Medytacja - sposób na poprawienie relacji z innymi

Czy wiesz, że medytacja pomaga poprawić relacje z innymi? Dowiedz się w tym artykule, jakie przynosi Ci korzyści czego się spodziewać.
Medytacja - sposób na poprawienie relacji z innymi

Ostatnia aktualizacja: 14 lutego, 2022

Medytacja. Korzyści z niej płynące są nam dobrze znane. Na przykład jest to praktyka, która przynosi korzyści Twojemu umysłowi oraz zmniejsza stres i niepokój. Ponadto, medytując codziennie, można zaobserwować pozytywne zmiany w sposobie radzenia sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami lub okolicznościami.

Jednak za każdym razem, gdy myślisz o medytacji, zwykle robisz to w celu uzyskania korzyści dla siebie, takich jak zmniejszenie stresu lub lepsze zarządzanie emocjami. Niemniej jednak łatwo zapomnieć, że medytacja pomaga również poprawić relacje z innymi. Jak to się robi? Jak to się dzieje? Spójrzmy.

kobieta medytująca

Medytacja i jej związek z empatią

Artykuł Empatia i uważność. Konwergencja teoretyczna stwierdza, że „ empatia jest niezbędnym elementem w relacjach międzyludzkich”. Chociaż człowiek rodzi się z biologiczną predyspozycją do rozwijania tej zdolności, to doświadczenia i środowisko, w którym dorasta, determinują jego stopień rozwoju. Co więcej, wiemy teraz, że empatię można wzmocnić poprzez medytację.

Jak to się stało? W rzeczywistości medytacja pomaga poprawić relacje międzyludzkie, ponieważ zachęca do rozwoju współczucia. Ponadto zachęca do uważnego słuchania bez osądzania i z predyspozycją do akceptacji. Robiąc to ze sobą, robisz to także z innymi, ponieważ otwierasz się na uważne słuchanie bez krytykowania działań innych.

Ważnym elementem medytacji jest to, że pozwala mieć otwarty stosunek do doświadczeń, zachowań i postaw innych ludzi. Jest to niezbędne, aby mieć zdrowsze relacje, oparte na zrozumieniu i akceptacji drugiego. Artykuł Empatia i uważność – zbieżność teoretyczna mówi o różnych badaniach, które są oparte na dowodach empirycznych. Badania te wykazały, że to prawda, że medytacja przyczynia się do zwiększenia empatii.

„Zamiast potępiać ludzi, spróbujmy ich zrozumieć”.

-Dale Carnegie-

Wpływ niepewności na twoje relacje

A jeśli inni mnie nie lubią? Czy ostatecznie będą chcieli mnie zostawić? Tego rodzaju pytania ujawniają głęboką niepewność w związkach. To uczucie, które za każdym razem staje się bardziej zakorzenione, na co wskazuje Gilles Lipovetsky w gazecie „El País”. Medytacja pojawia się jako sposób na rozwiązanie tych niepewności lub lepsze zarządzanie nimi.

Medytacja to praktyka, która pomaga lepiej poznać siebie. To wewnętrzne spojrzenie, kiedy obserwujesz swoje myśli i działania bez osądzania ich, akceptujesz swoje błędy i uczysz się na nich oraz słuchasz swoich życzeń, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Znając siebie lepiej, przestajesz polegać na innych. Nie potrzebujesz zewnętrznej aprobaty, ale możesz pozwolić sobie na bycie takim, jakim jesteś.

Jest to ważne, aby nie utrzymywać relacji zależności. Są one obecne nie tylko w parze. W rzeczywistości zbytnie poleganie na rodzinie lub przyjaciołach świadczy o wielkiej niepewności. Tego typu relacje nie są zdrowe i zwykle kończą się bardzo dużymi szkodami. Dlatego też medytacja pomaga poprawić twoje relacje również pod tym względem.

Kobieta medytująca z motylem na dłoni

Doświadczaj seksualności bez stresu

Oprócz przyjaźni i relacji rodzinnych medytowanie we dwoje może również pozwolić ci doświadczyć seksualności w inny sposób. Na przykład, ile razy czułeś się niepewnie w swoim ciele i to powodowało stres podczas stosunków seksualnych? To jest część życia i relacji, o którą musisz się nauczyć dbać.

Doświadczenie seksu ze stresem, strachem, niepewnością lub pośpiechem jest szkodliwe dla twojej relacji z partnerem, a także dla twojej relacji z samym sobą. Z tego powodu w ostatnich latach pojawiły się interesujące koncepcje, takie jak medytacja orgazmiczna. Medytacja pomaga skupić się na teraźniejszości, odwracając wzrok od przyszłości i pojawiających się w niej obaw.

W rzeczywistości wiele z najczęstszych problemów w twoich osobistych związkach ma swoje źródło w trudnościach z odłączeniem się. Medytacja pomaga ponownie połączyć się ze swoim ciałem, być tu i teraz, otworzyć zmysły, być bardziej świadomym każdego pocałunku, pieszczoty, oddechu… W ten sposób medytacja może sprawić, że Twoje relacje seksualne będą przyjemniejsze.

Niech to będzie codzienna praktyka

Teraz jesteś bardziej świadomy tego, jak medytacja pomaga poprawić twoje relacje. Aby jednak czerpać korzyści płynące z medytacji, powinieneś uczynić praktykę nawykiem. Nie będziesz potrzebował dużo czasu. Wystarczy pięć minut dziennie.

W miarę upływu dni możesz czuć, że musisz przedłużyć czas, który poświęcasz na codzienną medytację. Nie powinieneś się jednak zmuszać. Jeśli na początku wydaje ci się to trudne, medytacja prowadzona może być doskonałą opcją. Posiadanie kogoś, kto zaznaczy twoje kroki i nauczy cię medytować, jest niezwykle pomocne.

Na co czekasz? Zacznij medytować już dziś i popraw swoje relacje. Z drugiej strony, jeśli medytujesz od jakiegoś czasu, pomyśl o zmianach, które zauważyłeś w sposobie, w jaki odnosisz się do innych.

„Twój związek z samym sobą nadaje ton każdej innej relacji w życiu”.

-Robert Holden-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Campos, D., Cebolla, A., Quero, S., Bretón-López, J., Botella, C., Soler, J., … & Baños, R. M. (2016). Meditation and happiness: Mindfulness and self-compassion may mediate the meditation–happiness relationship. Personality and individual differences93, 80-85.
  • Goleman, D., & Davison, R. J. (2017). Los beneficios de la meditación. Barcelona: Kairós.
  • Matsers W, Johnson V, Kolodny R. Perspectivas de la sexualidad. En: La sexualidad humana. La Habana: Editorial Científico Técnica; 1988. p. 9-32.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.