Jednostronny związek: czy wiesz jakie ma cechy?

Jednostronny związek: czy wiesz jakie ma cechy?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się na czym polega jednostronny związek.

Jednostronny związek pojawia się, gdy Twój partner lub partnerka oczekuje, abyś zgadywał co jest z nim nie tak. Kiedy nie jesteś w stanie tego zrobić, zaczyna się złościć. Chociaż takie zachowanie jest dość nielogiczne i dziecinne, to zdarza się o wiele częściej niż może Ci się wydawać. Okazuje się, że wiele osób oczekuje od swojego partnera czytania im w myślach.

Niektóre osoby nie są w stanie wykazać się asertywnością i wyrazić swoich niepokojów, rozczarowań lub smutków. Właśnie dlatego przyjmują pasywne nastawienie. Spodziewają się, że ich partnerzy odkryją przyczynę ich dyskomfortu.

To prowadzi do podwójnej frustracji, ponieważ gdy orientują się, że ich partner nie jest w stanie odgadnąć co się dzieje, ich problem jedynie się powiększa.

Ta kwestia nie dotyczy tylko osób określonej płci. Okazuje się, że nie tylko kobiety oczekują, aby ich partnerzy domyślali się jak Sherlock Holmes co jest z nimi nie tak.

Większość osób nie jest w stanie czytać myśli. Co więcej, obdarzenie kogoś miłością nie daje Ci magicznej mocy, która pozwoli Ci go zrozumieć. Dlatego Twój partner lub partnerka będzie wiedział tylko to, co mu powiesz, i vice versa. Widać wyraźnie, że w miłości tak naprawdę chodzi o dzielenie się ze sobą i zrozumienie.

“Ludzie nie usłyszą tego, czego nie mówisz. Myślenie to nie komunikacja.”

-Frank Sonnenberg-

Kobieta krzycząca na mężczyznę

Na czym polega jednostronny związek?

“Co jest z tobą nie tak?”

“Nic.”

“Martwisz się czymś?”

“Powinieneś wiedzieć.”

Być może w którymś momencie swojego życie uczestniczyłeś w identycznej rozmowie. Chociaż oczywiście mógł istnieć oczywisty powód takiego napięcia lub złości, to również dobrze jeden z partnerów mógł nie być do końca świadom tej rzeczywistości.

Jednak mówienie “Nic mi nie jest” lub “Powinieneś wiedzieć” to zła strategia komunikacyjna. Osoba, która nie wykazuje się empatią i nie orientuje się, że istnieje problem, jest tak samo zła w zarządzaniu emocjami jak ta, która wyraźnie ich nie wyraża.

Oznacza to, że wznoszenie barier, ironia lub defensywność nie wnoszą niczego pozytywnego. Co zadziwiające, takie sytuacje są na porządku dziennym. Czytaj dalej, aby zrozumieć dlaczego tak się dzieje.

Jednostronny związek to pułapka oczekiwań

Z pewnością coś jest nie tak, gdy Twój partner lub partnerka oczekuje, abyś zgadywał co mu jest. Może się tak dziać między innymi z powodu ich błędnych oczekiwań, takich jak:

  • Zakładanie i branie za pewnik tego, że w byciu w związku chodzi o obustronne rozumienie każdej sekundy i każdego niuansu. Oznacza to, że Twoja “druga połówka” powinna natychmiast zauważyć, gdy coś Cię boli, niepokoi, przeraża, złości lub Ci przeszkadza. W końcu o to chodzi w miłości.
  • Kolejne niebezpieczne oczekiwanie to powiązanie miłości z magią. Wyidealizowana koncepcja “drugiej połówki” prowadzi do zaszczepienia błędnego przekonania, że powinieneś być w stanie czuć to, co czują inni. Właśnie to niszczy wiele związków.

To samodzielnie skonstruowane rodzaje rzeczywistości, które muszą zostać zdefiniowane w nowy sposób. Tylko wtedy będzie można przestać ranić samego siebie.

