychologicznego punktu widzenia, roślina taka wywołuje “halucynacje”. Jednak nie są to typowe halucynacje związane z przyjmowaniem środków psychodelicznych. Wizje z wykorzystaniem ayahuasca prowadzą do lepszego zrozumienia rzeczywistości.

Ayahuasca

Doświadczenia związane z używaniem ayahuasca

Działania ayahuaski są inne w przypadku każdej osoby, zarówno z fizycznego, jak i psychologicznego punktu widzenia. Jej działanie prowadzi nie tylko do nadwrażliwości zmysłów, ale wywołuje również halucynacje związane z nieświadomymi rzeczywistościami.

To tłumaczy dlaczego jedna osoba może mieć “piękne” doświadczenia, a inni mogą dostrzegać coś dezorientującego, przerażającego czy pozostawiającego piętno na psychice.

Ayahuasca nie uzależnia. Co więcej, wiele osób wypija ją tylko jeden raz i nie powtarza więcej tego doświadczenia (niektórych mogą odstraszyć wymioty i biegunka). Jednak ta substancja ma silne działanie uspokajające, które poprawia stan umysłu. Właśnie to skłania wiele osób cierpiących na depresję do jej wypróbowania.

Rytuał

Niebezpieczeństwa płynące ze stosowania tego eteogenu

Działanie fizyczne ayahuaski może okazać się dla niektórych bardzo nieprzyjemne. Może również być niebezpieczne, jeśli spożyje ją ktoś, kto używa już innych substancji lub cierpi z powodu niektórych schorzeń. Szamani zawsze pytają o historię medyczną danej osoby, aby zdecydować, czy można podać jej ten eteogen.

Ayahuasca często wywołuje halucynacje związane z przeżywanymi przez nas nieuświadomionymi konfliktami. Wiele osób widzi zdarzenia z dzieciństwa (być może traumatyczne), zaś inni przyglądają się bieżącym wydarzeniom.

Jeśli przeżywają konflikt emocjonalny lub psychiczny, ayahuasca zapewne ujawni go w bardzo nieprzyjemny sposób, wywołując niemożliwe do przewidzenia konsekwencje. Trzeba koniecznie nadmienić, że spożywanie tej rośliny może prowadzić do pojawienia się epizodów psychotycznych.

Właśnie dlatego przed jej spożyciem należy porozmawiać z szamanem o swojej historii medycznej. Ayahuasca jest spożywana w grupach. Niezwykle ważną rolę odgrywa obecność szamana, ponieważ tylko on wie w jaki sposób należy pokierować grupą.

Niektóre osoby i firmy oferują doświadczenia psychodeliczne i sprzedają tą substancję na ulicach. Jeśli chciałbyś jej spróbować, dowiedz się najpierw więcej na jej temat. Zawsze lepiej jest dmuchać na zimne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.