Kenzaburō Ōe: pięć wspaniałych cytatów

Kenzaburō Ōe: pięć wspaniałych cytatów
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca, 2023

Kenzaburō Ōe to jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych pisarzy XX wieku. Poznaj najpiękniejsze cytaty jego autorstwa!

Wiele cytatów autorstwa Kenzaburō Ōe stanowi odzwierciedlenie jego osobistych tragedii i okropnych rzeczy, których był świadkiem. To jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych pisarzy XX wieku.

Kenzaburō Ōe urodził się w małej wiosce w Japonii. Pochodził z bardzo ubogiej rodziny. Jego pragnienie stania się kimś znaczącym sprawiło, że udał się do Tokio, gdzie ukończył studia na wydziale filozofii i literatury.

Gdy znalazł się w Tokio, przeżył spory szok kulturowy, ponieważ wioska, w której się urodził, bardzo różniła się od ogromnego miasta, w którym się znalazł. To właśnie ten szok kulturowy sprawił, że zaczął pisać.

Kenzaburō Ōe ma humanistyczną duszę oraz jest zabawny i przekonujący. Jego cytaty są krótkie i trafne. Dziś przedstawimy kilka z nich, które cieszą się największą popularnością!

1. Kenzaburō Ōe o strachu

Kenzaburō Ōe pisze sporo o strachu. Uważa, że nie powinniśmy mu się poddawać, a raczej próbować z nim współpracować. Ten wspaniały pisarz, który w 1994 r. zdobył Literacką Nagrodę Nobla, wierzy również, że ludzie są w stanie uwolnić się od strachu.

Oto jeden z cytatów jego autorstwa, który odzwierciedla to przekonanie: “Aby pokonać strach, musisz go wyodrębnić. W tym celu musisz dokładnie zdefiniować obiekt swojego lęku”. To doskonała rada. Zrozumienie czego dokładanie się boisz to pierwszy krok do pokonania lęku.

2. Dwie twarze świata

Kolejny cytat tego pisarza głosi: “Kiedy chcę spoglądać na świat oboma oczami, postrzegam dwa światy, jeden nałożony na drugi. Pierwszy jest jasny i przejrzysty, zaskakująco zdefiniowany. Drugi jest nieprecyzyjny i subtelnie zacieniony”.

W ten sposób zwraca uwagę na niejednoznaczność egzystencji, w tym egzystencji każdego człowieka. Odzwierciedla istniejącą w nas dwoistość: dobro i zło, jasność i mrok, to, co wspaniałe i to, co nie jest aż tak świetne. Podczas naszego życia stale stawiamy czoła temu paradoksowi.

3. Dobry pisarz

Kenzaburō Ōe wypowiada się również często na temat aktu pisania. Uważa, że to coś więcej niż zawód; to postawa wobec istnienia. To zarazem świadectwo, pewien rodzaj terapii, jak i ćwiczenie kulturalne.

Napisał kiedyś: “Dobry pisarz nigdy nie powinien osiadać”. Twierdzi, że jedna z rzeczy, która pcha ludzi do pisania, to niestabilność. W przeciwnym razie nie byłoby żadnego powodu, aby wyobrażać sobie inne możliwe światy za pomocą literatury.

4. Duch bomby atomowej

Zbombardowanie bronią atomową Hiroszimy i Nagasaki w znaczący sposób odbiło się na twórczości i życiu Kenzaburō Ōe.

Wiele z jego tekstów porusza ten temat. Oto jeden z ważnych cytatów: “Cenna lekcja, jaka płynie z dramatu Hiroszimy, to godność”. Chodzi mu o żelazną wolę ludzi, którzy odbudowali naród po tym okropnym wydarzeniu.

5. O kłamstwach

Kenzaburō Ōe nie próbuje wykorzystywać swojego pisania do moralizowania. Nie daje żadnych porad ani wskazówek odnośnie tego, jak należy postępować. Mimo tego wszystkie jego nowele i eseje bazują na pytaniach natury moralnej i etycznej.

Jeden z jego cytatów głosi: “Jeśli kłamiesz, aby wyrwać się z tarapatów, powinieneś to robić w taki sposób, abyś nie musiał ponownie kłamać, gdy prawda wyjdzie na jaw”. Widzisz więc, że nie potępia kłamstwa, a jedynie wskazuje, że nie stanowi najlepszego rozwiązania. Zakłada, że w którymś momencie prawda wyjdzie na jaw, co należy brać pod uwagę, gdy ma się zamiar skłamać.

Kenzaburō Ōe miał również niepełnosprawne intelektualnie dziecko. Narodziny jego syna całkowicie zmieniły zarówno jego życie, jak i jego twórczość. Być może właśnie dlatego jego prace sprawiają wrażenie, że jest autorem, który marzy o zrozumieniu znaczenia tego, co niemożliwe.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.