Brak asertywności i pasywność

Wiele osób znajdujących się w związkach zachowuje się w pasywny sposób. Innymi słowy, niektóre osoby wkładają minimalny wysiłek na poziomie emocjonalnym i decydują się zachować ciszę zamiast zdecydować się na asertywność. Takie osoby nie dzielą się swoimi problemami ponieważ zawsze są defensywne lub z powodu złych umiejętności komunikacyjnych.

W takich przypadkach istnieje czynnik determinujący: potrzeba, aby druga osoba wykonała za nich pracę, którą oni powinni wykonywać. Tym samym są przekonani, że to ich partner ma obowiązek dowiedzieć się co jest z nimi nie tak i ma ułatwić im życie, jeśli rzeczywiście ich kocha.

Twój partner oczekuje, że będziesz zgadywać co jest z nim nie tak ponieważ nie wie jak to wyrazić

“Nic mi nie jest, wszystko jest w porządku, ale wszystko jest nie tak i oczekuję, żebyś to Ty znalazł rozwiązanie tej sytuacji”. Twój partner lub partnerka nie umie zarządzać swoimi emocjami, jeśli oczekuje, że zgadniesz co jest z nim nie tak.

Może mieć trudności z postrzeganiem, rozumieniem i regulowaniem swoich własnych uczuć. Z tego powodu pojawia się emocjonalna blokada.

Musisz wykazać się cierpliwością i postarać się pomóc swojemu partnerowi nauczyć się wyrażać to, co się dzieje. Badania, takie jak to przeprowadzone na Uniwersytecie Columbia przypominają, że taki brak panowania nad swoimi uczuciami i asertywnością stanowi znaczący problem w relacjach z innymi.

Każdy z nas powinien nad tym pracować. Koniec końców, nikt nie jest w stanie czytać w myślach. Dlatego też zawsze trzeba wskazywać w sposób obiektywny i jasny źródła swojego niepokoju.

Dwie głowy z gałęzi

Nauczaj się wyrażać swoje niepokoje

Twój partner lub partnerka może oczekiwać od Ciebie zgadywania tego, co jest z nim nie tak, ponieważ ma błędne pojęcie odnośnie tego czym tak naprawdę jest miłość. Może chcieć, abyś wykazał się większą empatią.

Ale musisz zachować ostrożność, ponieważ w empatii nie chodzi o zgadywanie tego, o czym myśli Twój partner lub partnerka. Możesz dostrzec, że zrobiłeś coś nie tak, ale możesz nie wiedzieć co to było.

Każdy z nas musi nauczyć się mówić to, co wywołuje w nich ból. Wszystko dlatego, że wyrażanie tego, co Ci przeszkadza, jest zdrowe.

Dlatego jeśli Twój partner lub partnerka uraził Cię, ale Ty nie będziesz się odzywać i będziesz czekać, aż to zauważy, uciekasz się do dziecinnej strategii, która świadczy o Twoim braku asertywności.

Związek dwojga ludzi nie jest magiczny i wymaga codziennej pracy. W końcu obdarzenie kogoś miłością to inwestycja w to, czego pragniesz. Problemy nie znikną same z siebie, a Twój partner lub partnerka nie jest w stanie czytać Twoich myśli ani rozwiązywać Twoich problemów. Musicie robić to wspólnie, więc musicie nauczyć się komunikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Harris, Victor. (2012). 9 Important Communication Skills for Every Relationship. . American Scientist, 91(July-August), 330-335.
  • Rosenberg, M. B. (2003). Nonviolent Communication – A Language of Life. Encinitas US: PuddleDancer.
  • Segrin C. (2014) Communication and Personal Well-Being. In: Michalos A.C. (eds) Encyclopedia of Quality of Life and Well-Being Research. Springer, Dordrecht. https://doi.org/10.1007/978-94-007-0753-5_446
  • Weger, H., Castle, G. R., & Emmett, M. C. (2010). Active Listening in Peer Interviews: The Influence of Message Paraphrasing on Perceptions of Listening Skill. International Journal of Listening, 24(1), 34-49.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.