Zrozumienie innych jest ważne, jeśli chcesz usytuować się w otaczającym Cię świecie. Jest to umiejętność, która pozwala dostrzec różnice w innych ludziach i budować reprezentacje, które pomagają zrozumieć, co oni mówią i czują, z ich własnej perspektywy. Jednakże, chociaż zrozumienie jest niezwykłą i ewolucyjnie użyteczną umiejętnością, nie jest to łatwe do zastosowania. Tak więc jak zrozumieć innych?
Na akt zrozumienia wpływają różne czynniki, które wzajemnie na siebie oddziałują. Na przykład nastroje, emocje, myśli, przekonania czy wartości. Wszystko to wpływa na sposób, w jaki chcesz widzieć i słuchać doświadczeń innych. To z kolei ma wpływ na kompleksowy proces, który przenosi Cię w ich nieznane wymiary.
Jak zrozumieć innych
Zrozumienie innych jest jednym z podstawowych czynników naszego ewolucyjnego sukcesu. Jak jednak rozwijać tę umiejętność? Poniżej pokażemy Ci kilka kluczy do osiągnięcia tego.
1. Obserwuj ich
Obserwowanie innych to nie tylko patrzenie na nich, ale także zwracanie na nich uwagi. Oznacza to, że jesteś w pełni dostępny dla tego, co mówi, robi lub czuje druga osoba. Aby rozwijać tę umiejętność, pamiętaj o następujących kwestiach:
- Analizuj ich gesty i mowę ciała.
- Słuchaj uważnie tego, co mówią i uważnie obserwuj, co robią.
- Dopasuj ich słowa do swoich działań lub wyrażeń.
- Zidentyfikuj emocje, które wyrażają.
Obserwacja to umiejętność, którą rozwijasz, ćwicząc ją w codziennych interakcjach. Dlatego ważne jest, abyś był uważny i całkowicie poświęcił się spotkaniom z innymi.
2. Słuchaj aktywnie
Aktywne słuchanie odnosi się nie tylko do słyszenia tego, co mówi druga osoba, ale także do percepcji tego, jak to wyraża. Oznacza bycie uważnym i świadomym swojego emocjonalnego i poznawczego tła. Chodzi na przykład o ich przekonania, myśli i idee, które leżą u podstaw tego, co powiedzieli. Kiedy próbujesz zastosować tę umiejętność w praktyce, uważaj, aby nie popełnić następujących błędów:
- Odrywanie się od rozmowy.
- Przerywanie drugiej osobie.
- Ocenianie ich.
- Udzielanie pomocy w przyspieszony lub przedwczesny sposób.
- Umniejszanie ich emocjom.
- Skoncentrowanie się na własnych doświadczeniach zamiast na słuchaniu.
W rzeczywistości zamiast powyższego spróbuj:
- Utrzymywać kontakt wzrokowy.
- Uśmiechać się, jeśli sytuacja na to pozwala.
- Odzwierciedlać ich ekspresję w subtelny sposób.
- Parafrazować to, co powiedzieli.
- Podsumować to, co Ci właśnie powiedzieli.
- Zadawać im pytania.
3. Bądź empatyczny
Empatia polega na zrozumieniu uczuć, pomysłów i emocji innych na podstawie uznania ich za podobne do własnych. Innymi słowy, jest to zdolność rozumienia doświadczenia innej osoby na podstawie własnego układu odniesienia.
Dzięki empatii jesteś w stanie zagłębić się w rzeczywistość innych i zrozumieć ich opinie bez uprzedzeń. Rozwój empatii jest kluczem do każdej relacji międzyludzkiej. Aby być empatycznym, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:
- Nie oceniaj.
- Słuchaj aktywnie.
- Uważaj na sygnały niewerbalne.
- Potwierdź ich emocje.
- Szanuj ich pomysły.
- Zaoferuj wsparcie i współpracę.
- Bądź asertywny.
4. Połącz się z ich doświadczeniem
Jednym z kluczy do zrozumienia innych jest dbanie o swoją relację z nimi. Więź lub relacja oznacza, że jesteś świadomy i w pełni zaangażowany w Wasze spotkanie.
Świadomość i otwartość są dla Ciebie środkami do wyjścia z „bańki” i ponownego dołączenia do doświadczeń innych. Co możesz zrobić, aby to osiągnąć?
- Zainteresuj się ich życiem.
- W razie potrzeby staraj się im pomóc.
- Bądź szczery.
- Połącz się ze sobą.
- Bądź miły.
- Słuchaj aktywnie.
5. Zamień zrozumienie we współczucie
Nie wystarczy, że zostaniesz z samym zrozumieniem czyjegoś doświadczenia. Musisz także umieć to wykorzystać, aby zapewnić im pomoc na czas.
Współczucie oznacza dostrzeżenie cierpienia drugiej osoby i autentyczne zaangażowanie w jego złagodzenie. Aby kultywować współczucie, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Rozpoznaj i zaakceptuj ich podobieństwa i różnice.
- Bądź miły.
- Ćwicz empatię.
- Otwórz się emocjonalnie, aby się z nimi połączyć.
- Rozpoznaj ich cierpienie.
- Pielęgnuj miłującą dobroć (pragnienie, by wszyscy cieszyli się szczęściem).
Zrozumienie innych jest niezbędne, aby rozwijać i utrzymywać relacje międzyludzkie. Poszukiwanie tej głębokiej więzi, która prowadzi Cię do rozpoznania doświadczeń bliźniego, jest niezwykle ważne w dzisiejszym społeczeństwie.
Czy zauważyłeś, że brak zrozumienia wpłynął na którąkolwiek z Twoich relacji? Jak myślisz, czy zrozumienie innych może poprawić Twoje interakcje interpersonalne?
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Hardee, J. T. (2003). An overview of empathy. The Permanente Journal, 7(4), 51.
- Grumet, G. W. (1983). Eye contact: The core of interpersonal relatedness. Psychiatry, 46(2), 172-180.
- Lama, D. (2019). El arte de la compasión. Debolsillo.
- López, M. B., Arán Filippetti, V., & Richaud, M. C. (2014). Empatía: desde la percepción automática hasta los procesos controlados.