W ciągu dnia pracy często zdarza się, że Twój umysł błądzi i gubi się w sprawach niezwiązanych z pracą. Na przykład to normalne, że wielokrotnie sprawdzasz swój telefon komórkowy, przeglądasz media społecznościowe i myślisz o tym, co zamierzasz robić na koniec dnia. Być może też śnisz na jawie albo zwracasz uwagę na dźwięki wokół Ciebie. Jeśli jednak chcesz być bardziej produktywny, musisz nauczyć się, jak zwalczyć rozkojarzenie umysłowe.
Pokażemy Ci, jak to zrobić.
Rozkojarzenie umysłowe: dziewięć kluczy do walki z nim
Rozkojarzenie umysłowe może dotknąć każdego. Na szczęście możemy to kontrolować i poprzez praktykę poprawiać naszą koncentrację. Oto kilka skutecznych strategii, które pomogą Ci to osiągnąć:
1. Bądź świadomy swoich rozproszeń
Jednym z pierwszych kroków w walce z rozkojarzeniem jest określenie, które czynniki na Ciebie wpływają. W końcu nie wszystkich rozpraszają te same rzeczy, więc musisz wiedzieć, które są dla Ciebie istotne.
Chris Bailey, autor bestsellera Projekt produktywności, zaleca spisanie bodźców, które Cię rozpraszają. Robiąc to, musisz wziąć pod uwagę, że nie tylko zewnętrzne czynniki rozpraszające (takie jak hałas czy telefony komórkowe) wpływają na Twoją uwagę. Te wewnętrzne (takie jak myśli lub zmartwienia) są również źródłem rozproszenia.
Po zidentyfikowaniu ich łatwiej będzie Ci je rozpoznać w ciągu dnia. Pomoże Ci to ponownie skoncentrować się na poprzedniej aktywności. Aby pozostać skoncentrowanym, możesz powtarzać frazy, takie jak „Muszę pozostać w skupieniu” lub „To jest to, co muszę teraz robić”. Wkrótce zobaczysz, że stopniowo będziesz w stanie ponownie się skupić.
2. Przygotuj swoje środowisko pracy
Najlepiej byłoby mieć miejsce, w którym można wygodnie i przez długi czas pracować. Potrzebne jest do tego wygodne biurko i siedzisko, dobre oświetlenie, a także uporządkowana przestrzeń wolna od rozpraszającego hałasu.
Jeśli pracujesz w hałaśliwym miejscu, możesz użyć zatyczek do uszu lub słuchawek z redukcją szumów. Powinieneś jednak przebywać w środowisku, które pozwala na łatwiejsze wykonywanie zadań.
3. Wyznacz dwa-trzy dzienne cele
Przeciążanie się czynnościami kończy się przytłoczeniem i obniżaniem wydajności. Dlatego najlepiej postawić sobie od dwóch do trzech dziennych celów, które są małe, a przede wszystkim osiągalne.
Przed rozpoczęciem dnia pracy zapisz na tablicy lub w zeszycie cele, które chcesz osiągnąć. Możesz zacząć od bardziej szczegółowych i prostych zadań i stopniowo zwiększać ich poziom trudności, gdy zaczynasz czuć się pewniej.
4. Upewnij się, że inni Cię nie rozpraszają
Jeśli wykonujesz ważną pracę, najlepiej jest unikać rozpraszania się przez innych. Aby to zrobić, znajdź miejsce, w którym jest mało prawdopodobne, że ludzie będą Ci przeszkadzać. Powiedz im też, że nie chcesz, aby Ci przeszkadzano.
5. Wyłącz powiadomienia na telefonie komórkowym
Telefony komórkowe są obecnie jednym z najczęstszych źródeł rozpraszania uwagi. Dlatego też musisz opracować skuteczne strategie ich kontrolowania. Możesz na przykład wyciszyć powiadomienia, wyłączyć telefon lub przełączyć go w tryb samolotowy.
Jednak osoby uzależnione od telefonów komórkowych często łamią własne postanowienia. Jeśli jesteś jedną z nich, musisz rozwijać swoją dyscyplinę. Bailey sugeruje wzajemną wymianę telefonów z kolegą z biura, ponieważ pomoże to zwalczyć pokusę trzymania telefonu w pobliżu.
6. Ustal harmonogram prac
Ta rada odnosi się bardziej do tych, których harmonogramy pracy są elastyczne lub którzy pracują na własną rękę. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, powinieneś określić, o której porze dnia pracujesz na najlepszym poziomie, i ustrukturyzować swoją listę rzeczy do zrobienia w oparciu o te informacje.
Na przykład: większość ludzi pracuje najlepiej wcześnie rano. Są jednak inni, którzy są bardziej produktywni w nocy. Ważne jest, abyś poznał siebie i określił, kiedy jesteś najbardziej produktywny. Dzięki temu będziesz bardziej skoncentrowany i łatwiej zwalczysz mentalne rozproszenia.
7. Rób krótkie przerwy
Nie da się skupiać na czymś uwagi w 100 procentach przez cały dzień pracy. Dlatego musisz zaplanować krótkie okresy odpoczynku, aby oczyścić umysł, zjeść kanapkę, czy dać odpocząć oczom.
Najlepiej zrobić 15-20 minutową przerwę po każdej godzinie pracy. To dlatego, że większość z nas może utrzymać koncentrację tylko przez około godzinę lub krócej. W związku z tym praca bez przerwy może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
8. Wysypiaj się
Innym kluczem do walki z rozproszeniem uwagi jest wystarczająca ilość snu w nocy. Ilość snu, jakiej potrzebuje każda osoba, jest różna. Jednak większość ludzi potrzebuje około siedmiu godzin spokojnego snu.
Aby zapewnić sobie dobry odpoczynek, należy wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne przynajmniej na godzinę przed pójściem spać.
9. Ćwicz medytację lub uważność
Medytacja jest niezwykle skuteczną praktyką, dzięki której będziesz bardziej pozytywny i skupiony na chwili obecnej. Wśród jej zalet są: lepsze samopoczucie, redukcja stresu i lęku, zwiększona samoocena i lepsza jakość snu.
Aby czerpać korzyści z medytacji, musisz wyrobić z niej nawyk. Powinieneś ćwiczyć od 20 do 30 minut w ciągu dnia, najlepiej rano, przed rozpoczęciem dnia pracy.
Podsumowując, pamiętaj, że potrzebujesz wytrwałości i praktyki, aby wspierać te nawyki i skutecznie zwalczać mentalne rozproszenia.