Wilcza medycyna według rdzennych Amerykanów

Wilcza medycyna według rdzennych Amerykanów
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 30 stycznia, 2019

Wilcza medycyna jest lekarstwem duszy. Nie ma nic wspólnego z medycyną alternatywną czy pochodnymi terapiami. Swoją nazwę zawdzięcza rdzennym Amerykanom, którzy uważają, że obserwowanie wilków i ich zachowań pomaga leczyć wewnętrzny świat człowieka.

Rdzenni Amerykanie uważają wilki za święte zwierzęta lub totemy. Najpewniej zgromadzili znaczną wiedzę o nich przez te wszystkie lata, które doprowadziły ich do tak wielkiego podziwu dla tych stworzeń. Doszli nawet do wniosku, że naśladowanie wilków jest sposobem na rozwój, zrekompensowanie ran i zdolność do postępu pomimo przeciwności losu.

W zachodnim społeczeństwie wilcza medycyna nie jest zbyt dobrze znana. W rzeczywistości w naszej kulturze te zwierzęta mają złą reputację. Są antagonistami w opowiadaniach dla dzieci, gdzie w zasadzie są przedstawiane jako złe istoty. Istnieje także mit o „wilkołaku”, który jest groźny i niebezpieczny. Jednak wkrótce odkryjemy, że możemy nauczyć się wielu rzeczy od tych zwierząt.

Wilk: święte zwierzę dla rdzennych Amerykanów

Wilk jest zwierzęciem, które ma bardzo określone zachowanie, ponieważ jest „rytualne” w pewnych aspektach. Pierwszy dotyczy hierarchii, które są dość sztywne. Samce i samice alfa są niekwestionowanymi liderami grupy. W przeciwieństwie do innych gatunków lider niekoniecznie jest najszybszy, ale najbardziej inteligentny i wykwalifikowany.

Wbrew powszechnej opinii, wilki nie są ani samotne, ani dzikie. To bardzo towarzyskie zwierzęta, co tłumaczy, dlaczego zawsze działają się w grupach. Jeśli robią coś samotnie, to dlatego, że jest to wygodne dla ich grupy. Wilki wykorzystują przemoc tylko w skrajnych przypadkach. Wolą unikać walki (lub zakończyć ją tak szybko, jak to możliwe). Dodatkowo wilki nie zabijają innych wilków.

„Siłą stada jest wilk, a siłą wilka jest stado”.

Rudyard Kipling

Kolorowy wilk

Rdzenni Amerykanie twierdzą, że trzy największe umiejętności wilków to tropienie, niewidzialność i zapewnienie ochrony rodzinie. Te zwierzęta nie okazują dzikości ani siły. Zamiast tego obserwują, analizują i wolą pozostać niezauważone. Lubią analizować swoje środowisko i starannie opracować następny krok. Wrogowie nie mogą ich zobaczyć, ponieważ wilki wiedzą, jak „zniknąć”. Wilki atakują tylko wtedy, gdy jest to konieczne i gdy mają przygotowaną strategię walki.

Wilcza medycyna

Dla rdzennych Amerykanów wilk jest przewodnikiem. Wszyscy nosimy w sobie coś związanego z wilkiem. Są chwile w życiu, w których musimy skorzystać z naszego odważnego, mądrego i roztropnego ducha i wypuścić go na zewnątrz. Zasadniczo wilcza medycyna opiera się na tym, by w obliczu ważnych wyzwań sięgać po naszą wewnętrzną siłę i zdolności strategiczne.

Rdzenni Amerykanie i wilki

Rdzenni Amerykanie wierzą, że duch wilka staje się naszym tymczasowym sojusznikiem w określonych sytuacjach. Chodzi przede wszystkim o te okoliczności, w których czujemy śmiałość, lojalność, szczodrość i wolność. Duch wilka nie obawia się niebezpieczeństwa i jest odważny. Właśnie dlatego wydaje się naszym sprzymierzeńcem, gdy decydujemy się zrobić coś niedozwolonego lub niebezpiecznego.

Wilcza medycyna ma związek z kultywowaniem i pozwalaniem tej nierzeczywistej sile wypłynąć na powierzchnię. Rdzenni Amerykanie uważają, że wilki i czarownice zawsze idą w parze i że najlepiej czują się w ciemności. Oznacza to, że nasza najbardziej magiczna i wolna część powstaje, gdy nikt inny na nas nie patrzy. W tych warunkach znajdujemy rozwiązanie naszych problemów i odkrywamy ścieżki, których wcześniej nie widzieliśmy.

Rdzenny Amerykanin - wilcza medycyna

Przebudzić wilka żyjącego w naszym wnętrzu

Zgodnie z tradycją, pierwszym sposobem na przebudzenie wilka drzemiącego w każdym z nas jest zwrócenie uwagi na nasze sny. Wilcza medycyna to przede wszystkim ponowne spotkanie z naszą podstawową siłą. Wszystko, co jest wewnątrz nas, w ukrytych obszarach naszej istoty, wychodzi z naszej nieświadomości poprzez nasze sny. Dlatego zrozumienie świata snów jest tak istotne, jeśli chcemy lepiej poznać siebie i zdobyć odwagę niezbędną w trudnych chwilach.

Podobnie, wilcza medycyna wskazuje także, że ważne jest, abyśmy poświęcili trochę czasu na obserwowanie siebie i próbę bycia widzami naszych własnych działań, powstrzymując się od oceniania. Celem tego jest dostrzeżenie elementów w naszym codziennym życiu, które mogą być przeszkodami. Co sprawia, że nasz duch jest zniewolony? Obawy, zobowiązania, a może przeszłe doświadczenia?

Następnym krokiem jest działanie. Jeśli chcemy coś zrobić, nie musimy czekać na idealne okoliczności ani na zmianę naszej rzeczywistości. Możemy rozpocząć pracę nad tym, czego chcemy w dowolnym momencie, z determinacją, wspaniałomyślnością i lojalnością. Wilcza medycyna mówi, że jeśli przyjmiemy taką postawę, duch wilka poprowadzi nas dobrą drogą.

„Bądź wilkiem. Wilk jest nieustępliwy, nigdy się nie poddaje i nie ogląda się za siebie”.

-Dhruv Rathod-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • López Portillo, P. (2016). Los Postes totémicos de la costa noroeste de América del norte.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.