Dlaczego niektórzy ludzie nienawidzą weekendów?

Lubisz weekend? Jeśli tak, czy znasz kogoś, kto nie lubi tych wolnych dni? W dzisiejszym artykule mówimy o tym, dlaczego niektórzy ludzie cierpią, kiedy powinni cieszyć się wolnym czasem.
Dlaczego niektórzy ludzie nienawidzą weekendów?
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jesteśmy tak zaprogramowani, aby kochać weekendy i cieszyć się tymi krótkimi przerwami. Chodzi o to, że pozwalają nam one odpocząć i naładować energię, aby stawić czoła nadchodzącej pracy. Jednak niektórzy ludzie nienawidzą weekendów i boją się ich nadejścia. Weekendy sprawiają, że czują się dziwnie, nie na miejscu i tak naprawdę nie wiedzą, co ze sobą zrobić.

Niektórzy z nich to osoby starsze, dla których hałas uliczny w dni powszednie i programy telewizyjne odwracają uwagę od ich skrajnej samotności. Inni to samotni ludzie w różnym wieku, którzy mają niewiele planów, gdy nadchodzi weekend.

Wydaje się, że chociaż bycie samotnym i niezależnym jest uważane za luksus, ale jest jednak inaczej, gdy nie jest to osobisty wybór.

Znudzony mężczyzna na kanapie
Niektórzy ludzie nienawidzą weekendów, ponieważ mają trudności z planowaniem ich.

Dlaczego niektórzy ludzie nienawidzą weekendów?

Społeczeństwo przekazuje nam przesłanie, że powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby cieszyć się wolnymi dniami. Jednak nie wszyscy kochają weekendy.

Ci, którzy czują się samotni i odizolowani, często czują się źle, gdy muszą zarządzać własnym czasem. Często jest to również problem dla osób bezrobotnych. Nie tylko weekendy są dla nich trudniejsze, ale czasami czują się też winni lub krytyczni wobec siebie. Jest tak, ponieważ wierzą, że chociaż wszyscy nie mogą się doczekać weekendu, oni nie lubią tych dni lub nie wiedzą, jak je wykorzystać.

Co więcej, niektórzy ludzie mogą znajdować się w pewnych sytuacjach osobistych, które decydują o tym, czy ich weekendy są mniej lub bardziej przyjemne. Na przykład, być może lubisz własną samotność jako ucieczkę od zgiełku dnia codziennego, ale jeśli masz jej za dużo, zaczynasz czuć się odizolowany. W końcu relaksująca samotność to nie to samo, co uczucie izolacji emocjonalnej.

Oto kilka powodów, dla których możesz nienawidzić weekendów:

  • Praca lub zajęcia sprawiają, że jesteś aktywny w ciągu tygodnia, ale w weekend masz zbyt dużo czasu na myślenie i refleksję nad swoim życiem lub sobą. Czasami nie jest to zbyt przyjemne.
  • W tygodniu, po pracy lub nauce, możesz obejrzeć film, poczytać lub zagrać w gry. Z drugiej strony, kiedy robisz te same rzeczy w wolne dni, masz wrażenie, że marnujesz czas, robiąc zawsze to samo.
  • Być może potrzebujesz stałych kontaktów towarzyskich i nie masz problemu z umawianiem się z przyjaciółmi w ciągu tygodnia. Jednak nie zdarza się to w weekendy.
  • Możesz popołudnia popołudnia od poniedziałku do piątku różnymi zajęciami i czynnościami, ale gdy nadchodzi weekend, masz od nich przerwę.

Bycie singlem

Jeśli jesteś singlem, możesz uważać się za osobę nietowarzyską w weekendy. Nie stanowi to problemu w ciągu tygodnia, ponieważ zwykle jesteś zbyt zajęty, by czuć się samotnym. Masz jasne cele i wymagania dotyczące swojego czasu, co oznacza, że jesteś zbyt zajęty, aby zbytnio skupiać się na sobie.

Oznacza to, że Twoje ogólne życie i to, jak się z nim czujesz, mają tendencję do schodzenia na dalszy plan w stosunku do dynamiki Twojego codziennego życia. W związku z tym weekend odbierasz jako ogromną emocjonalną i społeczną pustynię, po której musisz przejść przed wznowieniem tygodnia pracy.

Może się zdarzyć, że często nie jest Ci łatwo znaleźć kogoś, z kim mógłbyś się umówić. Niektórzy Twoi przyjaciele są ze swoimi partnerami, inni pracują, a są nawet tacy, którzy wyjechali do innych miast z powodu związku lub pracy. Rezultatem jest sobota i niedziela, w których nie ma nic ciekawego ani zabawnego.

Poczucie bycia nie na miejscu

Jeśli jesteś samotny, weekendy mogą przypominać Ci o Twoim poczuciu dyskomfortu i nieprzystosowywaniu się do innych. To przekonanie niekoniecznie musi być prawdziwe. Niemniej jednak stale tak myślisz, ponieważ masz tendencję do porównywania się z innymi i czujesz się „inny” od nich.

Z drugiej strony, jeśli jesteś singlem i masz satysfakcjonującą pracę, możesz mieć dwa życia. W dni powszednie jesteś zadowolony i czujesz się spełniony, ale w weekendy czujesz się jak samotny wyrzutek.

Smutna i znudzona kobieta na ulicy
Weekendy mogą być dobrą okazją do refleksji nad sobą, co nie zawsze jest łatwe i przyjemne.

Jak poprawić swoje weekendy?

Ogólnie rzecz biorąc, dobrym pomysłem jest próbowanie nawiązywania nowych znajomości znajomości. Nie jest to jednak projekt krótkoterminowy. Oto kilka pomysłów, które mogą pomóc zmienić Twoje weekendy, jeśli jesteś jedną z tych osób, które ich nienawidzą.

  • Rób zabawne, ciekawe i nowe rzeczy zamiast po prostu zabijać czas. To, że nie posiadasz nikogo, z kim mógłbyś planować lub dzielić czas, nie oznacza, że nie będziesz w stanie nic zrobić ani znaleźć towarzysza, z którym mógłbyś to zrobić. Właściwie zawsze dobrze jest poszukać ciekawych zajęć lub planów do realizacji, zarówno po to, by dobrze się bawić, jak i poznać nowych ludzi.
  • Wolontariat. Pomaganie innym jest zawsze dobrym sposobem na odkrycie znaczenia i sensu, których nie możesz znaleźć w innych miejscach.

Wszystkie te pomysły mogą się przydać, jeśli z jakiegoś powodu nie znosisz weekendu. Chodzi o to, abyś mógł cieszyć się i czuć dobrze w wolnym czasie. Może nawet wymyślisz inne sposoby na wykorzystanie weekendu?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cardona Jiménez, J. L., Villamil Gallego, M. M., Villa, E. H., & Echeverri, Á. Q. (2013). El sentimiento de soledad en adultos. Medicina upb32(1).
  • Montero, M., Lena, L., & Sánchez-Sosa, J. J. (2001). La soledad como fenómeno psicológico: un análisis conceptual. Salud mental24(1), 19-27.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.